25 Ağustos 2015, Salı 08:04:08

Yolcudan 'rötar' zaferi

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından Samsun'a gelmek için özel bir hava yolu şirketinden bilet alan Samsun Barosu avukatlarından Gamze Gökçe Önder, uçuşun 4 saat 45 dakika gecikmeli olarak gerçekleşmesi üzerine uçak bilet bedelinin kendisine iade edilmesi için Tüketici Hakem Heyetine başvurdu.
  • 3 saati aşan her gecikme için zaten bilet iadesi yapar havayolları şirketleri..bunun için dava açmaya gerek yoktu ki :)
  • Avukatlar, icra ve diğer takip işleri dolayısıyla iç hat uçuşlarını bu kadar kullanırken, karşılaştıkları olumsuzluklara karşı dava açmalı ya da ilgili diğer hukuki yollara başvurmalıdır. Böylece havayolu şirketleri ceza aldıkça, hadlerini bileceklerdir.
  • Pegasus nerden tutsa elinde kalıyor. Tamam havalimanının şişmesinde thy rolü çok büyük. Ama yaşanabilir senaryolarıda düşünerek önemler alanilirdi pegasus. " yok bize hasetleri var, pist yapmıyolar, yok büyümemizi engelliyorlar" demek gerçekçi değil.
  • Ey millet gecikmelerin sebebi basit. Saw'da thy anadolujet olarak önceden girmişti. 2014'ten itibaren thy olarak da kapasitenin üstünde 5 uçaklık slot. ( kalkış ve iniş zamanı örnek: kalkış15:00 iniş 16:00) alacakken 15 uçaklık alınca tüm uçuşlar gecikti. Tek pist ve geceleri 1:30- 5:00 arası bakıma alınıyor. Yani uçuşlar kapasitenin üstünde, o zamanda gecikme kaçınılmaz. 3. Havalimanı yerine Saw'a 2. Paralel pist antalya gibi bağımsız paralel pist olsa sorun kalmazdı. Ama işte hep plansızlık ve başka hesaplar. Sonuç bu iş 2. Pist yapılana dek Saw'da daha beter olur.
  • Atma derler adama havayolu ucan beygir tuketici hakli parayi da alir da sen transavia oldugunu nasil uydurdun hayret transavia ic hatlara sabiha gokcenden ucus mu yapabilir bir de utanmadan ben de ucusta vardim demissin nerede yasiyorsun? Bir yorumcu da yemis atlamis hemen, komiksin.Bu kadar kuyruklu yalan mi olur? Sana cevap vermemek lazim ama yanlis anlama olmasin duzeltelim hava yolu UCAN BEYGIR
  • BENDE HAVACILIK SEKTORUNDEYIM . BILET IADESI ICIN BU TUR OLAYLARA GEREK YOK. BEN AVUKAT HANIMIN BEN TELEFONDA NASIL KONUSTUGUNU KESTIREBILIYORUM SANKI AYIPLI HIZMETMIS. REKLAM YAPMAYA CALISMIS. HAVAYOLU SIRKETLERI YOLCULARIN KENDI HAKLARINI TAKIP ETTIGINI BILMEKTE VE EN IYI HIZMETI SUNMAKTADIR GENELLIKLE
  • 3 saat 5 saat gecikme diyoruz ama bu gecikmelerin birde şirketten kaynaklanan veya kaynaklanmayan diye ayrımı var ( hava muhalefeti , meydan imkanları ) gibi
  • Pegasus web sitesinde gercekten yazmis, ichatlarda ucus 3 saat gecikirse bilet parasi iadesi, 5 saat gecikmede bilet parasi iadesi ve herhangi bir ic hat ucusuna bedava bilet. Birde utanmadan parayi vermemek icin karsi dava acmis .
  • Mahkemeye vermeye gerek yokkı zaten iade edebilirdi yorulmuş boş yere
  • http://www.airporthaber.com/dhmi-haberleri/shui-ogrencileri-dhmi-kadrolarini-geri-istiyor.html

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından Samsun'a gelmek için özel bir hava yolu şirketinden bilet alan Samsun Barosu avukatlarından Gamze Gökçe Önder, uçuşun 4 saat 45 dakika gecikmeli olarak gerçekleşmesi üzerine uçak bilet bedelinin kendisine iade edilmesi için Tüketici Hakem Heyetine başvurdu. Önder'in yaptığı başvuru olumlu sonuçlandı. Tüketici Hakem Heyeti hava yolu şirketinin Avukat Önder'e uçak bilet bedeli 110.98 lira parayı ödemesine karar verdi.

Avukat Gamze Gökçe Önder, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından Samsun-Çarşamba Havalimanına 15 Aralık 2014 tarihinde gerçekleştireceği uçuş için özel bir hava yolu firmasından iki bilet aldı. Saat 16.45'te yapılması gereken uçuş, 4 saat 45 dakika gecikmeli olarak gerçekleşince Avukat Gamze Gökçe Önder, uçak firmasının ‘ayıplı hizmet verdiği’ gerekçesiyle Atakum İlçe Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurarak, 110.98 lira uçak biletinin ilgili firma tarafından iptal edilip parasının geri iade edilmediğini ileri sürerek bilet bedelinin kendisine iade edilmesini istedi. Atakum Kaymakamlığı İlçe Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı bilir kişi tarafından yapılan incelemenin ardından söz konusu hizmette ayıp olduğu, tüketiciye verilen taahhüdün yerine getirilmediği, ayrıca firmanın dosyaya cevap sunmadığı ve ispat yükünü yerine getirmediği gerekçesiyle, 14 Temmuz 2015 tarihinde verdiği karar doğrultusunda, Tüketicinin Korunması Kanununun 13. ve 14. maddeleri gereğince incelenmesi yapılan olayın ‘ayıplı hizmet’ niteliğinde olduğu anlaşılarak aynı kanunun 15.maddesi gereği 110.98 lira bilet bedelinin tüketiciye iade edilmesine karar verdi.

“BU TÜR MAĞDURİYET YAŞAYANLARA ÖRNEK OLSUN”

Havalimanında kendisiyle birlikte birçok kişinin mağdur olduğunu ve bu tür mağduriyet yaşayanlara örnek olması için Tüketici Hakem Heyetine başvurduğunu hatırlatan Avukat Gamze Gökçe Önder, "Uçakla İstanbul'dan Samsun'a 1.5 saatte gelmek isterken otobüs yolculuğu yapar gibi 10 saat bir sürede gelmek zorunda kaldım. Oradaki insanların sıkıntılarından sonra unutulup gidilecekti. Herkes sinirlendi ancak sonrasında hiç kimse bir adım atmayacaktı. Ben bu anlamda Tüketici Hakem Heyetine başvurmayı düşündüm. Hava yolu şirketinin kendi internet sayfasında da 3 saati geçen rötarla uçuşu gerçekleştirse dahi uçak biletinin kişiye iade edileceği konusunda internet portallarında reklamları vardı. Onların reklam portallarından yola çıkarak Tüketici Hakem Heyetine başvurdum. Tüketici Hakem Heyeti de hava yolu şirketinin ayıplı bir hizmet verdiği, kendi internet portalında taahhüt ettiğini yerine getirmediği gerekçesiyle uçak bilet bedelinin tarafıma iadesine karar verdi. Hakem heyeti kararı şu an elimde. Uçak biletinin bedelini onlardan tahsil edebilecek durumdayım."

Öte yandan, söz konusu özel hava yolu şirketinin uçak biletinin bedelini Avukat Gamze Gökçe Önder'e ödememek için Samsun 2. Tüketici Mahkemesi'ne dava açtığı öğrenildi.

Yolcudan 'rötar' zaferi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

ops ~ 5 yıl önce
3 saati aşan her gecikme için zaten bilet iadesi yapar havayolları şirketleri..bunun için dava açmaya gerek yoktu ki :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
navunda ~ 5 yıl önce
Avukatlar, icra ve diğer takip işleri dolayısıyla iç hat uçuşlarını bu kadar kullanırken, karşılaştıkları olumsuzluklara karşı dava açmalı ya da ilgili diğer hukuki yollara başvurmalıdır. Böylece havayolu şirketleri ceza aldıkça, hadlerini bileceklerdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yuh ~ 5 yıl önce
Bu dediğinin yapılması sadece nankörlük olarak değerlendirilir. Bi olayda da öyle olmuş. Hiçbir firna uçağını geç kaldırmak için Program yapmaz. Sabiha Gökçen deki inşaat nedeniyle olan bir şeyi makul karşılamak gerekirdi.
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Pegasus nerden tutsa elinde kalıyor. Tamam havalimanının şişmesinde thy rolü çok büyük. Ama yaşanabilir senaryolarıda düşünerek önemler alanilirdi pegasus. " yok bize hasetleri var, pist yapmıyolar, yok büyümemizi engelliyorlar" demek gerçekçi değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Ey millet gecikmelerin sebebi basit. Saw'da thy anadolujet olarak önceden girmişti. 2014'ten itibaren thy olarak da kapasitenin üstünde 5 uçaklık slot. ( kalkış ve iniş zamanı örnek: kalkış15:00 iniş 16:00) alacakken 15 uçaklık alınca tüm uçuşlar gecikti. Tek pist ve geceleri 1:30- 5:00 arası bakıma alınıyor. Yani uçuşlar kapasitenin üstünde, o zamanda gecikme kaçınılmaz. 3. Havalimanı yerine Saw'a 2. Paralel pist antalya gibi bağımsız paralel pist olsa sorun kalmazdı. Ama işte hep plansızlık ve başka hesaplar. Sonuç bu iş 2. Pist yapılana dek Saw'da daha beter olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Transaviaci ~ 5 yıl önce
Atma derler adama havayolu ucan beygir tuketici hakli parayi da alir da sen transavia oldugunu nasil uydurdun hayret transavia ic hatlara sabiha gokcenden ucus mu yapabilir bir de utanmadan ben de ucusta vardim demissin nerede yasiyorsun? Bir yorumcu da yemis atlamis hemen, komiksin.Bu kadar kuyruklu yalan mi olur? Sana cevap vermemek lazim ama yanlis anlama olmasin duzeltelim hava yolu UCAN BEYGIR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FASFA ~ 5 yıl önce
BENDE HAVACILIK SEKTORUNDEYIM . BILET IADESI ICIN BU TUR OLAYLARA GEREK YOK. BEN AVUKAT HANIMIN BEN TELEFONDA NASIL KONUSTUGUNU KESTIREBILIYORUM SANKI AYIPLI HIZMETMIS. REKLAM YAPMAYA CALISMIS. HAVAYOLU SIRKETLERI YOLCULARIN KENDI HAKLARINI TAKIP ETTIGINI BILMEKTE VE EN IYI HIZMETI SUNMAKTADIR GENELLIKLE

Yanıtla

Kalan karakter 1000
navunda ~ 5 yıl önce
"genellikle" ???
Doğru ~ 5 yıl önce
Çok doğru. Av. Ablamın yaptığı iş olsun torba dolsun
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
3 saat 5 saat gecikme diyoruz ama bu gecikmelerin birde şirketten kaynaklanan veya kaynaklanmayan diye ayrımı var ( hava muhalefeti , meydan imkanları ) gibi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Trader Joe's ~ 5 yıl önce
Pegasus web sitesinde gercekten yazmis, ichatlarda ucus 3 saat gecikirse bilet parasi iadesi, 5 saat gecikmede bilet parasi iadesi ve herhangi bir ic hat ucusuna bedava bilet. Birde utanmadan parayi vermemek icin karsi dava acmis .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ahmet ~ 5 yıl önce
Mahkemeye vermeye gerek yokkı zaten iade edebilirdi yorulmuş boş yere

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yardım edin ~ 5 yıl önce
http://www.airporthaber.com/dhmi-haberleri/shui-ogrencileri-dhmi-kadrolarini-geri-istiyor.html

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000