13 Mayıs 2020, Çarşamba 18:44:53

Yurt dışından gelen turistlere Covid-19 testi yapılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye'deki seyri ile ilgili Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklama yaptı. Koca, ülkeye gelecek turistlere Covid-19 testi yapılacağını ifade etti.
  • Uzun yolculuklarda yolcular tabiki yemesi ve içmesi gerekiyor.yapilmasi gereken giriş ve çıkışlarda 48 saatlik test yaptirip ucmakta her ulke için gecerli olması gerekir.
  • Anlamadigim sey, peki ne zaman Zürihten Istanbula ucabilirim ? Karantinayi evde gecirmek problem degil. Antikor testi cok daha iyi olur, bence. Bir cok insan fark etmeden virüsü atlatti. Ve neden zadece bilgisayar veya el cantasi ucaga aliniyor ? Eger bilgisayara bir sey olursa tamirini kim ödeyecek ?
  • İngiltereden Türkiye gelen. Birisi burda havaalanında test yapılıyor ama gelmeden önce de orda yapılacak mı test peki ona ?
  • İngiletereden Türkiye’ye gelen birisi için peki Türkiye’de yapılıyor ama İngiltere’de corona testi yapılacak mı gelmeden önce ?
  • Yurtdışından gelenler için covit testi yapılacak ifade ediyor sağlık bakanı. Ancak IGA ist airport der ki yabancı vatandaşların ülkeye girişleri kısıtlanmıştır.sadece çalışma izni ve oturma izni olanlar Türkiye'ye giriş yapabilecekler.türk vatandaşları ikametlerinde 14 gün izole kalacaklar.diyer yabancı misafirlere karantina.ama nerde.
  • yurtdisindan kimse alinmasin diyenler biraz empati yapsinlar. Baska memleketlerde kendi ailemizden uzakta kaliyoruz. farkli ulkelerde ekstradan konaklama yasama gecinme derdimiz cikti. Kendi memleketimize donemiyoruz. Siz ister miydiniz elalemin memleketinde mahsur kalmak evsiz barksiz dostsuz? Bu isin cozumu sirilari kapatak degil. Semptom gostermeyen hastalar da olsa ates olcumuyle degil test yaoilacak deniyor. Test in yaniltma payi da yurdun icindeki hastada ne kadar yanilip toplumu etkileyecekse. havaalanindan gelenler icin de birsey farketmeyecek.
  • Sınır ötesi çalışanlar, uzun mesafe nakliyat yapanlar, havayolu ekipleri ve sağlık görevlileri koronavirüsle enfekte olmuş biriyle temas kurmadıkları müddetçe karantinadan muaf tutulacak.
  • Eee hani avrupa batmıştı,çökmüştü,bizden yardım istiyordu? Bu ülkenin bakanları niye avrupadan turist gelsin diye taklalar atıyorlar, mektuplar yazıyorlar? Kim kime muhtaçmış bir kere daha belli oldu.
  • Benim anlamadığım olay şu: Neden Dünya geneli bir karar alıp 14 gün evde kalına bilinirdi Ölüm sayıları dünya genelinde az Yani demem oki niye bu ölümler ve ekonomik zararlar 3aya yayıldı
  • Net söylüyorum, böyle bir dönemde kimse güneş, deniz, kum özledi diye bu tatil macerasına girişmez. Hadi ikileyin. Gurbetçiler karayoluyla bile gelemeyecek bu sene. Onca sınır kapısı var arada, asla müsade etmezler.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye'deki seyri ile ilgili Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklama yaptı.

Türkiye'deki koronavirüs salgınında turizm sektörü için uygulanacak plana ilişkin soruya yanıt veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Turizm Bakanlığımızla yoğun çalışma dönemi geçirdik ve devam ediyoruz. Bir ekip oluşturarak Bilim Kurulumuzun da bu anlamda alınması gereken tedbirleri belirtip nasıl bir özellikle sezonun açılmasıyla tedbirlerin devam edilebileceğiyle ilgili bir plan yapıldı. Bununla ilgili sertifikasyon dahil olmak üzere Turizm Bakanlığımızla geliştirdiğimiz yaklaşımlar oldu" dedi.

"YURT DIŞINDAN GELENLERE TEST YAPACAĞIZ"

Koca yurt dışından gelenlere test yapılacağını belirterek "Özellikle bayramdan sonra kontrollü olmak kaydıyla yurt dışından gelişleri olabildiğince test yaparak götürme eğilimindeyiz. Testi de olabildiğince imkanlarımızı bu anlamda zorluyoruz ve erken dönemde bu testlere başlamış olacağız. Moleküler testle bu taramaları yapmak istiyoruz. Geniş bir rehber hazırlanmış olacak bayramdan sonra. Çalışanlar ve turistlerin nasıl uyması gerektiği görülmüş olacak. Sağlık taramaları, hastanelerin hangi işletmelerle yakın irtibatta olması gerektiğine dair hazırlığımızı yaptık. Bayram sonrası bunu devreye alma gayreti içinde olacağız" ifadelerini kullandı.

Yurt dışından gelen turistlere Covid-19 testi yapılacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (131)

Nermin ~ 8 ay önce
Uzun yolculuklarda yolcular tabiki yemesi ve içmesi gerekiyor.yapilmasi gereken giriş ve çıkışlarda 48 saatlik test yaptirip ucmakta her ulke için gecerli olması gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Unimportant ~ 9 ay önce
Anlamadigim sey, peki ne zaman Zürihten Istanbula ucabilirim ? Karantinayi evde gecirmek problem degil. Antikor testi cok daha iyi olur, bence. Bir cok insan fark etmeden virüsü atlatti. Ve neden zadece bilgisayar veya el cantasi ucaga aliniyor ? Eger bilgisayara bir sey olursa tamirini kim ödeyecek ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahmet ~ 9 ay önce
İngiltereden Türkiye gelen. Birisi burda havaalanında test yapılıyor ama gelmeden önce de orda yapılacak mı test peki ona ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahmet ~ 9 ay önce
İngiletereden Türkiye’ye gelen birisi için peki Türkiye’de yapılıyor ama İngiltere’de corona testi yapılacak mı gelmeden önce ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
My ~ 9 ay önce
Yurtdışından gelenler için covit testi yapılacak ifade ediyor sağlık bakanı. Ancak IGA ist airport der ki yabancı vatandaşların ülkeye girişleri kısıtlanmıştır.sadece çalışma izni ve oturma izni olanlar Türkiye'ye giriş yapabilecekler.türk vatandaşları ikametlerinde 14 gün izole kalacaklar.diyer yabancı misafirlere karantina.ama nerde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
b ~ 9 ay önce
yurtdisindan kimse alinmasin diyenler biraz empati yapsinlar. Baska memleketlerde kendi ailemizden uzakta kaliyoruz. farkli ulkelerde ekstradan konaklama yasama gecinme derdimiz cikti. Kendi memleketimize donemiyoruz. Siz ister miydiniz elalemin memleketinde mahsur kalmak evsiz barksiz dostsuz? Bu isin cozumu sirilari kapatak degil. Semptom gostermeyen hastalar da olsa ates olcumuyle degil test yaoilacak deniyor. Test in yaniltma payi da yurdun icindeki hastada ne kadar yanilip toplumu etkileyecekse. havaalanindan gelenler icin de birsey farketmeyecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pınar Yıldız ~ 10 ay önce
Sınır ötesi çalışanlar, uzun mesafe nakliyat yapanlar, havayolu ekipleri ve sağlık görevlileri koronavirüsle enfekte olmuş biriyle temas kurmadıkları müddetçe karantinadan muaf tutulacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Seçil ~ 9 ay önce
Resmî bilgi var mı
Havagazı ~ 10 ay önce
Eee hani avrupa batmıştı,çökmüştü,bizden yardım istiyordu? Bu ülkenin bakanları niye avrupadan turist gelsin diye taklalar atıyorlar, mektuplar yazıyorlar? Kim kime muhtaçmış bir kere daha belli oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsimsiz ~ 9 ay önce
Elbette turist gelecek kimse takla atmiyo gelecek olana yardımcı olmaya calisiyo ve yol gösteriyor geleni kovacakmi
Duran ~ 10 ay önce
Benim anlamadığım olay şu: Neden Dünya geneli bir karar alıp 14 gün evde kalına bilinirdi Ölüm sayıları dünya genelinde az Yani demem oki niye bu ölümler ve ekonomik zararlar 3aya yayıldı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arya ~ 10 ay önce
Turist gelmesin mi yani?Sizde var ya her şeyin suyunu cılkını çıkartıp muhalefet yapacaksınız yani.Bu alınan bir karar Göreceğiz batıp batmadıklarını.Yani genel olarak görüyorum ki artık muhalefet bu kişilik bozukluğu belirtileri. derken resmen Türkiye düşmanlığına dönüşmüş vaziyette.Kendinize gelin gerçi gelemezsiniz kişilik bozukluğu bakidir.Allah yardımcımız olsun kimlerin arasında yaşıyoruz!
Solmaz ~ 9 ay önce
Sadece 3 ayami, daha görecekleri zarar haric. Ilk vakada ülkeler tam karantina yapsaydi, zarar cok daha az olurdu diye düsünüyorum bende. Ama nedense her ülke bekleyip ne olacagini görmeyi bekledi.
Emre ~ 9 ay önce
Kimse böyle olabileceğini kestiremedi, ama merak etmeyin derim, bundan sonraki dönemlerde basit bir virüs pandemisi bile olsa hemen hemen her ülke çok yüksek ihtimalle eşzamanlı karantina yapacaktır. Yeni normal bu olabilir.
Net ~ 10 ay önce
Net söylüyorum, böyle bir dönemde kimse güneş, deniz, kum özledi diye bu tatil macerasına girişmez. Hadi ikileyin. Gurbetçiler karayoluyla bile gelemeyecek bu sene. Onca sınır kapısı var arada, asla müsade etmezler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000