13 Mayıs 2020, Çarşamba 18:44:53

Yurt dışından gelen turistlere Covid-19 testi yapılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye'deki seyri ile ilgili Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklama yaptı. Koca, ülkeye gelecek turistlere Covid-19 testi yapılacağını ifade etti.
  • Yurtdışından gelenler için covit testi yapılacak ifade ediyor sağlık bakanı. Ancak IGA ist airport der ki yabancı vatandaşların ülkeye girişleri kısıtlanmıştır.sadece çalışma izni ve oturma izni olanlar Türkiye'ye giriş yapabilecekler.türk vatandaşları ikametlerinde 14 gün izole kalacaklar.diyer yabancı misafirlere karantina.ama nerde.
  • yurtdisindan kimse alinmasin diyenler biraz empati yapsinlar. Baska memleketlerde kendi ailemizden uzakta kaliyoruz. farkli ulkelerde ekstradan konaklama yasama gecinme derdimiz cikti. Kendi memleketimize donemiyoruz. Siz ister miydiniz elalemin memleketinde mahsur kalmak evsiz barksiz dostsuz? Bu isin cozumu sirilari kapatak degil. Semptom gostermeyen hastalar da olsa ates olcumuyle degil test yaoilacak deniyor. Test in yaniltma payi da yurdun icindeki hastada ne kadar yanilip toplumu etkileyecekse. havaalanindan gelenler icin de birsey farketmeyecek.
  • Sınır ötesi çalışanlar, uzun mesafe nakliyat yapanlar, havayolu ekipleri ve sağlık görevlileri koronavirüsle enfekte olmuş biriyle temas kurmadıkları müddetçe karantinadan muaf tutulacak.
  • Eee hani avrupa batmıştı,çökmüştü,bizden yardım istiyordu? Bu ülkenin bakanları niye avrupadan turist gelsin diye taklalar atıyorlar, mektuplar yazıyorlar? Kim kime muhtaçmış bir kere daha belli oldu.
  • Benim anlamadığım olay şu: Neden Dünya geneli bir karar alıp 14 gün evde kalına bilinirdi Ölüm sayıları dünya genelinde az Yani demem oki niye bu ölümler ve ekonomik zararlar 3aya yayıldı
  • Net söylüyorum, böyle bir dönemde kimse güneş, deniz, kum özledi diye bu tatil macerasına girişmez. Hadi ikileyin. Gurbetçiler karayoluyla bile gelemeyecek bu sene. Onca sınır kapısı var arada, asla müsade etmezler.
  • Arkadaşlar sosyal mesafeye personelde uyacak.Boylece check-in olsun bilet satış olsun her yerde bir boş bir dolu koltuk olacak.Bu yüzden personel çıkartılacak ya da en iyi niyetle vardiya sayısı arttirilacak.Siz ne dersiniz?
  • Ümreden gelenlere ateş düşürücü verilmiş, ateşi düşük çıkan coronalı yolcular yurdun dört bir yanına dağılacak , bunun sorumlusu sizsiniz.
  • Acilmasi uygundur, Halklarin tamamina yakini bu virüsü kapacak zaten , ne kadar erken o kadar cabuk normal hayat. Merkel de söylemisti zaten, en iyi ihtimalle %70 bu virüsü kapacak diye. Aglamak sizlamak fayda getirmez aksine bünyeyi zayiflatir. Psikolojik olarak güclü kalmak ve yasamaya devam etmek bagisiklik sistemini daha da güclendirecektir
  • Diyelim ki avrupadan,Rusya'dan turistler geldi,test,kontrol vs yapıldı temiz çıktılar otele yerleştiler ancak birisi asemptom ve otelde virüsü yaydı veya herhangi birisi,çalışan vs yaydı o zaman ne olacak? Komple otel karantinaya alınacak bunu kim,nasıl göze alır? Adam 1 haftalık tatile geldi hasta oldu,14 gün otelin ve tüm insanların karantina süreci olacak,peki onca insanın yemesi,içmesi,uçak rezervasyonu deģişikliği,ilaç,bakım vs masraflarını kim karşılayacak? Devlet karşıladı diyelim bu ekstra masraf olmaz mı? Ve böyle çok sayıda olursa mali olarak daha da zarara girmez miyiz? Sigorta konusu da muallak zira geçen tvde konuşuldu,avrupada hiçbir sigorta şirketinin poliçesi bu virüsü kapsamıyor,böyle olursa kimse seyahat etmez diye. Ayrıca testlere de çok güvenmeyin deniliyor ki bu da önemli. Kimi diyor ki alana gelmeden veya alanda test yapılsın peki yapıldıktan sonra virüs kapılırsa ne olacak? Hayatta en önemli şey insan ve sağlığı,görünmez,nerede,nasıl bulaşacağı belli olmayan ölümcül bir illetle karşı karşıyayız ve aşı bulunmadan seyahat de tatil de hayal gibi ne yazık ki.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye'deki seyri ile ilgili Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklama yaptı.

Türkiye'deki koronavirüs salgınında turizm sektörü için uygulanacak plana ilişkin soruya yanıt veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Turizm Bakanlığımızla yoğun çalışma dönemi geçirdik ve devam ediyoruz. Bir ekip oluşturarak Bilim Kurulumuzun da bu anlamda alınması gereken tedbirleri belirtip nasıl bir özellikle sezonun açılmasıyla tedbirlerin devam edilebileceğiyle ilgili bir plan yapıldı. Bununla ilgili sertifikasyon dahil olmak üzere Turizm Bakanlığımızla geliştirdiğimiz yaklaşımlar oldu" dedi.

"YURT DIŞINDAN GELENLERE TEST YAPACAĞIZ"

Koca yurt dışından gelenlere test yapılacağını belirterek "Özellikle bayramdan sonra kontrollü olmak kaydıyla yurt dışından gelişleri olabildiğince test yaparak götürme eğilimindeyiz. Testi de olabildiğince imkanlarımızı bu anlamda zorluyoruz ve erken dönemde bu testlere başlamış olacağız. Moleküler testle bu taramaları yapmak istiyoruz. Geniş bir rehber hazırlanmış olacak bayramdan sonra. Çalışanlar ve turistlerin nasıl uyması gerektiği görülmüş olacak. Sağlık taramaları, hastanelerin hangi işletmelerle yakın irtibatta olması gerektiğine dair hazırlığımızı yaptık. Bayram sonrası bunu devreye alma gayreti içinde olacağız" ifadelerini kullandı.

Yurt dışından gelen turistlere Covid-19 testi yapılacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (125)

My ~ 7 gün önce
Yurtdışından gelenler için covit testi yapılacak ifade ediyor sağlık bakanı. Ancak IGA ist airport der ki yabancı vatandaşların ülkeye girişleri kısıtlanmıştır.sadece çalışma izni ve oturma izni olanlar Türkiye'ye giriş yapabilecekler.türk vatandaşları ikametlerinde 14 gün izole kalacaklar.diyer yabancı misafirlere karantina.ama nerde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
b ~ 8 gün önce
yurtdisindan kimse alinmasin diyenler biraz empati yapsinlar. Baska memleketlerde kendi ailemizden uzakta kaliyoruz. farkli ulkelerde ekstradan konaklama yasama gecinme derdimiz cikti. Kendi memleketimize donemiyoruz. Siz ister miydiniz elalemin memleketinde mahsur kalmak evsiz barksiz dostsuz? Bu isin cozumu sirilari kapatak degil. Semptom gostermeyen hastalar da olsa ates olcumuyle degil test yaoilacak deniyor. Test in yaniltma payi da yurdun icindeki hastada ne kadar yanilip toplumu etkileyecekse. havaalanindan gelenler icin de birsey farketmeyecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pınar Yıldız ~ 10 gün önce
Sınır ötesi çalışanlar, uzun mesafe nakliyat yapanlar, havayolu ekipleri ve sağlık görevlileri koronavirüsle enfekte olmuş biriyle temas kurmadıkları müddetçe karantinadan muaf tutulacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Seçil ~ 9 gün önce
Resmî bilgi var mı
Havagazı ~ 13 gün önce
Eee hani avrupa batmıştı,çökmüştü,bizden yardım istiyordu? Bu ülkenin bakanları niye avrupadan turist gelsin diye taklalar atıyorlar, mektuplar yazıyorlar? Kim kime muhtaçmış bir kere daha belli oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsimsiz ~ 7 gün önce
Elbette turist gelecek kimse takla atmiyo gelecek olana yardımcı olmaya calisiyo ve yol gösteriyor geleni kovacakmi
Duran ~ 13 gün önce
Benim anlamadığım olay şu: Neden Dünya geneli bir karar alıp 14 gün evde kalına bilinirdi Ölüm sayıları dünya genelinde az Yani demem oki niye bu ölümler ve ekonomik zararlar 3aya yayıldı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arya ~ 10 gün önce
Turist gelmesin mi yani?Sizde var ya her şeyin suyunu cılkını çıkartıp muhalefet yapacaksınız yani.Bu alınan bir karar Göreceğiz batıp batmadıklarını.Yani genel olarak görüyorum ki artık muhalefet bu kişilik bozukluğu belirtileri. derken resmen Türkiye düşmanlığına dönüşmüş vaziyette.Kendinize gelin gerçi gelemezsiniz kişilik bozukluğu bakidir.Allah yardımcımız olsun kimlerin arasında yaşıyoruz!
Solmaz ~ 8 gün önce
Sadece 3 ayami, daha görecekleri zarar haric. Ilk vakada ülkeler tam karantina yapsaydi, zarar cok daha az olurdu diye düsünüyorum bende. Ama nedense her ülke bekleyip ne olacagini görmeyi bekledi.
Net ~ 14 gün önce
Net söylüyorum, böyle bir dönemde kimse güneş, deniz, kum özledi diye bu tatil macerasına girişmez. Hadi ikileyin. Gurbetçiler karayoluyla bile gelemeyecek bu sene. Onca sınır kapısı var arada, asla müsade etmezler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Personel sayisi ~ 14 gün önce
Arkadaşlar sosyal mesafeye personelde uyacak.Boylece check-in olsun bilet satış olsun her yerde bir boş bir dolu koltuk olacak.Bu yüzden personel çıkartılacak ya da en iyi niyetle vardiya sayısı arttirilacak.Siz ne dersiniz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Parasetamol ~ 14 gün önce
Ümreden gelenlere ateş düşürücü verilmiş, ateşi düşük çıkan coronalı yolcular yurdun dört bir yanına dağılacak , bunun sorumlusu sizsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
no brain yes pain ~ 6 gün önce
Senin ateşin çıktığında sana ne veriyolar at kafası. tabiki ateşi çıkana ateş düşürücü verilcek ve yurt dışından gelenler zaten karantinaya alınıyo aylardır bu böyleydi her konuda ülkeyi ve yönetimi kötülemeyi ne çok seviyonuz Pkk dan farksızsınız
Korkma, Güclü kal ~ 14 gün önce
Acilmasi uygundur, Halklarin tamamina yakini bu virüsü kapacak zaten , ne kadar erken o kadar cabuk normal hayat. Merkel de söylemisti zaten, en iyi ihtimalle %70 bu virüsü kapacak diye. Aglamak sizlamak fayda getirmez aksine bünyeyi zayiflatir. Psikolojik olarak güclü kalmak ve yasamaya devam etmek bagisiklik sistemini daha da güclendirecektir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İllet ~ 14 gün önce
Diyelim ki avrupadan,Rusya'dan turistler geldi,test,kontrol vs yapıldı temiz çıktılar otele yerleştiler ancak birisi asemptom ve otelde virüsü yaydı veya herhangi birisi,çalışan vs yaydı o zaman ne olacak? Komple otel karantinaya alınacak bunu kim,nasıl göze alır? Adam 1 haftalık tatile geldi hasta oldu,14 gün otelin ve tüm insanların karantina süreci olacak,peki onca insanın yemesi,içmesi,uçak rezervasyonu deģişikliği,ilaç,bakım vs masraflarını kim karşılayacak? Devlet karşıladı diyelim bu ekstra masraf olmaz mı? Ve böyle çok sayıda olursa mali olarak daha da zarara girmez miyiz? Sigorta konusu da muallak zira geçen tvde konuşuldu,avrupada hiçbir sigorta şirketinin poliçesi bu virüsü kapsamıyor,böyle olursa kimse seyahat etmez diye. Ayrıca testlere de çok güvenmeyin deniliyor ki bu da önemli. Kimi diyor ki alana gelmeden veya alanda test yapılsın peki yapıldıktan sonra virüs kapılırsa ne olacak? Hayatta en önemli şey insan ve sağlığı,görünmez,nerede,nasıl bulaşacağı belli olmayan ölümcül bir illetle karşı karşıyayız ve aşı bulunmadan seyahat de tatil de hayal gibi ne yazık ki.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Isimsiz ~ 7 gün önce
Akıl ve mantık var o kadar muayene ve kontrol yapıldıktan sonra nasıl temiz çıkacak saniyosun anlamadım turist elbette gelecek gezmek isteyen kişiye gelme mi diyeceksin...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000