07 Şubat 2018, Çarşamba 19:21:16

Vali Yıldırım Muş Havalimanı'nı inceledi

Muş Valisi Aziz Yıldırım, Muş Havaalanının terminal binası ve mütemmim tesisleri ile apron inşaat çalışmalarını inceledi.
  • Anlamadığım mesele; şu kadarı bitti, şu kadar iş kalmış, falan zamanda bitecek demelerini bekliyoruz. Amma tık yok.
  • Yeni Cat C meydani hayirli olsun

Vali Yıldırım, beraberindeki İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Şahin, Muş Hava Meydan Komutanı Albay Aytaç Öztekin, Muş Hava Meydan Müdürü Semih Tırpancı ile incelemelerinde bulunarak, çalışmaları yürüten firmanın yetkililerinden bilgiler aldı.

İnşaat alanını gezen Vali Aziz Yıldırım, özellikle yılın belli dönemlerinde artan yolcu ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalmaya başlayan mevcut terminal binası yerine inşa ettirilmesi planlanan Muş Havalimanı yeni terminal binasının esas olarak iç hatlar terminali işlevi görmesi ve özellikle hac dönemlerinde dış hatlar terminali olarak da işletilebilecek şekilde planlandığını söyledi.

Yıldırım, "Zemin katı tüm yolcu hareketlerini toplayacak, kolay ulaşılır ve yolcu alanları bina içinde bütün olarak algılanır şekilde planlamış ki bu sayede yolcu alanlarının birbirine akması ve tek bir büyük hol olarak algılanması sağlanmaya çalışılmıştır. Bu büyük hol; bir ucunda VIP salonuyla, diğer ucunda ise bir iç avluya bakan geniş cam yüzeyle sınırlandırılmış durumdadır. Yolcu bekleme salonu, gerektiğinde iç hat-dış hat bekleme salonu olarak bölünebilirken; bagaj alım salonu da gerektiğinde dış hat uçuşlarına hizmet verebilecek şekilde düzenlenmiştir. Muş Havalimanı yeni terminal binasının hem sade, çevreci, kolay ulaşılabilir, işletme maliyetleri düşük, hem de özgün bir tasarıma sahip olmasını amaçlamıştır. Muş yeni havaalanı terminal binası ve mütemmim tesisleri ile apron inşaatında kapalı alanı 11 bin 200 metrekare olmakla beraber yeni apron 51 bin 250 metrekare bir alana sahiptir. İşin yaklaşık keşif bedeli 41 milyon 221 bin 763 TL’dir. Ayrıca 351 araç kapasiteli otopark alanı da oluşturulmuştur. Mevcut havalimanımız 1992 yılında sivil trafiğe açılmış ve 2003 yılında 334 iniş-kalkış yapan uçak sayısı bugün 2 bin 535 uçak ve 378 bin yolcu sayısına ulaşmıştır. Ancak 100 bin yolcu kapasiteli mevcut binamız bu trafiği kaldırmakta artık yetersiz kalıyordu. Yapılacak yeni binamız bu yolcu trafiğine hizmet verebilecek bir düzeye kavuşacaktır. Şimdiden ilimize hayırlı, uğurlu olsun" dedi.



Vali Yıldırım Muş Havalimanı'nı inceledi

Facebook Yorum

Yorumlar

O ~ 4 yıl önce
Anlamadığım mesele; şu kadarı bitti, şu kadar iş kalmış, falan zamanda bitecek demelerini bekliyoruz. Amma tık yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Herseyi bilen adam ~ 4 yıl önce
Yeni Cat C meydani hayirli olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000