19 Ağustos 2019, Pazartesi 09:04:43

Uçakların korkulu rüyası kuşlar!

Rusya'da Ural Havayolları uçağının kuş sürüsüne çarptıktan sonra mısır tarlasına acil iniş yapması, kuşların uçaklar için yarattığı riski bir kez daha gündeme getirdi.
  • Kuşların korkulu rüyası uçaklar! ...
  • Bizim rant havaalanı da , bile bile tam kuş göç yollarının üzerine yapılmıştır. Hayırlısı olsun. İnşallah Can sıkıcı bir olay yaşanmaz.

Rusya'da Ural Havayolları uçağının kuş sürüsüne çarptıktan sonra mısır tarlasına acil iniş yapması, kuşların uçaklar için yarattığı riski bir kez daha gündeme getirdi. 

Rus haber portalı Business FM, uçakların kuş sürülerinden nasıl korunabileceğine yanıt aradı.

Uzmanlara göre, uçakları kuş sürülerinden korumak için kalkış ve iniş güzergahlara yakın çöplüklerin tasfiye edilmesi kabul gören yöntemlerden bir tanesi.

Batılı ülkelerde yaygın bir diğer yöntem ise havaalanı çevresinde yırtıcı kuş beslemek. Bu kuşlar uçaklarla sık sık çarpışan martı, güvercin ve karabatak gibi türlerin doğal düşmanı.

Rusya'da ise yırtıcı kuş yetiştiriciliği yok olmaya yüz tutmuş durumda. Vadim Mişin adlı yetiştiriciye göre, tüm ülkede bu işi yapan insan sayısı 50'den daha az. En çok kullanılan kuş türü ise şahin.

Bu yöntemde, hava kontrolörleri ihtiyaç anında, havaalanı bünyesinde istihdam edilen şahin terbiyecisiyle iletişime geçiyor. Terbiyeci elindeki avcıyı, kuşların yoğunlaştığı bölgeye salıyor.

St. Petersburg'daki Pulkovo Havalimanı'nın ise bir ornitoloji, yani kuş bilim servisi var. Burada uzmanlar kuşların göç takvimlerini takip ederek olası tehlikelere karşı önlem alınmasına yardımcı oluyor. Ancak Pulkovo kuş sürülerini dağıtmak için yırtıcı kuşlar yerine, caydırıcı akustik cihazlar kullanıyor.

Moskova'daki havalimanları ise şahin görünümlü dronlarla deneyler yapıyor. Zira martı sürülerinin dağılması için bazen şahin siluetini görmeleri yeterli. (Türkrus)

Uçakların korkulu rüyası kuşlar!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Yolcu ~ 12 ay önce
Kuşların korkulu rüyası uçaklar! ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vay ~ 12 ay önce
Aynı yorumu yazmaya geldim, katılıyorum!
Kesinlikle ~ 12 ay önce
Katılıyorum
Korkak ~ 12 ay önce
Korkuyorsa kaçsınlar motora atlıyorlar
Yalaza ~ 12 ay önce
Bizim rant havaalanı da , bile bile tam kuş göç yollarının üzerine yapılmıştır. Hayırlısı olsun. İnşallah Can sıkıcı bir olay yaşanmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bi bitmediniz ~ 12 ay önce
Al siyaseteni de git..
Bi siz bitmediniz ~ 12 ay önce
Allah askina her yapilanida alkislamayin dogruya dogru yanlisa yanlis demeyi ogrensek keske

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000