15 Eylül 2022, Perşembe 12:01:59

Türkiye'nin yükü İstanbul'dan taşındı

Bu yılın 8 ayında Türkiye'deki havalimanlarından düzenlenen geliş ve gidiş seferleriyle nakledilen hava kargo yükünün (posta, kargo, bagaj) yüzde 74'ü İstanbul'da gerçekleşti.
  • E kutahyadan, orgiden tasinacak degil ya ? Ulkenin butun kaynaklari IStanbulda. E bi zahmet de Istanbul birinci oluversin.
  • Artık 5m gitmeli taşeron bitmeli yedi yıl oldu.firmaya vereceğine yarısını verse daha çok kar edecek THY
  • Ayrı şirket olarak geliyorum mu diyor yoksa???
  • Duyum 5m denen firma gidecekmiş ama aynı sahipleri farkı bir isimle ihale yapılmadan gelecekmiş.Yuhhhhh Taşeron olmak istemiyoruz
  • Milletinde türkiye büyükluğünde hakki yenildi istanbul havalimanindan.
  • TK,TGS ve diğerleri çalışmadı ama kargo 5m taşeron çalıştı.Nerde Adalet birşey istemiyoruz ne prim ne kar payı tek isteğimiz taşeron olmak istemiyoruz.5m denen firma kimin araştırılsın
  • Evet covid zamanı herkes evden cikamazken biz (Kargo)çalıştık.Karşilik hor görülme ve düşük maaş.Bizi taşeron paran şirketin elime Bağküm etdiniz.Evet siz görmüyor duymuyor sunuz ama mazlumun hakkı çıkacak göreceksiniz

Bu yılın 8 ayında Türkiye'deki havalimanlarından düzenlenen geliş ve gidiş seferleriyle nakledilen hava kargo yükünün (posta, kargo, bagaj) yüzde 74'ü İstanbul'da gerçekleşti.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle seferlerin aksadığı dönemde hızlı ve kolay olan hava kargo taşımacılığı daha da önem kazandı.

Salgın döneminde, dünyanın çeşitli noktalarına mal ve ürünlerin taşınmasında kara ve deniz taşımacılığında yaşanan bazı sıkıntılar nedeniyle hava yolu daha çok tercih edilmeye başlanırken bu dönemde de hava trafiğinde artış devam etti.

Salgın önlemlerinin azaltılmasıyla yoğunlaşan hava trafiğiyle birlikte dünyanın önemli havacılık merkezlerinden İstanbul'dan taşınan bagaj, kargo ve posta yükü miktarı ile ticari seferlerdeki artışlar istatistiklere de yansıdı.

İstanbul Havalimanı merkezli seferlerle ocak-ağustos döneminde iç hatta 139 bin 76, dış hatta 1 milyon 537 bin 699 ton yük trafiği oluştu.

Geçen yılın aynı döneminde, İstanbul Havalimanı'nda oluşan 921 bin 266 ton yük trafiği, 2022'de yüzde 82 artışla 1 milyon 676 bin 775 tona çıkmış oldu.

Ocak-ağustos döneminde, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'ndan geliş-gidiş seferleri ile 218 bin 534 ton yük taşındı. Bu yükün 77 bin 387 tonu iç, 141 bin 147 tonu dış hat uçuşlarıyla oluştu. Geçen yılın aynı döneminde bu havalimanından 186 bin 481 ton bagaj, kargo ve posta yükü taşınmıştı.

Atatürk Havalimanı'nda bu dönemde iç hatta 465, dış hatta 58 bin 584 ton yük trafiği oluştu. Böylece 59 bin 49 ton bagaj, kargo ve posta yükü bu havalimanında gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde Atatürk Havalimanı'ndaki yük miktarı ise 590 bin 123 ton olmuştu.

Bu yıl başta Türk Hava Yolları olmak üzere bazı hava yolu şirketlerinin kargo operasyonlarını İstanbul Havalimanı'na taşımasının ardından Atatürk Havalimanı'nda taşınan yükün yaklaşık yüzde 90 azaldığı görüldü.

İstanbul'daki tüm havalimanlarından yılın 8 aylık döneminde düzenlenen seferlerle oluşan yük trafiği, iç hatta 216 bin 928, dış hatta 1 milyon 737 bin 430 olmak üzere 1 milyon 954 bin 358 ton olarak hesaplandı.

2021'in aynı dönemde taşınan yük 1 milyon 697 bin 870 olarak istatistiklere yansımıştı.

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla İstanbul merkezli uçuşlarla nakledilen yük 256 bin 488 ton artış gösterdi. Böylece yük miktarının geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15 arttığı kayıtlara geçti.

Yılın aynı döneminde, Türkiye'deki tüm havalimanları çıkışlı ve varışlı seferlerle taşınan bagaj, kargo ile posta miktarı ise 2 milyon 645 bin 448 ton olarak belirlendi. Bu dönemde, Türkiye'deki hava yükünün yüzde 74'ünün İstanbul havalimanlarında gerçekleştiği tespit edildi.

Türkiye'nin yükü İstanbul'dan taşındı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Rezalet ~ 9 ay önce
E kutahyadan, orgiden tasinacak degil ya ? Ulkenin butun kaynaklari IStanbulda. E bi zahmet de Istanbul birinci oluversin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yuh! ~ 9 ay önce
iatanbulun heryeri beton be beton! ne üretecek de ne imal edecek? laf olsun da osuruktan olsun. tipik ayyaş muhalefet yorumu...
Allah devletimize zeval vermesin ~ 9 ay önce
Artık 5m gitmeli taşeron bitmeli yedi yıl oldu.firmaya vereceğine yarısını verse daha çok kar edecek THY

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iyi de ~ 9 ay önce
siz hala neden taseronda inat etrigini anlamamakta neden bu kadar ısrar ediyorsunuz cidden anlamiyorum. arkadaşım! 1) taseron demek yandaşı beslemek demek! 2) taşeron demek "gözünün üstünde kaşın var " deyip canı istediği an kapının önüne koymak demek! öğrenin artık şunu! kadro madro yok! yalan!
Kargo ~ 9 ay önce
Ayrı şirket olarak geliyorum mu diyor yoksa???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kim kim kim ~ 9 ay önce
Duyum 5m denen firma gidecekmiş ama aynı sahipleri farkı bir isimle ihale yapılmadan gelecekmiş.Yuhhhhh Taşeron olmak istemiyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynen ~ 9 ay önce
Milletinde türkiye büyükluğünde hakki yenildi istanbul havalimanindan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Covid zamanı ~ 9 ay önce
TK,TGS ve diğerleri çalışmadı ama kargo 5m taşeron çalıştı.Nerde Adalet birşey istemiyoruz ne prim ne kar payı tek isteğimiz taşeron olmak istemiyoruz.5m denen firma kimin araştırılsın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kargo ~ 9 ay önce
Evet covid zamanı herkes evden cikamazken biz (Kargo)çalıştık.Karşilik hor görülme ve düşük maaş.Bizi taşeron paran şirketin elime Bağküm etdiniz.Evet siz görmüyor duymuyor sunuz ama mazlumun hakkı çıkacak göreceksiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000