30 Ekim 2023, Pazartesi 12:30:40

Halkalı-İGA metro hattı ne durumda?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, çalışmaları devam eden Halkalı- İstanbul Havalimanı Metro Hattı kapsamında önemli açıklamalarda bulundu.
  • Tarihe not düşelim
  • İGA- Halkalı hatta anlatılırken son kısımlarda İGA-Gayrettepe  hatta ile ilgili mesafe bilgiler verilmiş. Boş daha Gayrettepe’ye İGA’dan metro ile açılmadığından gelinemiyor. Sözde 29 Ekim de Gayrettepe hattı açılacaktı ancak hala Kağıthaneye kadar gelinebiliyor. 
  • Gayrettepe istasyonu arada kaynayıp unutuldu mu diye düşünmeye başladım artik?
  • Asıl Gayrettepe istasyonunun tamamlanması lazım ki bir anlamı olsun. Mevcut haliyle işlevsiz Kağıthane'de yokuş yukarı aktarma yapmak
  • Halkalı-IGA- Kağıthane hattı havalimanının yanlış yer seçimi nedeniyle yapılmakta olup tam bir israftır. Kalyon vs gibi yandaş yüklenicilere kaynak transferidir.
  • Zincirlikuyu istasyonu ne zaman açılacak hiç bilgi yok 24 dakikadan fazla sürüyor metro yavaşlatılmış öyle anons ediliyor
  • Esenboğa metrosu önemli

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, çalışmaları devam eden Halkalı- İstanbul Havalimanı Metro Hattı kapsamında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Uraloğlu’nun açıklamaları şu şekilde: “Bakanlığın 5 ilde yapımı devam eden 9 projede 102.1 km uzunluğunda raylı sistem inşaatı bulunmaktadır.

Gebze, Halkalı banliyö hattı, Levet-Hisarüstü Metro hattı, Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı hattı, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro hattı şu anda toplum uzunluğu 55.7 km olan 5 hatta İstanbul için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu hatlar Bakırköy, Bahçelievler Kirazlı metro hattı, Halkalı Başakşehir -İstanbul Havalimanı Metro hattı’dır. 

Yapımı devam eden projelerimiz bittiğinde İstanbul’daki raylı sistem ağ uzunluğu 338.8 km’den 394.5 km’ye yükselecek. İstanbul raylı sistem ağının yüzde 50’den fazlasını Bakanlığımız kazandırmış olacaktır.

Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro hattı bilgilerine bakacak olursak metro hattımız 31.5 km uzunluğundadır. 8 istasyonu ve 2.5 km bağlantı hattı ile bir depo sahası bulunmaktadır. Saatte 120 km tasarım hızı ile günde 600 bin yolcu bu hatta seyahat edebilecektir.

Kağıthane-İstanbul Havalimanı arası seyahat süresi 24 dakika, Göktürk İstanbul Havalimanı arası 12 dakika, Tekstilkent İstanbul havalimanı arası 45 dakika, Arnavutköy Beşiktaş arası 36 dakika, Küçükçekmece Kemerburgaz arası 50 dakika olacaktır.

'55 BİN 600 METRELİK TÜNELİ TAMAMLADIK'

Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro hattımız 20 yıllık projeksiyondaki karayolu bakımı, işletme zaman kazancı gibi etkenlerden ekonomik kazandı 2 milyar 619 milyon üstünde olacaktır. Projemizin ana hat tünellerinde 6.6 metre çapında, toplam 55 bin 600 metrelik tüneli tamamladık. Tünellerin kaplama beton imalatlarını bitirmek üzereyiz.

'YÜZDE 98'İNİ TAMAMLADIK'

Servis istasyonlarında inşaat çalışmalarına devam ediyoruz. Betonarme imalatlarının yüzde 98’ini tamamladık. İstasyonların ve servis istasyonlarının ince inşaat işlerinde yüzde 60 ilerleme kat ettik.

METRO HATTININ AÇILIŞ TARİHİ BELLİ OLDU

İncelemesini yaptığımı hattımızın 24 km uzunluğundaki İstanbul Havalimanı Kayaşehir kesimini 2024 yılı Mart ayından önce hizmete açma hedefi ile çalışmalarımıza 7 gün 24 saat esası ile aralıksız devam ediyoruz. Projemizin Kayaşehir istasyonuna kadar olan kesimini tamamladığımızda Başakşehir Kirazlı metro hattı ve Bağcılar Kirazlı Başakşehir Metro hattı ile entegrasyon sağlanmış olacağız. Hattın geri kalan 7.5 km kesimi kapsamındaki olimpiyatköy, halkalı stadı ve halkalı istasyonlarını 2024 sonunda açmayı hedefliyoruz.

Şimdiden İstanbullulara hayırlı olsun diyor sizleri saygı ile selamlıyorum 

Halkalı-İGA metro hattı ne durumda?

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Hadi bu tarihi de ~ 4 ay önce
Tarihe not düşelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 4 ay önce
İGA- Halkalı hatta anlatılırken son kısımlarda İGA-Gayrettepe  hatta ile ilgili mesafe bilgiler verilmiş. Boş daha Gayrettepe’ye İGA’dan metro ile açılmadığından gelinemiyor. Sözde 29 Ekim de Gayrettepe hattı açılacaktı ancak hala Kağıthaneye kadar gelinebiliyor. 

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuzlu ~ 4 ay önce
Gayrettepe istasyonu arada kaynayıp unutuldu mu diye düşünmeye başladım artik?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 4 ay önce
Asıl Gayrettepe istasyonunun tamamlanması lazım ki bir anlamı olsun. Mevcut haliyle işlevsiz Kağıthane'de yokuş yukarı aktarma yapmak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Metro hattı ~ 4 ay önce
Halkalı-IGA- Kağıthane hattı havalimanının yanlış yer seçimi nedeniyle yapılmakta olup tam bir israftır. Kalyon vs gibi yandaş yüklenicilere kaynak transferidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 4 ay önce
Zincirlikuyu istasyonu ne zaman açılacak hiç bilgi yok 24 dakikadan fazla sürüyor metro yavaşlatılmış öyle anons ediliyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 4 ay önce
Esenboğa metrosu önemli

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000