21 Nisan 2017, Cuma 09:33:08

Qatar Havayolları dünyada bir ilki başardı

Qatar Airways, Hamad Uluslararası Havalimanında (HIA) Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) 753 sayılı Kararının gerekliliklerini yerine getirmeyi başaran dünyadaki ilk havayolu şirketi oldu. Qatar Airways tüm gereklilikleri zamanından bir yıl önce yerine getirdi.
  • O valizlerinizin başına gelenleri belgesel yapsak oturur hüngür hüngür ağlayarak izlersiniz. Hadi o değil de kabinde bilgisayara izin vermeyen ülkeler var ya, asıl acı oralarda. Düşünsene tüm özel işlerini sakladığın tablet/bilgisayarını valize koyup bagaja veriyorsun. O valizini de Ramp işçisi metrelerden yükseklikten yada da rallici gibi kullandığı taşıma aracından küt diye yerre düşürüyor, sen de aslanın ceylana saldırdığı belgeseli izler gibi izliyorsun. Oturur stresten saçı başı yolar, kalp krizi geçirirsin. Peki bu kısıtlamalar kime, arap kafası yaşayan ülkelere. Ya ne diyim ben bu beyinsiz araplara ve arap sevicilere. Kafa bu kadar işte.
  • üzülerek söylüyorum; bu uygulamayı thy denese zaten sallantıda olan std lere hayatta yetişemez uçaklar. neredeyse her seferde 3-4 bagaj yerde kalıyor ve es kaza yolcular bagajının yüklenip yüklenmediğini sorarsa da koşulsuz şartsız yüklendiği bilgisi veriliyor. yolcu bagajını kendi takip ederse gg
  • Biz de daha laptop kutusunda 1 tane çikolata verelim :D
  • Len topu topu bir havalimanları hatta 1 şehirleri var.
  • Qatar dünyada yıldızı en çok parlayan havayollarından biri nüfusu yüz ölçümü İstanbul kadar yok ama turizm petrol gelirleri kişi başı milli geliri en fazla olan dünyada ender ülkelerinden . Ve bizim Thy ile ilgilendiklerini biliyorum eğer ortak olurlarsa bu sefer ortadoğuda bir numara olurlar iki havayolununda filosu genç belki Qatar sayesinde 380 747.8 i bizde görmek mümkün olur 787 350 gibi uçaklar İstanbul semalarında
  • QATAR HER ALANDA ONCU 5 YILDIZLI BI SIRKET..
  • Para var huzur var

Bu karar, havayolu şirketinin her bir bavulu yolculuğun başından sonuna kadar tüm yol boyunca izlemesini şart koşmaktadır. Bu belgelendirme, havayolu şirketi tarafından geliştirilen Bagaj Yönetim Sistemi’nin (“HAQIBA”) yanı sıra Qatar Airways web sitesi ve mobil uygulaması ile sağlanan kesintisiz gerçek zamanlı entegrasyon sayesinde alınmıştır.

Qatar Airways, web sitesindeki ve mobil uygulamasındaki “Track My Bags” (Bagajımı İzle) özelliği aracılığı ile kontrol edilen bagajların gerçek zamanlı izlenmesine olanak sağlıyor ve yolculara sorunsuz bir bagaj deneyimi yaşatmaktadır. Mobil uygulama, ilgili güncellemeler ile yolculara bağalarına ilişkin gerçek zamanlı bildirimler sunmanın yanı sıra “My Trips” (Seyahatlerim) özelliğini kullanarak ihtiyaç doğrultusunda çeşitli detayları sunmaktadır. 

Sunulan detaylar arasında check-in, transfer, varış noktası gibi bagajın taşıma sürecinin hangi aşamasında olduğuna dair bilgilerin yanı sıra bavul etiketleri ve şeridine ilişkin ilgili bilgiler de bulunmaktadır. Bu bilgiler, yolculuk süresince yolcuları yönlendirmekte ve bavulun gecikmesi ya da kaybolması halinde durumun anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. HAQIBA sistemi, taşıma süresinin optimize edilmesi için Qatar Airways personelinin geciken bavulları proaktif bir şekilde yönetmesine olanak sağlamaktadır.

Qatar Airways Group CEO’su Mr. Akbar Al Baker: “Yolculuğun başlangıcından bitişine kadar tüm yol boyunca yolcuların bagajlarına gösterdiğimiz özen, müşterilerin yaşayacağı deneyime verdiğimizin önemin başka bir göstergesidir. Bagaj yönetim sistemlerimizi IATA gereklilikleriyle uyumlu hale getirmek amacıyla attığımız proaktif adımların sonucunda bu uluslararası birliğin, Hamad Uluslararası Havalimanında Qatar Airways’in kullandığı uçtan uca izleme uygulaması sayesinde belgelendirilen ilk havayolu şirketi olduğunu duyurmasından dolayı mutluyuz.” dedi.

IATA Havalimanları Yolcu, Kargo ve Güvenlik’ten sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Mr. Nick Careen ise, Qatar Airways’in son birkaç yıldır IATA’nın 753 sayılı Bagaj İzlemeyle ilgili Kararına uymak için gösterdiği çabaların karşılığını aldığını belirterek: “Doha’daki merkezinde bu çözüme bütünüyle uyulmasını sağlayarak dünyada bir ilki başaran Qatar Airways’i tebrik ediyoruz. Yolculuğun her aşamasında bagajları takip etme imkânı sunması sayesinde havayolu şirketinin tüm bagaj operasyonları görsel olarak yönetilebiliyor ve daha kolayca izlenebiliyor. Böylece kaybolan veya geciken bagajlar daha kolay takip edilebiliyor, bulunabiliyor ve teslim edilebiliyor. Bu da, yolcuların çok daha iyi bir deneyim yaşamaları anlamına geliyor.” dedi.

753 sayılı karar, tüm dünyadaki havalimanlarında bagajların kötü bir şekilde taşınmasını engellemek, dolandırıcılıkları azaltmak ve yolcu memnuniyetini arttırıp genel bagaj yönetimini iyileştirmek amacıyla geliştirildi. 1 Temmuz 2018 tarihine kadar IATA üyesi tüm havayollarının 2016 yılında yayınlanan karar uyması zorunlu hale getirilmiştir.

Doha’daki merkezi olan Hamad Uluslararası Havalimanına (HIA) bir sertifika verildi; ağdaki tüm istasyonlar kararı uygulamaya başladıktan sonra, IATA tarafından havayolu şirketine platinum sertifika verilecektir.

Bu yıl HIA, 2017 Skytrax Dünya Havalimanı Ödülleri kapsamında Dünyanı En İyi Altıncı Havalimanı seçilmesinin yanı sıra art arda üçüncü defa Orta Doğu’nun En İyi Havalimanı unvanının da sahibi oldu. Havalimanı aynı zamanda art arda ikinci defa Orta Doğu’da En İyi Personel Hizmeti Sunan Havayolu Şirketi seçildi.

Gökyüzündeki en genç ve son teknoloji ile donatılmış filolarından birine sahip olan Qatar Airways, havacılık sektöründe dönüm noktası olan bir sözleşmeyle kısa süre önce Boeing’e 100 adet yeni jet siparişi verdi. Katar Devleti’nin ulusal havayolu şirketi, teknolojik açıdan dünyanın en gelişmiş uçağı olan Airbus 350’yi tanıtan dünyadaki ilk firma olurken, ultra modern bir uçak olan Boeing Dreamliner’ı da Orta Doğu’da tanıtıp filosuna katan ilk havayolu şirketi oldu.     

Qatar Havayolları dünyada bir ilki başardı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Bi gidin ya ~ 6 yıl önce
O valizlerinizin başına gelenleri belgesel yapsak oturur hüngür hüngür ağlayarak izlersiniz. Hadi o değil de kabinde bilgisayara izin vermeyen ülkeler var ya, asıl acı oralarda. Düşünsene tüm özel işlerini sakladığın tablet/bilgisayarını valize koyup bagaja veriyorsun. O valizini de Ramp işçisi metrelerden yükseklikten yada da rallici gibi kullandığı taşıma aracından küt diye yerre düşürüyor, sen de aslanın ceylana saldırdığı belgeseli izler gibi izliyorsun. Oturur stresten saçı başı yolar, kalp krizi geçirirsin. Peki bu kısıtlamalar kime, arap kafası yaşayan ülkelere. Ya ne diyim ben bu beyinsiz araplara ve arap sevicilere. Kafa bu kadar işte.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mülayim ~ 6 yıl önce
üzülerek söylüyorum; bu uygulamayı thy denese zaten sallantıda olan std lere hayatta yetişemez uçaklar. neredeyse her seferde 3-4 bagaj yerde kalıyor ve es kaza yolcular bagajının yüklenip yüklenmediğini sorarsa da koşulsuz şartsız yüklendiği bilgisi veriliyor. yolcu bagajını kendi takip ederse gg

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tk ~ 6 yıl önce
Biz de daha laptop kutusunda 1 tane çikolata verelim :D

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ® ~ 6 yıl önce
Len topu topu bir havalimanları hatta 1 şehirleri var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
......... ~ 6 yıl önce
Qatar dünyada yıldızı en çok parlayan havayollarından biri nüfusu yüz ölçümü İstanbul kadar yok ama turizm petrol gelirleri kişi başı milli geliri en fazla olan dünyada ender ülkelerinden . Ve bizim Thy ile ilgilendiklerini biliyorum eğer ortak olurlarsa bu sefer ortadoğuda bir numara olurlar iki havayolununda filosu genç belki Qatar sayesinde 380 747.8 i bizde görmek mümkün olur 787 350 gibi uçaklar İstanbul semalarında

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilgisiz ~ 6 yıl önce
1-Qatarin geliri petrol degil dogalgaz.2- filosunda 747-8 var ama sadece onu da emir ve ailesi kullanir yani vip filodadir
Katar ~ 6 yıl önce
Arap sevdası hala bitmedi. Gidin oralarda yaşayın be kardeşim, Bırakın bizim yakamızı. Her arap havayolu haberine methiyeler düzüyorsunuz.
Oncel ~ 6 yıl önce
QATAR HER ALANDA ONCU 5 YILDIZLI BI SIRKET..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İlhan ~ 6 yıl önce
Para var huzur var

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000