21 Kasım 2015, Cumartesi 14:08:00

Yerli uçakta sürpriz gelişme

Yerli yolcu uçağı projesinde resmiyet kazandıracak kontrat için görüşmeler devam ederken, projenin önderliğini yapacağı açıklanan kamu sermayesi ağırlıklı şirket STM ile yollar ayrıldı.
  • Ucagin kanadi. Ucagin sirtinda olur diyen. Teknoloji den haberi olmiyan. Yorumcu. Sen bunu Turkiyeye layik goruyormusun. Antonov bas ediyorsun . Rusya teknolojiyi biz kullanmiyoruz. Biz amerikan. Air bus modelini. Benzerini istiyoruz . Teknoloji bu dur . Turkiye. Daha guzeline layiktir .
  • Koskoca Bombardier nerdeyse iflas edecek C serileri yuzune ucagi yaptiklari ve siparis aldiklari halde ama bizimkiler ucak yapip ve satmayi cok kolay birsey zannediyor sanirim. Yapacaklari ucak cok populer olsaydi THY bunun gibi kucuk tipteki ucaklari kullanirdi. Bombardier 3. Ceyrek'de 1 milyar dolar zarar acikladi , Quebec hukumeti 1 milyar dolar yardim etmesine ragmen isleri zor eger Federal Hukumet yardim etmesse... Bos is bu ucak isleri..Olan milletin vergisine olacak ama gelde anlat.
  • Bunlarin hepsi bos konusmalar. Temel atilmadan hic bir sey olmaz. Turk milleti olarak insaatin yapimina catidan baslariz hemen gorulsun diye de temel atmayiz nasil olsa gorulmeyecek diye. Boyle is mi olur yahu. Senin daha Genel Havaciligin yok, pilotun yok, FBO yok, ucak yapacagim diyorsun siyasi telase ile. Once genel havacilik gelisecek sonra butun dertler nasil cozuluyor bir bak.
  • yerli ucakta tek basimiza hareket edersek araba oldugu gibi basarali olamayiz, Singapur ve Guney Kore ile beraber proje gerceklestirelim o zaman bir noktaya gelebiliriz
  • Bu firmanın seçimi dornier328.Arkasında dünyanın en büyük ekonemilerinden Almanya olduğu halde iflas etmiş bir firmadır.Tüm dünyada 110 adet imal edilip üretim hattı kapatılmış bir modeldir.Daha çok kargo uçağına benziyor.%70 gelince Türkiye bu konuda hakklıdır.Biz F16 üretiminde %82 yerli üretim yapmış bir ülkeyiz.Bilmeyenlere duyurulur.
  • Geçen hafta c check te korozyon sebebiyle degistirilmek uzere structure shop icin Airbus a sipariş edilen bir parcanin airbus in ulkemizdeki bazi parcalar icin onayli tedarikcisi TAI den gelen bir malzemeyi incelemistim, yillarin tecrubesi herseye inanilmaz dikkat eden TAI nin urettigi malzemede bile airbus in gonderdileri arasinda kucukte olsa ince isleme hatalari vardi. Havacilik wright kardeslerin basladigi yerden cok farkli yerlerde o yüzden bu kadar yuksek teknolojiyle yarismak yerine oncelikle bir araba yapilmali kanaatindeyim, yurumeden kosmayalim...
  • Zavallı yazan arkadaş senin gönlğndekileri yavsaklarıda gördü bu devlet
  • olumsuz yorum yazan arkadaşlar unutmayın son 13 yılda olmaz dediklerinizin hepsi oldu onun için siz rahat olun biz türk üz artık son 13 yılda kendimize olan güvenimiz artı O UÇAK GÖKYÜZÜNE GÜNÜNDE UÇACAK
  • Bendeniz rezalet olarak en az 500 tane almayi taahhut edebilirim. . Orgi base'li low cost airline kurmayi dusunuyorum. Once bi ucani gormem lazim ama
  • %70 cok yuksek bir hedef. Olmasin dedigim icin degil ama Turkiye'nin uretim altyapisi buna uygun degil maalesef. Ucak parcasi gibi zor parcalari isleyebilecek altyapi ve bilgi birikimine sahip degiliz.

Yerli yolcu uçağı projesinde sürpriz bir gelişme yaşandı. Projeye resmiyet kazandıracak kontrat için görüşmeler devam ederken, projenin önderliğini yapacağı açıklanan kamu sermayesi ağırlıklı şirket STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik) ile yollar ayrıldı.

Böylece, Eren-Fatih Özmen çiftine ait SNC (Sierra Nevada Corporation) bünyesinde kurulan TRJet şirketi projede yalnız kaldı. Uçakların tüm fikri ve sınai mülkiyet haklarının Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na (SSM) ait olması prensibinde ise değişiklik yapılmayacağı öğrenildi.

Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanı’ndan oluşan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK), SSM iştiraki olan STM’yi, 27 Nisan toplantısında aldığı kararla, projenin ana yüklenicisi olarak görevlendirmişti. Ardından STM de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda 27 Mayıs’ta düzenlenen törenle SNC şirketiyle mutabakat zaptı imzalamıştı.

‘EN AZ 50 UÇAK SİPARİŞ EDİLMELİ’

TRJet, yerli uçak projesine resmiyet kazandıracak kontratın imzalanması öncesinde, üretimin başlangıç aşaması için kamudan en az 50 uçak siparişinin verilmesini bekliyor. SSM’nin kontrata “Uçağın parçalarının büyük bölümü (iddiaya göre yüzde 70) Türkiye’de üretilsin” şartını koymak istediği, TRJet şirketinin buna soğuk baktığı öğrenildi. (Habertürk)

Yerli uçakta sürpriz gelişme

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

Hawaii ~ 5 yıl önce
Ucagin kanadi. Ucagin sirtinda olur diyen. Teknoloji den haberi olmiyan. Yorumcu. Sen bunu Turkiyeye layik goruyormusun. Antonov bas ediyorsun . Rusya teknolojiyi biz kullanmiyoruz. Biz amerikan. Air bus modelini. Benzerini istiyoruz . Teknoloji bu dur . Turkiye. Daha guzeline layiktir .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
M. ~ 5 yıl önce
Dogru duzgun yazmayi ogrenin once lutfen.
Eko ~ 5 yıl önce
Koskoca Bombardier nerdeyse iflas edecek C serileri yuzune ucagi yaptiklari ve siparis aldiklari halde ama bizimkiler ucak yapip ve satmayi cok kolay birsey zannediyor sanirim. Yapacaklari ucak cok populer olsaydi THY bunun gibi kucuk tipteki ucaklari kullanirdi. Bombardier 3. Ceyrek'de 1 milyar dolar zarar acikladi , Quebec hukumeti 1 milyar dolar yardim etmesine ragmen isleri zor eger Federal Hukumet yardim etmesse... Bos is bu ucak isleri..Olan milletin vergisine olacak ama gelde anlat.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bos konusmalar ~ 5 yıl önce
Bunlarin hepsi bos konusmalar. Temel atilmadan hic bir sey olmaz. Turk milleti olarak insaatin yapimina catidan baslariz hemen gorulsun diye de temel atmayiz nasil olsa gorulmeyecek diye. Boyle is mi olur yahu. Senin daha Genel Havaciligin yok, pilotun yok, FBO yok, ucak yapacagim diyorsun siyasi telase ile. Once genel havacilik gelisecek sonra butun dertler nasil cozuluyor bir bak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yerli ucak ~ 5 yıl önce
yerli ucakta tek basimiza hareket edersek araba oldugu gibi basarali olamayiz, Singapur ve Guney Kore ile beraber proje gerceklestirelim o zaman bir noktaya gelebiliriz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ft ~ 5 yıl önce
Bu firmanın seçimi dornier328.Arkasında dünyanın en büyük ekonemilerinden Almanya olduğu halde iflas etmiş bir firmadır.Tüm dünyada 110 adet imal edilip üretim hattı kapatılmış bir modeldir.Daha çok kargo uçağına benziyor.%70 gelince Türkiye bu konuda hakklıdır.Biz F16 üretiminde %82 yerli üretim yapmış bir ülkeyiz.Bilmeyenlere duyurulur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
%82 mi? ~ 5 yıl önce
F16'da herhalde, ancak hacim olarak %82 yerli olmuştur, o da boş hacimlerdeki havadır
AME ~ 5 yıl önce
Geçen hafta c check te korozyon sebebiyle degistirilmek uzere structure shop icin Airbus a sipariş edilen bir parcanin airbus in ulkemizdeki bazi parcalar icin onayli tedarikcisi TAI den gelen bir malzemeyi incelemistim, yillarin tecrubesi herseye inanilmaz dikkat eden TAI nin urettigi malzemede bile airbus in gonderdileri arasinda kucukte olsa ince isleme hatalari vardi. Havacilik wright kardeslerin basladigi yerden cok farkli yerlerde o yüzden bu kadar yuksek teknolojiyle yarismak yerine oncelikle bir araba yapilmali kanaatindeyim, yurumeden kosmayalim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rte ~ 5 yıl önce
Zavallı yazan arkadaş senin gönlğndekileri yavsaklarıda gördü bu devlet

Yanıtla

Kalan karakter 1000
urfair ~ 5 yıl önce
olumsuz yorum yazan arkadaşlar unutmayın son 13 yılda olmaz dediklerinizin hepsi oldu onun için siz rahat olun biz türk üz artık son 13 yılda kendimize olan güvenimiz artı O UÇAK GÖKYÜZÜNE GÜNÜNDE UÇACAK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oldu evet... ~ 5 yıl önce
Oldu valla, ordunun, hukukun, özgürlüğün içine edildi. Ekonomi iyi gibi görünsün diye satılmadık devlet malı bırakılmadı.
Mujdee mujdeee rezalet ~ 5 yıl önce
Bendeniz rezalet olarak en az 500 tane almayi taahhut edebilirim. . Orgi base'li low cost airline kurmayi dusunuyorum. Once bi ucani gormem lazim ama

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yerlilik orani ~ 5 yıl önce
%70 cok yuksek bir hedef. Olmasin dedigim icin degil ama Turkiye'nin uretim altyapisi buna uygun degil maalesef. Ucak parcasi gibi zor parcalari isleyebilecek altyapi ve bilgi birikimine sahip degiliz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000