22 Mayıs 2013, Çarşamba 12:05:55

YENİ HAVALİMANI AVRUPA ÜLKELERİNİ KATLADI!

İstanbul'a yapılacak yeni havalimanının kira bedeli ile birlikte toplam yatırım bedeli 47,7 milyar dolara (90 milyar lira) yaklaşırken, bu bedel Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler Kıbrıs Rum kesimi ve Estonya'nın Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının (GSYH) 2 katından Malta'nın GSYH'sinin ise 5 katından fazla.
  • neyle neyi kıyaslıyoruz yaa
  • ben rum tarafını sevmem ama onlarla bizim durumuzu kıyaslamak pek hayalcilik olur
  • Yurrruuu giiiit
  • savrulun...gümbür gümbür geliyoruz....dünyada artık türklerin adı olucak....uyayan dev..uyanacak..fatıhın,kanunının atatürkün torunlarıyız.....

AB ülkelerinin acı reçetelerle krizden çıkmaya çalıştığı bir dönemde, ekonomik ve siyasi yapısı ile bölgenin "istikrar üssü" haline gelen Türkiye, büyük altyapı yatırımlarını bir bir hayata geçiriyor.

3. Köprü, Kanal İstanbul, nükleer santraller, İstanbul ve İzmir arasını 3 saate indirecek olan Körfez Köprüsü, Marmaray gibi milyarlarca liralık projeler arasında en dikkat çekeni ise İstanbul'a yapılacak olan 3. havalimanı oldu.

Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile hayata geçirilecek havalimanı için ihaleyi kazanan ortak girişim grubu, yaklaşık 10 milyar avro yatırım yapacak, 25 yıllık işletmeye karşılık kamuya 22 milyar avrodan fazla kira bedeli ve 4 milyar avroya yakın vergi ödeyecek. Böylece 3. havalimanın yatırımcıya maliyeti 36,4 milyar avroyu (47,7 milyar dolar ve 90 milyar lira) bulacak.

Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerinden derlenen bilgilere göre, 3. havalimanının yatırımcıya olan 47,7 milyar doları bulan maliyeti, 27 üyesi bulunan AB'nin 6 ülkesinin GSYH'sini geride bırakırken, birliğin 2 üyesinin GSYH'sine yaklaştı.

3. havalimanı Kıbrıs Rum kesimi GSYH'sinin iki katı

Yeni havalimanının yatırım bedeli, bankacılık sektörünün Yunanistan'a yaptığı yüklü yatırımlar nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan ve Yunan devlet tahvillerinden uğradığı zararın altından kalkamayan Kıbrıs Rum kesiminin GSYH'sini 2'ye katlıyor.

Kıbrıs Rum Kesimi'nin GSYH'si 2012'ye göre 2 milyar dolar düşerek 23 milyar dolara gerilerken, söz konusu rakamın önümüzdeki yıllarda da aşağı yönlü seyrini sürdürmesi bekleniyor.

AB üyesi ülkelerden Estonya, Letonya, Litvanya, Malta ve Slovenya'nın GSYH'leri de 3. havalimanının yatırım bedelinin altında kaldı.

Malta'nın GSYH'sinin 5 katından, Estonya'nın GSYH'sinin 2 katından daha fazla olan 3. havalimanın yatırımcı için maliyeti, Letonya'nın GSYH'sinin 2 katına yaklaşırken, Slovenya ve Litvanya'nın GSYH'lerini de geride bıraktı.

Bulgaristan ve Lüksemburg burun farkıyla önde

3. Havalimanının 47,7 milyar doları bulan yatırım bedeli, AB'nin orta büyüklükteki ekonomilerinden olan Bulgaristan ve Lüksemburg ekonomileri ile de "boy ölçüşüyor". Bulgaristan 2012 yılındaki 51 milyar dolarlık GSYH'si ile söz konusu yatırımı 3-4 milyar dolar geride bıraktı.

Lüksemburg'un 2012'deki 56 milyar dolarlık GSYH'si, 3. havalimanının yatırım bedelinin yaklaşık 8,5 milyar dolar daha fazla.

2018 sonunda tamamlanacak

Yapımı tamamlandığında yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak İstanbul'un 3. havalimanının inşaatında, 350 bin ton demir çelik, 10 bin ton alüminyum malzeme, 415 bin metrekare de cam kullanılacak.

Söz konusu havalimanının 2018 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

AB ülkelerinin GSYH'leri
ÜLKELER (AB ÜYESİ) 2012 GSYH (Milyar Dolar)

Lüksemburg 56,738
Bulgaristan 51,020
Slovenya 45,617
Litvanya 42,164
Letonya 28,380
Kıbrıs Rum Kesimi 23,006
Estonya 21,863
Malta 8,689

YENİ HAVALİMANI AVRUPA ÜLKELERİNİ KATLADI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

*** ~ 9 yıl önce
neyle neyi kıyaslıyoruz yaa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne alaka ~ 9 yıl önce
ben rum tarafını sevmem ama onlarla bizim durumuzu kıyaslamak pek hayalcilik olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ali ~ 9 yıl önce
cüsssss ama ha, adamlar acdan ölüyorlar sen neyden bahsediyorsun,senin gibi zavallilar türkiyenin ne derece zengin oldugunu farkinda deiller,bu yeni hava limaninin bedelini bir düsün,dünyada kac ülkenin bütcesinden fazla,AT GÖZLÜGÜYLE BAKMASAN HERSEYI GÖRECENDE ISDE...
canuk ~ 9 yıl önce
güney kıbrısın nominal gdp geliri adam başı 27000 dolar malta ise yine nominal gdp capita 20000 dolar ya biz 10000 dolar buda demek oluyorki maltalı biri bir tc vatandaşından iki katı daha zengin rum ise 3 katı kadar!!!! bizim ülkede üniversite okuyan biri 700euro maaşla iş buldum diye takla atarken bu dediğiniz ülkelerde üniversite mezunları 2000eurodan asagı maas almıyor şapkayı one koyunda ole düşünün!!!
Yuru ~ 9 yıl önce
Yurrruuu giiiit

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GELİYORUZ ~ 9 yıl önce
savrulun...gümbür gümbür geliyoruz....dünyada artık türklerin adı olucak....uyayan dev..uyanacak..fatıhın,kanunının atatürkün torunlarıyız.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Aynı anda Hem Fatih Han, Hem Sultan Süleyman hem de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün torunu olunmaz. Konjüktüre aykırı:) Nassı bi şekilsin olm sen, kokteylmisin?
Yavaş ~ 9 yıl önce
Yavaş gel...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000