27 Mayıs 2020, Çarşamba 13:17:52

İstanbul Havalimanı'na 'en büyük' sertifika

İstanbul Havalimanı, zorlu LEED Sertifikasyon sisteminden başarıyla geçti.
  • Kalite belgesini bile zorla alan bir havaalanı için bunun nasıl ve kaç paraya alındığı sorgulanmalı
  • Kimzenin haberi yok kendileri yaptılar FAKE
  • LEED Sertifikalarının en byüğünden bahsedeceksek Gold değil Leed Platinumdur. Lütfen doğru haber yayınlayın.
  • Tebrikler
  • sertifikayı batmadan önce almak iyi oldu ..
  • ÖNCE HALKIN SAĞLIĞIYLA OYNAYAN,KARANTİNAYA GİDEN YOLCU OTOBÜSÜNDEN KIBRISLI GODAMANIN KIZINI İNDİREN VALİ YARDIMCISI GÖREVDEN ALINSIN ONDAN SONRA BÖYLE ÖDÜLLER İÇİN GURUR DUYALIM.YALANDAN VALİ YARDIMCISINI GÖREVDEN ALMIŞLAR İKİ AY SONRA TEKRAR VALİ YARDIMCISI YAPTILAR ADAMI HAVALİMANINA.SİZE SORARIM KORONAYLA MÜCADELEYİ MİLLETİN HAYATINI HİÇE SAYAN VALİ YARDIMCISI MI DENETLEYECEK?
  • Ver parayi al belgeyi. Kimi kandırıyorsunuz siz yA??!!
  • Ver parayi al belgeyi. Kimi kandırıyorsunuz siz yA??!!
  • Ama siz yine de bulursunuz karalayacak bir sebep
  • Havalimanına hijyen sertifikası alamamış otursun ışık reklamı yapsınlar.

Benzersiz mimarisi, güçlü alt yapısı, üstün teknolojisi ve sunduğu üst düzey yolculuk deneyimi ile henüz ilk yılında küresel HUB olan İstanbul Havalimanı, başarılarına bir yenisini daha ekleyerek “LEED Altın” sertifikası almaya hak kazandı. Amerikan Yeşil Bina Konseyi, İstanbul Havalimanı terminalini dünyanın en büyük LEED sertifikalı binası olarak tescilledi.

Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde çalışmalarına yön veren İGA, İstanbul Havalimanı terminal binası için Amerikan Yeşil Bina Konseyi’ne yaptığı başvuru sonucunda, “LEED Altın” sertifikası almaya layık görüldü. Tasarım sürecinden inşaat aşamasına, inşaat aşamasından tam kapasite ile operasyona kadar geçen sürede, enerji verimliliği ve çevreci uygulamalarla adından sıkça söz ettiren İstanbul Havalimanı, dünyanın “en büyük LEED sertifikalı binası” olmaya hak kazanarak havacılık sektöründe bir ilki daha başardı.

İstanbul Havalimanı, zorlu LEED Sertifikasyon sisteminden başarıyla geçti.

LEED Sertifikasyon sistemi, tasarım sürecinden başlayarak binaların tamamlanmasına kadar devam eden uzun soluklu bir süreç olmak birlikte, birden çok disiplini ilgilendiren konuları kapsıyor. Sistem, binaları sürdürülebilir arazi, su verimliliği, enerji ve atmosfer, malzemeler ve kaynaklar, iç mekân yaşam kalitesi, tasarımda inovasyon, yerel önem sırası gibi çeşitli konu başlıklarında değerlendiriyor. Ön koşulları sağlayan binalar değerlendirmeler sonucunda aldıkları puanlara göre Sertifikalı, Gümüş, Altın veya Platin düzeyinde tescilleniyor.

LEED başlıkları kapsamında toplu taşımanın ve alternatif ulaşım sistemlerinin özendirilmesi su tasarrufu ve suyun verimli kullanılması için birtakım metotların uygulanması, tasarımın ve sistem seçiminin enerji verimliliğinin arttırılması yönünde yapılması gibi kriterler değerlendirmelerde ön planda tutuluyor. Bu başlıkların yanı sıra insan sağlığına zararlı uçucu maddelerin, sigara dumanının engellenmesi ve iç ortamdan uzaklaştırılması, iç hava kalitesinin arttırılması ve kontrolü ile gün ışığından faydalanma gibi konular da değerlendirilerek puanlanıyor.

İstanbul Havalimanı su ve enerji verimliliğinde önemli tasarruflar sağlıyor…

Havacılıkta kalıplaşmış ezberleri bozan ve dünyanın en iyileri arasında yer alan İstanbul Havalimanı, aynı zamanda çevreci uygulamaları ve sürdürülebilirlik konusundaki hassasiyetiyle de tüm dünyaya örnek oluyor. İstanbul Havalimanı’nda su verimliliği açısından az su tüketen verimli batarya ve rezervuarlar kullanılırken, rezervuarlarda gri suyun kullanılmasıyla bina su tüketiminde %50’nin üzerinde tasarruf hedefleniyor. Ayrıca havalimanındaki, peyzaj alanlarında az su tüketen yerel bitki seçimleri ve sulamada arıtılmış atık suyun kullanımıyla, su tüketiminde %100 tasarruf elde ediliyor.

İstanbul Havalimanı’nda enerji verimliliğine sahip mekanik ekipmanların, verimli aydınlatma armatürlerinin kullanımı ve enerji verimliliği sağlayan cephe tasarımı ile uluslararası standart kabul edilen ASHRAE’de tanımlanan baz binaya kıyasla %22’nin üzerinde enerji tasarrufu sağlanıyor. Yanı sıra enerji verimliliğinin takibi açısından önem arz eden ısıtma, soğutma, havalandırma ve aydınlatma yükleri ayrı ayrı ölçülerek, enerji tüketimleri izleniyor.

Geri dönüşümle ‘en uyumlu’ havalimanı…

Sıfır Atık misyonuyla çalışmalarını sürdüren İGA, İstanbul Havalimanı’nın inşaat sürecinden başlayarak kullanılan malzeme ve kaynaklar bakımından geri dönüşüm konusunda örnek bir tavır sergiliyor. Havalimanı inşaatı sırasında çıkan atıkların büyük bir kısmı geri dönüşüme ve geri kullanıma gönderilerek atık sahasına giden miktarlar %93 oranında azaltılıyor. Bu kapsamda, inşaat sürecinde çıkan tüm evsel atıkların ve geri dönüştürülebilir atıkların düzenli olarak takip edilmesi sağlanırken, Geri Dönüştürülmüş İçerikli Malzeme ve Yerel Malzeme kullanımına özen gösteriliyor. İstanbul Havalimanı’nın tam kapasite faaliyete geçmesiyle birlikte, işletme sırasında da geri dönüştürülebilir atıklar tüm bloklarda ayrı ayrı toplanarak geri dönüşüme kazandırılıyor.

İstanbul Havalimanı’nda yolcu konforu, sürdürülebilirlik kriterleri arasında yer alıyor…

İstanbul Havalimanı’nda, iç mekan hava kalitesi ve yolcu konforu mekanik havalandırma sistemi ASHRAE standardında belirlenen taze hava değerlerinin %30 üzerinde olacak şekilde tasarlanırken, tüm mahallerde ASHRAE standardına uygun iç mekan sıcaklık değerleri belirleniyor. Böylelikle yolcu konforu, en üst noktaya taşınırken, iç mekanlarda kullanılan yapı kimyasalları (boya, astar, yapıştırıcı, macun vb.) da uluslararası insan sağlığı limitlerine uygun olanlarından tercih ediliyor.

“Havalimanları, bulundukları şehirlerin yansımasıdır…”

İstanbul Havalimanı’nın “LEED Altın” sertifikası almaya hak kazanması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Amerikan Yeşil Bina Konsey Başkanı Mahesh Ramanujam, binaların boyutlarının sürdürülebilirlik için engel olmadığını belirtirken, İstanbul Havalimanı terminal binasının mevcut büyüklüğüyle LEED Gold sertifikasına layık görülmesine dikkat çekti. Ramanujam, “Havalimanları artık sadece ulaşımın merkezleri değiller; aynı zamanda insanların bağlantı kurdukları ve ilham aldıkları, bulundukları şehirlerin yansıması olan yerlerdir. Türkiye'ye giriş noktası olarak İstanbul Havalimanı terminali, her yıl kapılarından geçen milyonlarca yolcunun ilk izlenimi de yansıtacak. Dünyadaki en büyük “LEED Altın” sertifikalı bina olarak İstanbul Havalimanı; bir projenin büyüklüğü veya benzersiz hususları ne olursa olsun, doğru şekilde tasarlandığında sağlıklı, sürdürülebilir ve yüksek performanslı bir yer olabileceğini kanıtlıyor.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Havalimanı ilklerin havalimanı olmaya devam ediyor…

Amerikan Yeşil Bina Konseyi tarafından “LEED Altın” sertifikası ile tescillenen İstanbul Havalimanı hakkında değerlendirmelerde bulunan İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu; “Dünyanın Covid-19 salgını ile mücadele ettiği bu süreçte aldığımız bu güzel haber hepimizi sevindirdi. İstanbul Havalimanı’nda tasarım sürecinden inşaat aşamasına, inşaat sürecinden de operasyon sürecine kadar tüm adımlarımızı sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda atmaya özen gösterdik. Bu uygulama modeliyle, LEED Gold sertifikası almaya hak kazanarak, aynı zamanda dünyanın en büyük “LEED Altın” sertifikalı binası olduk. İGA olarak, sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda hareket etmeyi kurum kültürümüzün en değerli parçası olarak görüyoruz. Bu düşünceden yola çıkarak “Sıfır Atık” yaklaşımını kritik başarı faktörü olarak belirledik ve İstanbul Havalimanı’nda yürütülen tüm çalışmaları sürdürülebilirlik temelinde ele aldık. Bu yaklaşımımız sayesinde LEED Gold sertifikası almaya hak kazandık ve bir ilke daha imza attık. İGA olarak bu ödülle, Türk havacılık sektörüne yeni bir başarı daha kazandırdık. Her zaman söylediğimiz gibi; İstanbul Havalimanı her zaman ilklerin ve enlerin havalimanı olmuş, böyle olmayı da sürdürecektir. Bizlerin, dünyanın, geleceğin, çevrenin kendine yetebilir bir devamlılık sağlaması için sürdürülebilirlik konusunu öncelikli hale getirmekten dolayı son derece gururluyuz. Bu gururun “LEED Altın” sertifikası ile taçlandırılması doğru yolda olduğumuzun en büyük kanıtıdır. Yaşadığımız dünyaya duyduğumuz saygı ve en önemlisi sürdürülebilirlik anlayışı ile gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz” açıklaması yaptı.

İstanbul Havalimanı'na 'en büyük' sertifika

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Belge ~ 1 yıl önce
Kalite belgesini bile zorla alan bir havaalanı için bunun nasıl ve kaç paraya alındığı sorgulanmalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Leed ~ 1 yıl önce
Kimzenin haberi yok kendileri yaptılar FAKE

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EN BÜYÜK? ~ 1 yıl önce
LEED Sertifikalarının en byüğünden bahsedeceksek Gold değil Leed Platinumdur. Lütfen doğru haber yayınlayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bravo ~ 1 yıl önce
Tebrikler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sertifik ~ 1 yıl önce
sertifikayı batmadan önce almak iyi oldu ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
istanbul valisi ~ 1 yıl önce
ÖNCE HALKIN SAĞLIĞIYLA OYNAYAN,KARANTİNAYA GİDEN YOLCU OTOBÜSÜNDEN KIBRISLI GODAMANIN KIZINI İNDİREN VALİ YARDIMCISI GÖREVDEN ALINSIN ONDAN SONRA BÖYLE ÖDÜLLER İÇİN GURUR DUYALIM.YALANDAN VALİ YARDIMCISINI GÖREVDEN ALMIŞLAR İKİ AY SONRA TEKRAR VALİ YARDIMCISI YAPTILAR ADAMI HAVALİMANINA.SİZE SORARIM KORONAYLA MÜCADELEYİ MİLLETİN HAYATINI HİÇE SAYAN VALİ YARDIMCISI MI DENETLEYECEK?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Heeheee ~ 1 yıl önce
Ver parayi al belgeyi. Kimi kandırıyorsunuz siz yA??!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Heeheee ~ 1 yıl önce
Ver parayi al belgeyi. Kimi kandırıyorsunuz siz yA??!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 1 yıl önce
Ama siz yine de bulursunuz karalayacak bir sebep

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Boş işler ile uğraşın ~ 1 yıl önce
Havalimanına hijyen sertifikası alamamış otursun ışık reklamı yapsınlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000