28 Haziran 2015, Pazar 15:42:59

Antalya Havalimanı finalde

Geçen yıl iç ve dış hatlarda 29 milyon yolcuyu misafir eden Antalya Havalimanı, Türkiye'nin en yoğun ikinci havalimanı konumunda.
  • 25 mmilyon yolcu ile finale kalindigindan bahsediliyor bu yolcular Antalya'yi ziyarete gelen yolculardir bunun hava limani ile ne alakasi var bu ogunc Antalya gibi bir turizm kentine layiktir baska inecek yerlerimi var siradan bir hava limanida olsa bu yolcular antalya ya gelecekler bir an once yetkililerin yapilan yorumlardaki aksakliklari goz onune almalinda fayda var bu yorumlari yapanlarin aksakliklari yazan kisilerin gorduklerini tum gelen yolcularda goruyor laf olsun hainlik olsun diye kimse yorum yapmaz yapilan tenkitlerden bir nebze olsun ders cikarmak ve nasil daha iyi hizmet verebilirim gayretine girmek gerekir kanaatindeyim maksat uzum yemek bagciyi dovmek degil herhalde ICf yoneticeleri bu yaklasimlara dikkatlerini veriyorlardir.Kolay gelsin
  • İşin içinde olan, devamlı yurtdışına seyahat edip, diğer istasyonunlarla karşılaştıran, havalimanında çalışan personel de bilir ki, AYT istasyonu, en rezil, kepaze, Antalya'ya yakışmayan, kazandığı müthiş kazançları da yatırım ve daha iyi hizmet manasında kullanmayan bir ICF ve buna göz yuman karşılıklı çıkar ilişkisine sahip olan bir DHM yönetimi mevcut.
  • Yok oyle bir pozisyon maksimum 94 var=) Kim dedi?
  • 98 park pozisyonu nerede ki bilen varmi
  • Ayt de alın teri döken 12.000 çalışanın hakkını yiyorsunuz. Anlik sorunlari surekli varmis gibi gostermeyin. Abuk sabuk olumsuz yorumlar doldurarak kişisel kinlerinizi genele yansitmayın. Günahtır.
  • Bosver tuvalet koksun bant calismasin insan ölmez. Onemli olan pistteki patlaklar...
  • Bu sürekli olumsuz yorum yazan arkadaşlar ICF te ise giremediler herhalde. Mülakata bile mi çağrılmadiniz? Yoksa başka bir izahı yok.surekli çamur atıyorsunuz.
  • T1 dökülüyor...körükler yetersiz bazılarının çalışması mucize. Çatısı akıyor kaplamaları dökülüyor. Gelen yolcu salonundaki tuvalet belediye tuvaletinden beter kokuyor.Ayt ye adım atanları bu kokuyla karşılıyorlar.bazı günler kontuarlar açılamıyor. Bant sistemi felaket.... Bunlar yazmakla bitmez....
  • 2011 yılında Avrupanın en iyi havalimanı seçildi gurur duydum.Antalya Havalimanı bunu hak ediyor.Yine seçilirse aynı gururu bir kez daha yaşarım.Garip olan şu ki içimizdeki İRLANDALILAR yine yansıtmışlar hainliklerini.Yazık! Yazık! Yazık!
  • rakipleri kim merak ettim. Simdi karsilastirmak icin aklima Munih havaalani geldi. Yahu arada ucurum var. Bir munih'e bakiyorum, bir de Antalya'ya. Eger Munih'e havaalani diyorsak, anyalya, otobus terminali kalir yaninda. Bu havalimani eger Avrupa'nin en iyisi secilirse cok gulerim arkadas.

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden Antalya'da, Fraport-IC İçtaş Antalya Havalimanı Terminal Yatırım ve İşletmeciliği (ICF) tarafından işletilen Antalya Havalimanı, kente gelen turistlerin büyük bölümünü ağırlıyor.

2011 yılında "10-25 milyon yolcu" kategorisinde "Avrupa'nın En İyi Havalimanı" ödülünü alan havalimanı, bu yıl da "25 milyon ve üzeri yolcu" kategorisinde finale kaldı.

29 MİLYON YOLCU AĞIRLANDI

ICF Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Döngel, Antalya Havalimanı'ndaki iç, dış ve CIP terminallerinin 180 bin metrekare kapalı alanı bulunduğunu, saatlik yolcu kapasitelerinin 11 bin kişi olduğu söyledi.

Yıllık 37 milyon yolcu kapasiteleri bulunduğunu bildiren Döngel, 28'i köprü olmak üzere 98 uçak park pozisyonuna sahip olduklarını belirtti.

"2014 yılında 49 bin iç hat, 129 bin de dış hatta toplam 178 bin uçuşla gelen 6 milyon iç hat, 23 milyon dış hat olmak üzere 29 milyon yolcuyu ağırladık" diyen Döngel, ağırlanan yolcu sayısı bakımından Türkiye'nin ikinci, Avrupa'nın 14'üncü, dünyanın da 56'ncı en yoğun havalimanı olduklarını vurguladı.

Döngel, 2014 yılında havalimanlarından 55 farklı ülkede 309 farklı varış noktasına 150'den fazla yerli ve yabancı havayolu şirketinin sefer düzenlediğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"2014 yılında bir önceki yıla göre yolcu sayısında iç hatlarda yüzde 12, dış hatlarda yüzde 3 büyüme gerçekleştirerek toplamda yüzde 5 artış sağladık ancak bu yıla iyi başlayamadık. Ukrayna'daki jeopolitik belirsizlik, Rusya'daki ekonomik kriz, Avrupa'daki ekonomik durgunluk, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırlarında yaşanan olaylar, Avrupa'da bunun risk algılaması turizmi olumsuz etkiledi. Mayıs sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 gibi bir küçülme yaşadık."

Türkiye'nin Rusya'daki ana pazarında yüzde 34-35 civarında düşme olduğuna değinen Döngel, "Avrupa'daki ülkelerde Almanya dışında bir daralma yaşadık ama Alman pazarında yüzde 14'lük büyüme gerçekleşti. Düşüşün temmuz ve ağustos aylarında toparlanacağını umuyoruz. Haziran ayında ilk 20 günlük rakamlar bunu gösteriyor. Rusya'daki düşüş yüzde 24-25'lere kadar geldi. Alman pazarındaki güçlü büyüme devam ediyor. Temmuz ve ağustos aylarındaki toparlanmayla bu yılı tek haneli daralmalarla kapatırız diye düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

TURİSTLER HAVA YOLUNU TERCİH EDİYOR

Döngel, Türkiye'ye gelen turistlerin yaklaşık yüzde 70'inin, Antalya'ya gelenlerin ise tamamına yakınının havayolunu tercih ettiğini belirterek, bu nedenle turizm ve havacılık sektörlerinin beraber büyümek zorunda olduğunu söyledi.
Direkt ve tarifeli seferler yoluyla yolcu sayısını artırmanın öncelikli hedefleri arasında olduğuna dikkati çeken Döngel, bu doğrultuda çeşitli uluslararası forumlara katılıp, yeni havayolları ve yeni destinasyonlar oluşturmaya, mevcut destinasyonlarda frekans artırmaya çalıştıklarını bildirdi.

Bu çabalar sonucunda bu yıl için yaklaşık 300-350 bin ek yolcu kapasitesi yarattıklarını, bunun turizmin iyi gitmediği bu dönemde iyi bir gelişme olduğunu vurgulayan Döngel, en son "Jet2.com" ile Chicago forumunda yaptıkları anlaşma ile İngiltere'nin 5 noktasından haftada 5 sefer konulduğuna işaret etti.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ YÜZDE 80'E YAKIN

Döngel, ISO 9001 Kalite ve ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti ve Şikayet Yönetim Sistemi kapsamında belirledikleri müşteri odaklı politika ve hedefleri ile hem müşteri memnuniyetini ölçtüklerini hem de beklentileri algıladıklarını belirtti.

Döngel, "Müşteri memnuniyeti ölçümünde 2014 yılında 100 üzerinden 79,9 puan aldık. Bu, çok önemli bir oran ama sektör çok dinamik. Bugün müşteri memnuniyeti sağlıyor olmanız, yarın da sağlayabileceğiniz anlamına gelmez. Çünkü müşterilerin hem fikirleri hem de beklentileri değişiyor" dedi.

Avrupa Havalimanları Birliği tarafından verilen 10-25 milyon yolcu kategorisinde "Avrupa'nın En İyi Havalimanı" ödülünü 2011 yılında aldıklarını bildiren Döngel, şunları kaydetti:

"En iyi havalimanı belirlenirken faaliyetleri, yolculara ve havayollarına yönelik hizmetleri, operasyonları, güvenlik hizmetleri, ticari alanların hizmetleri, çevreye duyarlılık ve sosyal paydaşlarla iletişim de değerlendiriliyor. Bu ödül, havalimanı işletmeciliğinde doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi. 2014 yılı için de "25 milyon ve üzeri" kategorisinde başvuruda bulunduk. Sonuçları bu ay sonunda açıklanacak. Orada da ilk üç havalimanı arasına kaldık. Birinci seçilir miyiz bilmiyorum ama 25 milyon ve üzeri yolcu kapasiteli kategorisinde Avrupa'nın ilk üç havalimanından biriyiz. Bu açıdan da son derece mutluyuz."

Antalya Havalimanı finalde

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (40)

android ~ 6 yıl önce
25 mmilyon yolcu ile finale kalindigindan bahsediliyor bu yolcular Antalya'yi ziyarete gelen yolculardir bunun hava limani ile ne alakasi var bu ogunc Antalya gibi bir turizm kentine layiktir baska inecek yerlerimi var siradan bir hava limanida olsa bu yolcular antalya ya gelecekler bir an once yetkililerin yapilan yorumlardaki aksakliklari goz onune almalinda fayda var bu yorumlari yapanlarin aksakliklari yazan kisilerin gorduklerini tum gelen yolcularda goruyor laf olsun hainlik olsun diye kimse yorum yapmaz yapilan tenkitlerden bir nebze olsun ders cikarmak ve nasil daha iyi hizmet verebilirim gayretine girmek gerekir kanaatindeyim maksat uzum yemek bagciyi dovmek degil herhalde ICf yoneticeleri bu yaklasimlara dikkatlerini veriyorlardir.Kolay gelsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Antalya vs. munih ~ 6 yıl önce
Turkiye'nin en yogun 2. Havalimani antalya. Almanya'nin ise munih. Bilmiyorum daha once ziyaret ettiniz mi munih'i ama cidden eger orasi havalimani ise antalya otobus terminalidir. Icindeki magazalariyla, kiosklariyla, otoparkiyla, herseyiyle arada ucurum var. demem o ki antalya belki cok da kotu degil ama yemesi gereken cok ekmek var. ama eger en iyi havalimani secilirse boyle bir secimin nasil yapildigini da bilmek isterim. Orada calisan arkadaslarla ilgili bisey diyemem. Benim yorumum, bina/pistler ve havaalani duzeniyle ilgili.
Android Uygulaması ~ 6 yıl önce
İşin içinde olan, devamlı yurtdışına seyahat edip, diğer istasyonunlarla karşılaştıran, havalimanında çalışan personel de bilir ki, AYT istasyonu, en rezil, kepaze, Antalya'ya yakışmayan, kazandığı müthiş kazançları da yatırım ve daha iyi hizmet manasında kullanmayan bir ICF ve buna göz yuman karşılıklı çıkar ilişkisine sahip olan bir DHM yönetimi mevcut.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 6 yıl önce
Yok oyle bir pozisyon maksimum 94 var=) Kim dedi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Belki. ~ 6 yıl önce
10, 11, 12, 13 ve 62, 63, 64, 65 deki A-B leri ayrı saydıysa belki diyeceğim ama o zaman da 102 pozisyon ediyor.
Android Uygulaması ~ 6 yıl önce
98 park pozisyonu nerede ki bilen varmi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 6 yıl önce
Ayt de alın teri döken 12.000 çalışanın hakkını yiyorsunuz. Anlik sorunlari surekli varmis gibi gostermeyin. Abuk sabuk olumsuz yorumlar doldurarak kişisel kinlerinizi genele yansitmayın. Günahtır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 6 yıl önce
Bosver tuvalet koksun bant calismasin insan ölmez. Onemli olan pistteki patlaklar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 6 yıl önce
Bu sürekli olumsuz yorum yazan arkadaşlar ICF te ise giremediler herhalde. Mülakata bile mi çağrılmadiniz? Yoksa başka bir izahı yok.surekli çamur atıyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayt çalışanı ~ 6 yıl önce
T1 dökülüyor...körükler yetersiz bazılarının çalışması mucize. Çatısı akıyor kaplamaları dökülüyor. Gelen yolcu salonundaki tuvalet belediye tuvaletinden beter kokuyor.Ayt ye adım atanları bu kokuyla karşılıyorlar.bazı günler kontuarlar açılamıyor. Bant sistemi felaket.... Bunlar yazmakla bitmez....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yolcu ~ 6 yıl önce
2011 yılında Avrupanın en iyi havalimanı seçildi gurur duydum.Antalya Havalimanı bunu hak ediyor.Yine seçilirse aynı gururu bir kez daha yaşarım.Garip olan şu ki içimizdeki İRLANDALILAR yine yansıtmışlar hainliklerini.Yazık! Yazık! Yazık!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ayt ~ 6 yıl önce
Nasil avrupanin en iyi havalimani seciliyor anlayamadim fraport havalimanlari arasinda birinci secilmis olmasin bu kadar aksakliklarin oldugu bir havalimaniaksakliklari uzun uzun anlatmaya gerek yok sen alici bir gozle baksan gorursun ichatlarbT1 T2 bukadar yogun ucak ve yolcu trfigi olan havalimanida ozelikle ic hatlarin onu tam bir rezalet
antalya vs. munih ~ 6 yıl önce
rakipleri kim merak ettim. Simdi karsilastirmak icin aklima Munih havaalani geldi. Yahu arada ucurum var. Bir munih'e bakiyorum, bir de Antalya'ya. Eger Munih'e havaalani diyorsak, anyalya, otobus terminali kalir yaninda. Bu havalimani eger Avrupa'nin en iyisi secilirse cok gulerim arkadas.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000