Çetin ÖZBEY
Çetin ÖZBEY [email protected]

SİNİRLİYİM, GERGİNLİK UYUTMUYOR. ÇARESİZ HİSSEDİYORUM ÇOK MUTSUZUM

Birbirini yemeğe çalışan insanların bulunduğu iş yeriniz size bu arazları yüklüyorsa ve de bunun bir ruhsal dengesizlik olduğunun farkında olmayıp gereğini yapmıyorsanız sorun büyüyecektir. Bu gerginliğin yalnız iş hayatınızı değil tüm yaşamınızı menfi etkileyeceğini düşünmeniz gerek. Etrafınızda bu sıkıntıyı çeken o kadar insan var ki, belki de göremiyorsunuz. Yaşamdaki pembeliklerin farkına varacağınız bir ruhsal düzeni kendiniz, işiniz ve aileniz için oluşturmalısınız.

THY; NEPAL OLAYI. İŞ GÖREN ŞİRKETİNİ NASIL MAHKEMEYE VERİR.

Yönetimi yıpratmakla kurumu zedelemek arasında çok ince bir çizgi var. Bu iki olgu kolaylıkla birbirine karıştırılabilir. Hayati konularda ki paylaşımlarınız kamuoyu nezdinde kurumu zedelerse ileride bir gün sıkıntınız olacak demektir. Sapla samanı ayırabilmek özel bir kabiliyet ister. Çalışan bu önemli ayırımı yapamaz, düşünemez ise o gün gelmiştir. Bel bağlamayın, hangi taraftan olduğunuz hiç önemli değildir. Kurum unutmaz. O samanı yedirir insana. Bunu çok iyi bilesiniz.

Kar büyüğe, küçüğe bakmıyor. Apronun buzu Orhan Birdal beyi de kaydırdı.

Geçenlerde gördük. Bu kar yağışı şehir ve havalimanı yaşamını çok zorlaştırıyor. Hele aprondaki o buzlanma yok mu? Uçaklar kalkmaz. İhtiyatla yürümeye çalışan insanlar bile düşer yerle bir olur. Neden düştü diye de sorulmaz. Sorulsa da cevap alınmaz ve de Devlet işine akıl sır ermez. Hikmetinden sual de olmaz. Sual edersen cevaplayan bulunmaz. Sudan bir neden koyarlar önüne. Laf ola misali, Kar ve buz suyun kristalize olmuş şekli ya. Suyun buza dönüşmesi yeterli nedendir. İşte o hesap.

DİŞİSİNE KÖTÜ DAVRANAN HAYVANLAR

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele günü hazin bir olayı simgeler. Dominik Cumhuriyeti'nde yaşayan üç kız kardeş, kendilerine, ailelerine uygulanan tüm baskı ve işkenceye karşı mücadelelerini sürdürmüş ve sonunda diktatör Trujillo tarafından öldürülmüşlerdir. Bu trajedi kısa bir sürede Dominik halkının çığlığı haline dönüşmüş ve halkın ayaklanması sonucunda, cani Trujillo öldürülerek ülke diktatörlükle yönetilmekten kurtarılmıştır

FARKLI OLAN BİR İNSANIN BU ŞARTLARDA BİLE ARADAN SIYRILMASI MÜMKÜN

Doğru düşmanlar edinin. İş yaşamında bazen arkadaşlarınız ile ve hatta patronunuzla anlaşmazlığa düşmelisiniz – Yanlış okumadınız, düşmelisiniz – bazen kavgaya neden olmalı hatta bazen de kavgayı siz başlatmalısınız. Başarı arttıkça düşmanlarda artar diyor yazar. Türkiye için sakıncalı ama bunu uygulayan bir kişiyi tanıyorum. Üstelik başarılı bile sayılabilirdi. Üstelik bu kitap ortada yoktu o zamanlar. Ancak bu konuların önemli faktörü olan şans sıklıkla onun yanındaydı.

HAYAL BU YA. BİR GÜN TSHS ÇILDIRACAK, SİNİRLENECEK VE THY’NA ARTIK BU KADARI DA OLMAZ DİYECEK?

TSHS’nın Sn. yöneticileri, üyelerinizin çıkarları doğrultusunda yazıda tarif edilen bağlam ve boyutta bir siyasi düşünceye uygun hareket etmenizi yadırgamayız. Şart ki işverenin kurum personelini gruplara ayrılmasına, üyeleriniz içerisinde imtiyazlı bir sınıf yaratmasına, genel hak ve hukuk mefhumunun yok farz edilerek kazanılmış hakların kaybına omuz vermeyin. Doğru mu, yanlış mı bilmem ama oldum olası sessiz kalmakla omuz vermek arasında pek bir fark olmadığını düşünürüm.

ŞÜKÜR HAFTASI. SEKTÖRDE BUNU DA GÖRDÜK ÇOK ŞÜKÜR.

Çölün sıcağında susuz kalan, dudakları çatlamış biri sürünerek haritada küçücük nokta olarak bile görülmeyen bir vahaya ulaşır ve orada çöl sıcağında iyice ısınmış bir şişe su bularak onu buz gibiymişçesine kana içer. Bu suyun o insana nasıl ve neden buz gibi geldiğini bir an düşünelim ve bu anlatımı iş yerlerimize bir şekilde adapte edelim. Ortada büyük bir susamışlık var. Bu doğru ki dudakları çatlamış çalışanların. Sizce bu insanlar neyin susuzluğunu çekiyor dersiniz?

İNSAN KAYNAK DEĞİL BİR KIYMET, BİR DEĞERDİR

Tomurcuksuz ağaçların yaygın olduğu gölgelik bir ormanda yaşıyoruz. Güneş yok, büyüme ümidi hiç yok. “TOMURCUK DERDİ OLMAYAN AĞAÇ ODUNDUR ” derler ya. Orman da bu türden çok var. Nasıl mı gelişiyorlar? Sağlıklı ağaç tohumu daha fidanken tomurcuklarını döküp ağırlıktan kurtuluyor. Suni gübre karışımlı toprak desteği, onu ideal kıvama getiriyor. Odunlaştırıyor. Neye mi yarar? Kalan tomurcukları arsız otlara uygulanan zirai işlemle kurutmaya ve kendi unvanını ve gelirini korumaya.

İNSAN, KENDİSİNİ KÖTÜ VE AŞAĞILANMIŞ HİSSETMESİNE NEDEN OLANLARI ASLA UNUTMAZ

Beddua döner dolaşır kendi başına gelir derler ya. Allah bildiği gibi yapsın deyip geçmek en iyisi. Yine de dilemek gerekir ki bizim her hareketimizi gözetleyen yüce güç bu çirkin insanların yaptıklarını yakınlarına ve çok sevdiklerine ödetmesin. Şayet bu kötü yaratıkların şimdiye kadar yaptıkları ödemeler varsa ve bu sırada olanlar kendilerine büyük bir üzüntü vermişse bile yaşadıklarını daha önce yaptıkları kötülüklerle bağdaştırmazlar. Oysaki en çok bundan korkmalıdırlar.

VAY HAYVAN VAY

Bazen kızdığımızda veya birisi bize karşı kötü bir davranış sergilediği ona “ HAYVANLIK ETME “ veya “ VAY HAYVAN VAY “ dediğimiz, sinirimizin tepe yaptığı durumda ise bir adım öte “HAYVAN “ın babasını da yakıştırmamıza dâhil ettiğimiz olmuştur. Belli ki “ HAYVAN ” kelimesini hep tepkisel bir deyiş ve aşağılayıcı bir sıfat olarak kullanırız. Onların bizler için ne düşündüğünü bilmeyiz. Onlar düşünemezler ki? Biz ise düşünebilen cinsteniz. Asırlar öncesi biz insanlar evrim geçirdik ya.

MAAŞLARA YAPILACAK ZAMLAR ÖNEMLİ DEĞİL. ASLINDA KONU TAMAMI İLE DUYGUSAL

Sivil Havacılık Sektörü mensubu şirketimizin, 2015 yılı için büyük fedakârlıkla kardan zarar ederek uygulayacağı maaş artımı budur. Asgari ücretlilere uygulanan artım biliniyorken, ülke işçilerin gelirleri genelde açlık sınırının altında ve de genç işsizlik oranı bu boyuttayken sizlere daha üst seviyede zam uygulayarak ülke düzenini bozmak ve bir ayrıcalık yaratmak hem bizi, hem de sizi utandıracaktır. 2015 yılında da GİDEN GİDER, KALAN SAĞLAR VE KAPIDA İŞ BEKLEYENLER BİZİMDİR.

ÇALIŞANLAR KENDİLERİNE PAY ÇIKARTMASIN. BU BÜYÜK BAŞARI YÖNETİCİLERİMİZİN

Beş sene önce çalışanların işe devamları konusunda 4. 6’lık bir oranla Avrupa birincisiydik. Aslında bu birinciliği çalışanlara değil devletin sağladığı desteğe, yöneticilerimizin fedakârlıklarına ve yarattıkları özel şartlarla eşsiz vizyonlarına borçluyduk. O şartlar bu günde aynen devam ettiğine göre söz konusu araştırma güncellense de aynı sonucun alınacağı mutlak. Evet, saygıdeğer yöneticilerimiz, Türkiye sizlerle gurur duyuyor. Tabii ki tüm çalışanlarımızda.

CEHENNEM BOŞALMIŞ. TÜM ŞEYTANLAR BU DÜNYADA

Yukarıdan dünyayı seyreden ŞEYTAN bir bulutun üzerinde uyurken rüzgâr sertleşmiş. Şeytanın üzerinden üç tüy düşmüş dünyaya. Biri PARA’ ya diğeri MEVKİ’ e, üçüncüsü İHTİRAS’ın üzerine konmuş. Para ve Mevki’e konan tüyler kime ne fayda sağlayacağını zaten bilirmiş. İhtiras tüyünün konduğu insan sonuçta diğer iki tüye de sahip olacağına eminmiş. Çoğalmışlar zamanla. Alemde bu üçlü YALAKA veya DALKAVUK diye anılmaya başlanmış. O gün bu gün şeytan’a dünyada yapacak hiç bir iş kalmamış.

YOK, BİRBİRİMİZDEN BİR FARKIMIZ AMA BİZ OSMANLI BANKASIYIZ

Fıkra bu ya; Şirkette çalışanların maaş alırken imzaladıkları kâğıtta patronun bir mesajı yazılıymış." Maaşlarınız tamamıyla sizinle patron arasında özel bir konu olup miktarı sizden başka hiç kimse bilmemelidir” Notu okuyan yeni eleman parasını alıp kâğıdı imzalarken bu cümlenin altına bir iki satır yazmış. “ Takdir edilen maaşın tarafı olmam ve kabulümden ötürü ben de en az sizin kadar utanç içindeyim. Bu nedenle kimseye maaşımın tutarından bahsetmeyeceğime lütfen inanınız.”

AYARIYLA OYNADIĞIN KANTAR BİR GÜN GELİR SENİ DE YANLIŞ TARTAR

Sistemin adamları politik yaşamda, iş yaşamında her yerde sıkışacak bir köşe bulurlar kendilerine. Sıkışırken de kendilerine daha geniş yer açmak için etrafındakileri yaralar, berelerler. Hani bir sandalyeye iki kişiyi oturtmaya kalkarsanız biri kendine yer açmak için diğerini poposu ile ite ite yere düşürür ya. İşte o misal. Sıkışırlar, kendilerine köşe bulurlar dediğime bakmayın, inanılmaz büyük yer kaplarlar sistem içinde. Önemlidirler. Sizin şirkette birkaç örneği yok mu?

HİÇ BÖYLE BİR YÖNETİCİNİZ OLDU MU?

Terfi eden, yönetici olarak atanan çalışanın maaşı ve kendisine tanınan sosyal imkânlar artar, belki sekreteri de olur, Özel araç mı? Mümkün. Seçilen bu insan şimdi yönetici olmuş mu dur? Hayır, Çalışanların onu benimseyerek, kişiliğine güven ve bilgisine saygı duydukları, onun arkasından gidilmeye değer bir insan olduğunu anladıkları zaman atanan insan yönetici olmuş demektir. Demek ki esasta terfi onayını patronlar değil çalışanlar veriyormuş. Bunu hiç düşündünüz mü?

BÖYLE GELMİŞ, BÖYLE GİDER

Tabii ki bu tür uğraşlar kişisel değildir ve de olmamalıdır. Galiba bizim sektör için en zor olanda çalışanların bir araya gelerek hep birlikte düşünmeleri verdikleri kararı müştereken uygulamaya koymaları ve çıkışa doğru hep birlikte ilerlemeleridir. Buda hayalle kapı komşusu bir düşünce. Benim düşüncem. Bu becerilebilseydi zaten içinde bulunulan durum böyle olmazdı. Daha doğrusu mevcut işsizliğe rağmen çalışanı üzen belirli konularda böyle uç noktada olunmazdı. Ne dersiniz?

VARDİYALI ÇALIŞMA SAĞLIĞI BOZARKEN BAZI HASTALIKLARI DA TETİKLİYOR

Bu araştırmada İngiltere Tıp Araştırmaları Konseyi, Swansea Ünv. Araştırma ekibi, Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi ile İngiliz Surrey Uyku Merkezi yer aldı. On yıldan fazla vardiyalı çalışanların beyninin ( + ) 6,5 yıl yaşlandığı, bilişsel becerilerdeki gerileme etkisinin iş hayatının sonlanmasını takiben en az 5 yıl sürdüğü ve vardiyalı çalışmanın kalp, damar hastalıkları, kanser riskini artırması yanında MS hastalığı ile doğrudan bağlantı olduğu da belirlendi.

SN. PATRONLAR ALLAH SİZLERE O PARAYI HARCAMAYI NASİP ETMESİN

Karaman Ermenek’teki maden de yöneticisi yaşananın “araba kazasından farkı yok” buyurdu. Ne kadar ciddiye alırsınız bilemem ama Burhan Kuzu Beyefendi kendine yakışır bir adım atarak olayın bir tabii afet “olduğunu ortaya atmışlar. Bundan cesaret alan maden işletmesinden de süratle aynı mealde açıklama geldi. Allahtan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız yaşananın bir afet olmadığını söyledi ve “afet olmayan bir olayda bir ihmal vardır” diyerek bu saçmalıkları noktaladı.

UÇAK YOLCUSUNU BİLİNÇLENDİRMEK GEREK

Sivil Havacılık büyüyor. Filolardaki uçak adetleri de arttı. Tabii istihdamda. Adetsel artış göstermesine rağmen aynı kalan bir unsur var. O da bir takım tavır ve hareketlerini genelden kolaylıkla soyutlayamayacağımız yolcularımız. Ne havayolları, ne havalimanları yerleşime 100 km’ den uzak olmayacak diye konuşurken sektörün daha da büyüyeceği sinyalini veren siyasilerimiz başta olmak üzere hiç kimse uçak yolcularını bilinçlendirmek için kolunu kıpırdatmıyor.

KAZANÇ MI ÖNEMLİ, ONA ULAŞMAK İÇİN NELERDEN VAZGEÇİLDİĞİ Mİ?

Anlattıklarına razıyım diyebilirsin. Eh, davulun sesi uzaktan hoş gelir ya. Pilotluk sana cazip geldiyse hemen başvur. İlk mülakatta bir görevli T.C Nüfus kâğıdına bakıp “ Yabancı pasaportunuz varsa onunla müracaat et şartlar daha yumuşaktır, kabul edilmeniz garanti “ derse, eve gidip anneni ve babanı neden ben Türk doğdum diye sorgulama. Türkiye’mizde Türk’ün Türk’e rağbet etmediğini duymak muhteremleri üzmesin. Hoş bu işi sende anlamadın ya. Aynen eski kafalı olan bizler gibi.

THY TEKNİK & HABOM. HAMDİ BEYİN PUZZLE OYUNU

UÇAK BAKIM 850CK0002 SAYILI UÇAK BAKIM VE ÇEVRE DOKÜMANI Uçak Teknisyenliğini tariflerken “Uçak bakımında teknisyenin önemi unutulmamalıdır; Göz, kulak, beyin, duygusal stres, bedensel yorgunluk, dikkat, uyku, beslenme, solunum, öğrenme ve unutma gibi insanı insan yapan özellikleri de mutlak dikkate alınmalıdır.” diyor. İNSANI İNSAN YAPAN ÖZELLİKLER. Bu ne demek? Bize hayli yabancı bir terim. Umarım ki birileri bu dokümanın varlığını THY’ den ayrıldıktan sonra fark etmezler.

SEKTÖREL REKABET- OPERASYONEL GİDERLER, TAV- ÇELEBİ VE PEGASUS

Evet; PGS Çelebi’ den ayrılmaya kalkar. ( x ) Havayolu Havaş’ dan (+ ) indirim alır. Bunu gören ( y) şirketi de Çelebi’ den tekrar bir indirim isterken ( z ) havayolu hizmet aldığı kuruluştan bir şeyler kopartmıştır bu arada. Öyle veya böyle. Yukarıdakiler maliyeti kurtarmak veya kardan zarara daha fazla girmemek için kavgalaşırlar. Alışılageldiği gibi onlar kavgalaşırken ezilen hep altta çalışanlar olur. Ama bu bizim aile görünümümüzü zedelemez ( ? ) Nasıl bir aileysek ( ? )

BAŞ NEREYE GİDERSE AYAKLAR DA ORAYA GİDER - THY VE TGS

İş yerinde çalışanlar arasında mevcut düşmanlıklar daha da büyümesin. Büyürse ne mi olur? Grubun biri dağılır. Kuvvetli olan kalır. Bizden, sizden ayırımı da haliyle yok olur. Albino denen bir yılan türü var ya, hani aç kalınca kendini kuyruğundan yemeğe başlayan. Acıkınca yavrusunu yiyen timsahı da bilirsiniz. Dileriz ki gruplar kendi içlerinde birbirine düşmeden“ Şimdi sıra bizde “ düşüncesi sonlansın. Yoksa nasıl oldu anlamazsınız, bir gün bakarsınız ki sıra size gelmiş.

THY'NİN RAPOR ALAN PERSONELİ İŞTEN ÇIKARTMA HAZIRLIĞI

Brezilyalı Din Bilimci Leonardo Boff, Budistlerin Ruhani Lideri Dalai Lama’ya “ En İyi din hangisidir” diye sormuş. Beklentisi eski doğu dinleri veya Tibet Budizm’i vb. bir cevap alacağıymış. Lama ise bu suali “ En iyi din sizi Allaha en çok yaklaştırandır. Sizi daha iyi bir insan yapan, sizi, daha insaflı, daha sevgi dolu, daha az alıngan, daha dürüst, daha duygusal, daha merhametli, daha sorumlu ve de daha etik, olmaya yönelten din hangisi ise, en iyi din odur” şeklinde cevaplamış.