09 Mart 2010, Salı 07:39:15

Irak uçuşları neden bu kadar cazip?

Irak'ın kuzeyi, özellikle de Erbil kenti yabancı yatırımcıların ilgi odağı haline geliyor. Irak'a iş trafiği ile birlikte havayolu trafiği de artıyor. Havayolu şirketleri Irak'a birbiri ardına ek seferler düzenliyor.
  • FLYAİR ıda unutmayın bir zamanlar savaştan sonra ırak`a giden ilk türk şirketiydi ,cabin ekibi basına çıkmıştı...
  • uçun uçun bir gün kı..nıza RPG yi yapıştıracaklar bakın o zaman nasıl uçacaksınız.oraya uçuş yapan ekiplere acıyorum.bir gün pisi pisine ölecekler. yazık.....
  • İstanbul'dan veya ülkemizin başka bir noktasından isteyin bakalım SHGM izin verecek mi Erbil'e direkt uçmaya ? Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.
  • Alman firmaları daha yeni kesfediyor Irak'ı. Türkiye' den Odin 4-5 yıldır Kuzey Irak a uçuşlar yaptırıyor simdi de Atlasjet le uçuyorlar. Ee önce Türkler gider!!
  • Iraka uçuşlara talep var çünkü binlerce ıraklı yurt dışında yaşıyor ayrıca yine binlerce işadamı kuzey ırakta iş yapıyor dolayısıyla gitmek isteyen çok olması normal. Yalnız hala düzenli uçuşlar için riski yüksek bir şehir. Yapılacak bir hatanın bedeli yüzlerce yolcuya mal olabilir. Havayollarının dikkatine.

Irak’ın kuzeyi görece asayiş ve istikrar nedeniyle yabancı yatırımcıların ilgi odağı haline geliyor. Özellikle Erbil, ekonomik kalkınma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor.

Irak’a beş yıldır uçuşlar düzenleyen Everest Travel seyahat şirketinin yöneticisi Barbara Fanslau şunları söyledi: “Erbil üç buçuk milyon nüfuslu bir şehir. Ortam gayet barışçıl, elektrik var, altyapı var. Burası ekonomik işbirliği imkanları arayan, gelişen bir bölge.”

Lufthansa yeni uçuşlar planlıyor

Şirketin ilk uçuşları 2005 yılında Frankfurt Havaalanı'ndan başlatılmış, ardından Düsseldorf da eklenmiş. Charter bağlantısını özellikle Almanya’da yaşayan ve ailelerini görmek üzere ülkelerine giden Iraklılar kullanıyor.

Almanya’nın en büyük ikinci havayolları şirketi Air Berlin’de bir süredir tarifeli uçaklarla Erbil ve Süleymaniye’ye uçuyor. Bölge ülkeleri ise pazarı çoktan keşfetmiş durumda. Ürdünlü Royal Jordanien ve Körfez ülkeleri havayolları Irak’a seferleri yoğunlaştırıyor. Türk Havayolları’nın Bağdat’a her gün uçuş başlatmasının ardından Alman havayolları devi Lufthansa da bu yönde planları gözden geçirmeye başladı.

Lufthansa sefer planlama bölümünden Jörg Hennemann, “Tabii ki son dönemde yaşanan gelişmeleri ilgiyle takip ettik. Sadece Alman değil, diğer ülkelerden de pekçok şirket Irak'ta yeniden faaliyete geçiyor. Ve müşterilerimiz iş yapmak için oraya gidiyorsa bizim de gitmemiz gerekir” diyor.

Petrolün cazibesi

Peki havayolları müşterilerini Irak'a çeken ne?

Lufthansa'dan Sebastian Hollmeier'in yanıtı kısa ve net: “Irak dünyanın en büyük üçüncü petrol rezervlerine sahip. Bu, Irak ekonomisinin güçlü bir kolu ve tabii ki bu yönüyle ekonomik açıdan tüm dünya için de ilgi çekici.”

Lufthansa Bağdat'a her gün, Erbil'e haftada dört gün sefer yapmayı planlıyor. Bu planlar doğrultusunda Irak'ta çok sayıda keşif çalışması da yapılmış. Lufthansa sefer planlamacıları, dört yıldır Viyana'dan Erbil'e seferler düzenleyen kardeş şirket Avusturya Havayolları'nın deneyimlerinden de yararlanıyor.

Lufthansa Cargo ile lojistik şirketi DHL ortaklığı olan Aerologic de Almanya ile Bağdat arasında kargo seferleri planlıyor.

Güvenlik endişeleri

Irak'ta güvenlik durumu ne kadar iyileşse de endişeler sürüyor. DHL şirketinden bir kargo uçağı 2003 yılı Kasım ayında Bağdat'tan havalandıktan kısa bir süre sonra bir füzeye hedef olarak acil iniş yapmak zorunda kalmıştı. Irak'ta hâlâ resmi olarak olağanüstü hal uygulaması geçerli.

Alman Dışişleri Bakanlığı, istatistiksel olarak Irak'ta güvenlik durumunun iyileştiğini belirtse de Irak'a seyahatten kaçınılması tavsiyesini sürdürüyor. Pilot sendikası da konuyla ilgili görüş bildirgesinde Irak'taki güvenlikle ilgili endişelerini dile getirerek üyelerine Irak'a uçmamalarını tavsiye etmişti.

Çoğu havayolları şirketinde bu nedenle savaş ve çatışma bölgelerine uçuşlarla ilgili koşullar hâlâ müzakere ediliyor. Irak'a seyahatler konusunda uzman olan Everest Travel şirketi yetkilileri ise bunun masraf ve savaş risk sigortası ile ilgili bir konu olduğunu belirtiyor.

Şirket yöneticisi Barbara Fanslau şu değerlendirmeyi yaptı: “Bizim de ödemek zorunda olduğumuz sigortalar var. Tabii ki bu primlerin masrafını hesaba katıyoruz. Bir uçak biletinin fiyatı duruma göre diyelim ki 550 ila 800 euro. Bu ip üstünde cambazlık gibi bir şey. Yarın ne olacağını bugünden bilemiyorsunuz. Pek çok şeye bağımlıyız ve bu koşullara etki edebilecek durumda da değiliz.”

Koşullar değişti

Everest Travel'ın ana şirketi Kanadalı Sky Link, BM ihalesiyle Irak'ta sivil havaalanları inşa etmiş. Şirketten Tamir Preisler, başlangıçta kimsenin gönüllü olarak Irak'a gitmek istemediğini, ancak aradan geçen zamanda pek çok şeyin değiştiğini belirtiyor:

“Ülke sakinleşti. İki, üç ya da dört yıl önce olduğu kadar tehlikeli değil artık. Petrol ve diğer kaynaklardan para akıyor. Bu da belirli sınıflara refah getirdi. Bunun sonucunda bugün Erbil'de bir ev almak istediğinizde Frankfurt'ta bir evden daha fazla para ödemeniz bile gerekebiliyor.”

(Deutsche Welle)

Irak uçuşları neden bu kadar cazip?

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 14 yıl önce
FLYAİR ıda unutmayın bir zamanlar savaştan sonra ırak`a giden ilk türk şirketiydi ,cabin ekibi basına çıkmıştı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
uçun uçun bir gün kı..nıza RPG yi yapıştıracaklar bakın o zaman nasıl uçacaksınız.oraya uçuş yapan ekiplere acıyorum.bir gün pisi pisine ölecekler. yazık.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
İstanbul'dan veya ülkemizin başka bir noktasından isteyin bakalım SHGM izin verecek mi Erbil'e direkt uçmaya ? Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Alman firmaları daha yeni kesfediyor Irak'ı. Türkiye' den Odin 4-5 yıldır Kuzey Irak a uçuşlar yaptırıyor simdi de Atlasjet le uçuyorlar. Ee önce Türkler gider!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Iraka uçuşlara talep var çünkü binlerce ıraklı yurt dışında yaşıyor ayrıca yine binlerce işadamı kuzey ırakta iş yapıyor dolayısıyla gitmek isteyen çok olması normal. Yalnız hala düzenli uçuşlar için riski yüksek bir şehir. Yapılacak bir hatanın bedeli yüzlerce yolcuya mal olabilir. Havayollarının dikkatine.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000