25 Mayıs 2023, Perşembe 15:31:41

Yakıt kritiğine giren THY uçağı başka meydana indi

Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Londra seferini yapan yolcu uçağı yakıt kritiği nedeniyle başka meydana acil iniş yapmak zorunda kaldı.
  • muhtemel dispatch olamadın,burdan laf yarıştırıyorsun,olayı tam araştır sonra gel tamam mı
  • Çoluk çocuğu kaptan yaparsanız olcağı bu.
  • Yakıt tasarruflarınızdan dolayı her alçalma iniş emniyetten çok yakıt konusuna yoğunlaştı. Bayrak taşıyıcıysan ona göre palanlama yapmak lazım yakıt konusuyla reklam olmaz rezil olursun!
  • Siz milleti ekstra yakıt ve single engine taksi konularında darlamaya devam edin, bakalım ne olacak bu işin sonu. İlk olay olmuş, devamı da gelir meraklanmayın.
  • Uçuşa bakarsanız, olayın yakıt ile ilgisi yok. Uçak iniş izni almış 1500 ft'e kadar alçalmış ama bilinmeyen bir nedenle piste gelmeden inişi iptal etmiş ve başka bir deneme yapmadan Birmingham'a divert etmiş. O sırada ondan başka inişi iptal eden uçak yok. İnişler devam etmiş. Sorunu THY rüzgar limitlerinde arayın. Veya pilot'un Gatwick fobisi vardı. Gerçek nedenini bilemiyoruz şimdilik.
  • Boşuna istatistik falan göndermeyin gerekliyse extra yakıt alır ekip,sorumluluk alan varsa buyursun önden ilan etsin.
  • Ekstra yakıt alınmasın diye uğraşan Başpilotluk bunu oturduğu yerden emir ile yapıp,sefer Kaptanlarının inisiyatif kullanmasını engelleyerek geldiği sonuç bu. Ne elde ettin. Bir sefer iptal oldu. Kim bilir ne kadar zarar çıktı ortaya. Bunun bir başka versiyonu da iç hatta yaşandı. Bu kafaların değişmesi ve Kaptanların rahat bırakılmasını lazım.
  • Ben de ay sonlarına doğru maaş kritiğine giriyorum.
  • Asla dispatch yakiti uzerinde yakit almiyorum; yakit alirsan 330 tip muduru cagirip hesp soruyor; hesap sormadan korkmam ama birde mudurluge cagrildin diye arkandan dedikodu yapiyorlar; bu yuzden divertmu?? Ben divert yaparim yakit almam
  • Arkadaşlar aramızdan inkapasite olanlar varmış. Ekip planlamamızın aylık planda 2 boş öncesi bütün uçuşları tebliğ ile saat 23:30 da planlayıp sizin gece 1 de 2 de eve girip yorgunluktan hemen uyumanızı sağlayan fedakarlıklarına rağmen nasıl oluyorda inkapasite oluyorsunuz. Ekip planlamamızın belki 2 boşta canınız sıkılmıştır diye 2 boş sonrası size erkenden uçuş tebliğ eden vicdanına karşı nasıl inkapasite oluyorsunuz ? Adamlara fatigue raporu doldurduğunuzda ince düşünceleri ile bize göre fatigue değilsiniz diye size geri dönüş yapıp sizi titretip kendinize getiren ekip planlamamız varken nasıl inkapasite oluyorsunuz

Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Londra seferini yapan yolcu uçağı yakıt kritiği nedeniyle başka meydana acil iniş yaptı.

İstanbul-Londra seferini gerçekleştirmek üzere önceki gün İstanbul Havalimanı'ndan kalkış yapan TK1997 sefer sayılı THY uçağı, Gatwick Havalimanı'na iniş için alçaldığı sırada havalimanındaki yoğun trafik nedeniyle havada tur atmak zorunda kaldı.

TC-LSN kuyruk tescilli A321neo tipi uçağın pilotları yakıt kritiğine girmek üzere olduklarını Gatwick Havalimanı'ndaki hava trafik kontrolörlerine bildirdi. Bunun üzerine içerisinde 122 yolcusunun bulunduğu öğrenilen uçağın Birmingham Havalimanı'na yöneldirildi.

Birmingham Havalimanı'na güvenli bir şekilde iniş yapan uçak, yakıt aldıktan sonra tekrardan Londra Gatwick Havalimanı'na hareket etti.

Aynı gün yapılması planlanan TK1998 sefer sayılı uçuş ise ekibin uçuş süresi dolduğu için iptal edilmek zorunda kaldı.

AirportHaber.com

Yakıt kritiğine giren THY uçağı başka meydana indi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

tgs5'e ~ 12 gün önce
muhtemel dispatch olamadın,burdan laf yarıştırıyorsun,olayı tam araştır sonra gel tamam mı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çoluk Çocuk ~ 13 gün önce
Çoluk çocuğu kaptan yaparsanız olcağı bu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
…!!!… ~ 13 gün önce
Yakıt tasarruflarınızdan dolayı her alçalma iniş emniyetten çok yakıt konusuna yoğunlaştı. Bayrak taşıyıcıysan ona göre palanlama yapmak lazım yakıt konusuyla reklam olmaz rezil olursun!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YAKIT ~ 13 gün önce
Siz milleti ekstra yakıt ve single engine taksi konularında darlamaya devam edin, bakalım ne olacak bu işin sonu. İlk olay olmuş, devamı da gelir meraklanmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sürücü ~ 13 gün önce
Uçuşa bakarsanız, olayın yakıt ile ilgisi yok. Uçak iniş izni almış 1500 ft'e kadar alçalmış ama bilinmeyen bir nedenle piste gelmeden inişi iptal etmiş ve başka bir deneme yapmadan Birmingham'a divert etmiş. O sırada ondan başka inişi iptal eden uçak yok. İnişler devam etmiş. Sorunu THY rüzgar limitlerinde arayın. Veya pilot'un Gatwick fobisi vardı. Gerçek nedenini bilemiyoruz şimdilik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alternate ~ 13 gün önce
Boşuna istatistik falan göndermeyin gerekliyse extra yakıt alır ekip,sorumluluk alan varsa buyursun önden ilan etsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ekstra Yakıt ~ 14 gün önce
Ekstra yakıt alınmasın diye uğraşan Başpilotluk bunu oturduğu yerden emir ile yapıp,sefer Kaptanlarının inisiyatif kullanmasını engelleyerek geldiği sonuç bu. Ne elde ettin. Bir sefer iptal oldu. Kim bilir ne kadar zarar çıktı ortaya. Bunun bir başka versiyonu da iç hatta yaşandı. Bu kafaların değişmesi ve Kaptanların rahat bırakılmasını lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yılda 1-2 ~ 13 gün önce
Yılda 1-2 kere olabilecek olan bir durum nedeniyle her gün her uçuşta tonlarca fazla yakıt alınması lazım yani? Hangisinin maliyeti daha fazladır peki sence? Koskocaman tonla personeli olan bir şirket bu hesabı yapamıyor olabilir mi? Ben söyleyeyim cevabı. Yılda 2-3 kere olabilecek böyle bir zararı göze alıyor zaten planlama yapan birim.
HESAP SORULMAZ ~ 13 gün önce
Maalesef buna sebep olan zihniyete ve kişilere kimse hesap sormayacağı için bu iş bitmez. Herkes masa başında şu kadar yakıt tasarrufu yaptırdık diyebilmek için olayı emniyetsizlik boyutuna kadar getirdiler, ama umırlarında değil. Uçuş ekipleri çok sahipsiz. Yönetici olan ve ya teknik pilotlar sadece hesap sormak için varmış gibi hareketler çiziyorlar, bazı istisna kişiler hariç.
o da birşey mi ~ 14 gün önce
Ben de ay sonlarına doğru maaş kritiğine giriyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Asla ~ 14 gün önce
Asla dispatch yakiti uzerinde yakit almiyorum; yakit alirsan 330 tip muduru cagirip hesp soruyor; hesap sormadan korkmam ama birde mudurluge cagrildin diye arkandan dedikodu yapiyorlar; bu yuzden divertmu?? Ben divert yaparim yakit almam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ben şok ~ 14 gün önce
Arkadaşlar aramızdan inkapasite olanlar varmış. Ekip planlamamızın aylık planda 2 boş öncesi bütün uçuşları tebliğ ile saat 23:30 da planlayıp sizin gece 1 de 2 de eve girip yorgunluktan hemen uyumanızı sağlayan fedakarlıklarına rağmen nasıl oluyorda inkapasite oluyorsunuz. Ekip planlamamızın belki 2 boşta canınız sıkılmıştır diye 2 boş sonrası size erkenden uçuş tebliğ eden vicdanına karşı nasıl inkapasite oluyorsunuz ? Adamlara fatigue raporu doldurduğunuzda ince düşünceleri ile bize göre fatigue değilsiniz diye size geri dönüş yapıp sizi titretip kendinize getiren ekip planlamamız varken nasıl inkapasite oluyorsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000