18 Ocak 2011, Salı 09:16:45

VİZELERİN KALDIRILMASI İÇİN DEV ADIM

Rusya ile vizelerin kaldırılmasına ilişkin bugün imzalanacak Geri Kabul Anlaşması sonrası, en geç iki ay içinde vizeler karşılıklı olarak kaldırılacak. İki ülke arasında ticareti artırması beklenen uygulamanın yaz öncesinde başlaması ise turizmcileri umutlandırıyor.
  • ne kadar ilginç.vizeler kalkıyor deniyor ama rusya vizelere anormal zam yaptı.30 usd olan konsolosluk ucreti olmuş 100 usd.bumu kaldırma?birde bu komik turizimcilere gülüyorum.ruslar zaaten girişte 20 usd ödeyip giriyorlarl.onlar için pek birşey değişmiyecek yane 20 usd kalktı diye rusyadan 3-4 misli turist gelmez.birde okadar kolay olmiyacak rusyaya gidişler.yane biletimi aldım gidiyorum yok yane.ödenmiş otel faturası voucher ve kesin gidiş dönüş bilet olmadan kimse rusyanın kapısından giremez.şartlar bunlar olacak.bunun adı vize kalkmasıyse brşey demicam
  • Türkiye'mizin güçlü bir ekonomiye,güçlü bir sanayiye ve güçlü rezervlere sahip bir ülkeyle işbirliğini arttırması çok olumlu. Avrupa Birliği'nin sosyal ve hukuki düzenlemelerini adapte edip stratejik işbirliğimizi Rusya Federasyonu ile sürdürürsek bölgeye hakim yeni bir birlik bile oluşturulabilir. Her ne kadar oyumu vermemiş olsam da vizeler ve duble yollar nedeniyle hükümeti tebrik ediyorum.
  • Kac aydir bekliyoruz. neden bu kadar yavas ilerliyor bu isler? Vizelerin en kisa zamanda kaldirilmasini bekliyoruz. Rusya'ya olabildigince yakin olmakta yarar var.

Geçtiğimiz yıl 12 Mayıs'ta Türkiye ile Rusya arasında vizelerin kaldırılması yönünde imzalanan protokolün ardından bugün iki ülke arasında anlaşmaya son aşamayı verecek Geri Kabul Anlaşması imzalanıyor. Rus Büyükelçiliği'nden alınan bilgiye göre bu anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte bir-iki ay içerisinde iki ülke arasında karşılıklı olarak vizeler kaldırılacak. Vizelerin kaldırılmasıyla Rus ve Türk işadamlarının vizeye ihtiyaç duymadan karşılıklı ticareti artırması bekleniyor. Turizm tarafında ise anlaşmanın turizm sezonu öncesine denk gelmesi ve Rus turistlerin bu sene vizesiz olarak Türkiye'de tatil yapmaları açısından önem taşıyor. Turizmciler uygulamanın yaz sezonu öncesinde başlamasının avantaj yaratacağı görüşünde. 2010'da Türkiye'ye 3 milyon Rus turist geldi. Rusya'ya gitmek için 100 bine yakın Türk vize aldı.

'Schengen vizesine karşı avantaj oluşturur'

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, "Resmi imzalar atıldıktan sonraki süreç bizim için önemli. Bunun geri dönüşü imzalar atıldıktan sonra olur. Özellikle mayıs ayında Rus misafirlerin rezervasyonlarının arttığı dönem öncesinde imzalanması bir avantaj yaratır. Türkiye yeni uygulama ile özellikle Schengen ülkelerine karşı vize avantajını koruyacak. Bunun, gelen turist sayısını önümüzdeki günlerde olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

3 milyon Rus turist için büyük yarış

Türkiye'nin Rusya ile vizeleri kaldırmasının ardından Akdeniz çanağındaki turizm ülkelerinden İspanya da turizmde umudunu Rus turistlere bağladı. Türkiye'nin geçen yıl Rusya ile vizeleri kaldırma kararı almasının ardından krizden etkilenen İspanya da Rus turistlere vize uygulamasında serbestliğe gitmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz aylarda Lizbon'da yapılan NATO zirvesinde İspanya Dışişleri Bakanı Jimenez Garcia Herrera ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov arasında gündeme gelen konu hayata geçirilmeye hazırlanıyor. Rusya, kendi vatandaşlarına vize serbestliği isterken İspanya da 2014 kış olimpiyatları ve 2018'deki Dünya Kupası'nın inşaasında İspanyol şirketlere iş istiyor.

 

VİZELERİN KALDIRILMASI İÇİN DEV ADIM

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
ne kadar ilginç.vizeler kalkıyor deniyor ama rusya vizelere anormal zam yaptı.30 usd olan konsolosluk ucreti olmuş 100 usd.bumu kaldırma?birde bu komik turizimcilere gülüyorum.ruslar zaaten girişte 20 usd ödeyip giriyorlarl.onlar için pek birşey değişmiyecek yane 20 usd kalktı diye rusyadan 3-4 misli turist gelmez.birde okadar kolay olmiyacak rusyaya gidişler.yane biletimi aldım gidiyorum yok yane.ödenmiş otel faturası voucher ve kesin gidiş dönüş bilet olmadan kimse rusyanın kapısından giremez.şartlar bunlar olacak.bunun adı vize kalkmasıyse brşey demicam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Türkiye'mizin güçlü bir ekonomiye,güçlü bir sanayiye ve güçlü rezervlere sahip bir ülkeyle işbirliğini arttırması çok olumlu. Avrupa Birliği'nin sosyal ve hukuki düzenlemelerini adapte edip stratejik işbirliğimizi Rusya Federasyonu ile sürdürürsek bölgeye hakim yeni bir birlik bile oluşturulabilir. Her ne kadar oyumu vermemiş olsam da vizeler ve duble yollar nedeniyle hükümeti tebrik ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Kac aydir bekliyoruz. neden bu kadar yavas ilerliyor bu isler? Vizelerin en kisa zamanda kaldirilmasini bekliyoruz. Rusya'ya olabildigince yakin olmakta yarar var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000