24 Kasım 2023, Cuma 12:59:36

Sabiha Gökçen ekonomik uçuşun merkezi oldu

THY’nin alt markası Anadolujet’in AJet olarak Sabiha Gökçen merkezli bir havayoluna dönüşmesiyle İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (İSG) ekonomik havayolu işletmeciliğinde hub oldu.
  • ekonomik uçuşun mu :) otopark ücretlerinden haberiniz yok mu .Alınan uçak biletinden pahalı abonman 1215'ten 3110 tl ye çıkmış .Yolcular aldıkları biletten daha pahalı otopark ücreti ödüyor.
  • İkinci pisti açın artık. Eylülde 15 dakika Marmara denizinde turladık. Yakıt dövizle geliyor.
  • Sağım solum arap olmuş uçakta da havalimanında ne merkez ne merkez
  • Şimdi pegasus düşünsün pilotların çoğu gidici
  • Havalimanı gibi çalışan ISG personelide çok ekonomik.Hararet yapmıyor, az yakıyor, gazla çalışıyor. Ağzı var ve dili yok.
  • ISG ‘ye CEO ne zaman gelecek böyle önemli bir havalimanına tecrübesini ispatlamış tanınmış ve dinamik bir CEO şart şuan kim yönetiyor bilen varmı ?
  • Önce şu pisti bitirin ya Bıktık artık Köprüler yollar havaalanları bitti Ama pist!!
  • Çalışana hakkını vermediğiniz ve insan kaynaklarını geliştirmediğiniz sürece ne yapsanız boş.
  • Teknik hangarda teknisyen yok ne kadar komik
  • aralıkta 2 farklı uçuşum var 2 sindede izmir den thy ile daha uyguna ist. habaliamnı bilet buldum

THY’nin alt markası Anadolujet’in AJet olarak Sabiha Gökçen merkezli bir havayoluna dönüşmesiyle İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (İSG) ekonomik havayolu işletmeciliğinde hub oldu.

Temmuz 2023 itibarıyla Türk Hava Yolları’nın iştiraki olarak kurulan AJet Hava Taşımacılığı Anonim Şirketi’nin ilk uçağı, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki Teknik A.Ş. hangarında düzenlenen lansmanda tanıtıldı. Yeni logosunda kırmızı renge veda eden, mavi ve siyah renkleri kullanan AJet’in kurumsal renklerine boyalı uçağı ilk kez gösterildi. 

AJet’in global standartlarda düşük maliyetli hava yolu olarak faaliyetlerine devam edebilmek ve pazardaki rekabetçi konumunu güçlendirebilmek amacıyla genel müdürlük yönetim merkezini Sabiha Gökçen olarak belirlemesiyle Sabiha Gökçen Havalimanı, Türkiye’nin 2 dev düşük maliyetli taşıyıcısına ev sahipliği yapacak.

Şirket kurulumunun ardından AJet’in uçuş operasyon yetkisi alması ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) farklı meydanlar için slot talebinde bulunması, özellikle İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın önemini arttırıyor.  'Havalimanı otoritesi' HEAŞ verilerine göre, bu yılın ilk 10 ayında toplam 31 milyon yolcu ağırlayan Sabiha Gökçen, ekim itibarıyla bir önceki yılda taşınan yolcu sayısını geçti. 2024 yılının ilk çeyreğinde gökyüzüyle buluşması beklenen AJet uçaklarının, “Şehrin havalimanı” İstanbul Sabiha Gökçen’de yolcu trafiğini olumlu etkilemesi bekleniyor.

“İş verimliliği ve bağlanabilirliği artırmak isteyen havayolları için havalimanımız tercih sebebi”

Havalimanı’ndan yapılan açıklamada bu gelişmenin memnuniyetle karşılandığı belirtilirken, "AJet'in genel merkez olarak Sabiha Gökçen’de konumlanma kararı, iş verimliliği ve bağlanabilirliğini artırmak isteyen havayolları için havalimanımızın tercih sebebi olmasının bir kanıtıdır. Tüm havayolu şirketleriyle bugüne kadar kurduğumuz ortaklıklara değer veriyoruz. ‘Şehrin havalimanı’ olarak yeni iş birlikleri ile destinasyon sayımızı artırmaya ve ortaklıklarımızı güçlendirmeye devam edeceğiz" denildi. Sabiha Gökçen 53 ülkede 122 dış hat ve 40 iç hat olmak üzere toplam 162 destinasyona hizmet veriyor.

Sabiha Gökçen ekonomik uçuşun merkezi oldu

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

merdan ~ 2 ay önce
ekonomik uçuşun mu :) otopark ücretlerinden haberiniz yok mu .Alınan uçak biletinden pahalı abonman 1215'ten 3110 tl ye çıkmış .Yolcular aldıkları biletten daha pahalı otopark ücreti ödüyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pegasus yolcusu ~ 3 ay önce
İkinci pisti açın artık. Eylülde 15 dakika Marmara denizinde turladık. Yakıt dövizle geliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynen merkez ~ 3 ay önce
Sağım solum arap olmuş uçakta da havalimanında ne merkez ne merkez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pgs ~ 3 ay önce
Şimdi pegasus düşünsün pilotların çoğu gidici

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harca harca bitmez ~ 3 ay önce
Havalimanı gibi çalışan ISG personelide çok ekonomik.Hararet yapmıyor, az yakıyor, gazla çalışıyor. Ağzı var ve dili yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gündem de Merak konusu ~ 3 ay önce
ISG ‘ye CEO ne zaman gelecek böyle önemli bir havalimanına tecrübesini ispatlamış tanınmış ve dinamik bir CEO şart şuan kim yönetiyor bilen varmı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pist ~ 3 ay önce
Önce şu pisti bitirin ya Bıktık artık Köprüler yollar havaalanları bitti Ama pist!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne yapsanız boş ~ 3 ay önce
Çalışana hakkını vermediğiniz ve insan kaynaklarını geliştirmediğiniz sürece ne yapsanız boş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lansman ~ 3 ay önce
Teknik hangarda teknisyen yok ne kadar komik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nope ~ 3 ay önce
aralıkta 2 farklı uçuşum var 2 sindede izmir den thy ile daha uyguna ist. habaliamnı bilet buldum

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000