13 Eylül 2021, Pazartesi 10:29:31

Ukrayna yeni Bayraktar TB2 alımı için harekete geçti

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy, 2021-2022 için 4 adet Bayraktar TB2 kompleksi daha satın almayı planladıklarını bildirdi.
  • 4 tane İHA satacağız diye seneye gelecek olan Rus turistlerden olmayalım???
  • Bu iş Rusya ile aramızı daha da bozmasın,'dostum' Putin zaten bize bileniyor, geçen sene İdlib'de 33 askerimizi bile bile şehit ettiler, Ukrayna ile atışmalarından biz zararlı çıkmayalım,artık paramız da yok ki Rusya'dan savunma sistemi,jet bilmem ne alalım sonra yine 'dostum' Putin'in peşinden bize turist yollasın diye koşmayalım...
  • Eminim bu habere bi çok kişi üzülmüştür :) Bayraktar’ın başka ülkelerce satın alınması bazılarına “nedense” çok dokunuyor , adeta acı çekiyorlar :)

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy, 2021-2022 için 4 adet Bayraktar TB2 kompleksi daha satın almayı planladıklarını bildirdi.

Zalujnıy, Report haber ajansına yaptığı açıklamada, bu sene 1 adet TB2 İHA kompleksini envanterlerine kattıklarını hatırlattı.

2021-2022 için de 4 kompleks daha almayı planladıklarını söyleyen Zalujnıy, "Ayrıca gelecekte, böyle droneleri yerli üretim olarak envanterimize dahil etmek niyetindeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Zalujnıy, bunları almanın yeterli olmadığını, onları etkili bir şekilde kullanmayı öğrenmeleri gerektiğini belirtti.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Türkiye'den 2019'da 6 Bayraktar TB2 İHA ve 3 yer kontrol istasyonu satın almıştı.

Temmuzda da 1 adet TB2 İHA kompleksi Ukrayna Deniz Kuvvetlerine sevk edilmişti.

Bayraktar TB2'de 40 ayrı bilgisayar sistemi kullanılıyor

Baykar tarafından milli ve özgün tasarım, yazılım, aviyonikler ve mekanikler ile geliştirilen robot uçak Bayraktar TB2'de yaklaşık 40 ayrı bilgisayar sistemi kullanılıyor. Bayraktar TB2 SİHA sistemi, 3 yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisiyle tamamen otonom taksi, kalkış, normal seyir ve iniş kabiliyetine sahip.

Kanatlarında Roketsan tarafından üretilen 4 adet MAM-L ve MAM-C füzelerini taşıyabilen Bayraktar TB2, yerleşik lazer hedef işaretleyicisi ile hassas hedefleme yapabiliyor.

Bu özelliklerle Türkiye, dünyada kendi SİHA'sı ve mühimmatını üreten 4 ülkeden biri olarak öne çıkıyor. Milli SİHA, hedefe yakın alanlara verilebilecek hasarları önlemek amacıyla "hızlı gör-ve-vur" özelliğine sahip hepsi bir arada çözüm sunan bir sistem olarak dikkat çekiyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri için silahlandırılan sistem, keşif, sürekli havadan gözetleme, hedef tespiti ve imha imkanı sağlıyor.

2019'da ihracat yüzde 34 yükseldi

Türkiye, geliştirdiği İHA'ları Bahar Kalkanı Harekâtı sırasında Suriye'de de kullandı.

Libya'da da Türk İHA ve SİHA'larının, Trablus merkezli Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin, General Halife Hafter'e karşı verdiği savaşta önemli kazanımlar elde etmesini sağladığı belirtiliyor.

Türkiye'nin savunma ve havacılık sektörünün ihracatı 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 34,6 yükselerek 2,74 milyar dolar oldu.

2023 yılında bu rakamın 10 milyar dolara ulaşması hedefleniyor

Ukrayna yeni Bayraktar TB2 alımı için harekete geçti

Facebook Yorum

Yorumlar

Para para para ~ 8 gün önce
4 tane İHA satacağız diye seneye gelecek olan Rus turistlerden olmayalım???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
para ~ 8 gün önce
4 Tane değil.4 sistem yaklaşık yanlış hatırlamıyorsam toplamda 24 adet.
dostum ~ 8 gün önce
Bu iş Rusya ile aramızı daha da bozmasın,'dostum' Putin zaten bize bileniyor, geçen sene İdlib'de 33 askerimizi bile bile şehit ettiler, Ukrayna ile atışmalarından biz zararlı çıkmayalım,artık paramız da yok ki Rusya'dan savunma sistemi,jet bilmem ne alalım sonra yine 'dostum' Putin'in peşinden bize turist yollasın diye koşmayalım...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eminim ~ 8 gün önce
Eminim bu habere bi çok kişi üzülmüştür :) Bayraktar’ın başka ülkelerce satın alınması bazılarına “nedense” çok dokunuyor , adeta acı çekiyorlar :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000