18 Nisan 2015, Cumartesi 11:01:26

"UÇAKLAR WI-FI İLE HACKLENEMEZ"

ABD'li bir pilot, uçakların Wi-Fi üzerinden siber saldırıya uğrayabileceği iddiasını reddetti. Tersine, hükümet tarafından yayımlanan raporda birçok hata olduğu ileri sürüldü.
  • böyle konuşun da kendini ispat etmek isteyen hacker lar iyice işi ciddiye alsın.. kaşınıyor bunlar
  • Komik , havada wireless olduğu anda günümüzde herşey mümkün
  • Bir ucak haric ucus sistemleri diger sistemlerden izole tasarlanmistir. Ornegin 777 ucaklarinda ucus bilgisayarlari ile diger ucak sistemleri arasinda baglanti yoktur, ucusu idare eden komponentler fiziksel olarak ayri bir bus uzerinde haberlesirler. ucak sistemleri ve eglence sistemleri de fiziksel olarak ayrilmistir. Ancak 787 de tum sistemler birbirine entegredir, ucak icindeki wireless baglanti ile ucagin bakim sistemine giris yapilabilir. Bunun nasl guvenli olabilecegine dair yoneltilen sorulara ise cok katmanli guvelik tedbirleri mevcut cevabi alinmistir. Kisaca gereki bir bilgi ve donanimla 787 ye disardan mudahale gayet mumkundur.
  • Oovv bu uçaklarda acars yoh mu fp yi acarscdan almıyo mu heee. E daha ne diyeyim ua
  • ben mirc üzerinden heklerim. 29 m apron xdxdxdxdxdxdxd

Emekli pilot ve dijital adli tıp uzmanı Dr. Phil Polstra, hükümet tarafından yayımlanan ve 'Wi-Fi kullanılması halinde uçak yolcularına ait cihazların siber saldırıya uğrayabileceği' iddiasının yanlış olduğunu savundu.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından yayımlanan raporda, yolcu uçaklarında Wi-Fi hizmeti sunulması halinde hacker'ların yerden veya uçak içinden yolculara ait cihazları ve uçağın bilgisayar sistemini ele geçirebileceği öne sürülmüştü.

Postra ise ABD Sayıştayı tarafından hazırlatılan raporun 'işin uzmanları tarafından yapılmadığını' savundu. Forbes'a açıklama yapan Postra, 'uçuş kontrolleri ve koordinasyonunu yöneten havacılık ağlarının internet sağlayan cihazlara bağlı olmadığını' belirtti.

FAA raporunun 'sorumsuzca' olarak niteleyen Postra, modern uçaklarda standart internet bağlantısının ethernet ve IP üzerinden yapıldığını ve 'birbirlerine veri gönderen cihazları kapsadığını' söyledi. Postra buradan yola çıkarak Wi-Fi ile yolcu uçaklarının siber saldırıya uğraması gibi endişe verici bir tehdidin söz konusu olmadığını ifade etti.

'Yolcunun cihazıyla saldırı mümkün değil'
Birçok uzman görüşüne dayanarak hazırlanan FAA raporunda, 'kabin sisteminin kokpit havacılık sistemlerine bağlantılı olması ve aynı ağı kullanması halinde, yolcuya ait bir cihazdan kokpit havacılık sistemlerinin ele geçirebileceği' öne sürülmüştü.

Rapor, uçaklardaki eğlence sistemi sunan dijital ekran ve diğer sistemlerin de hacker'lar tarafından kullanılabileceğini savunuyor. Postra ise bu cihazların yönlendirici (router) olmadığını ve bağlı olduğu sisteme belli bir veri gönderebilmesi için programlanması gerektiğini belirtti. Söz konusu bağlantının 'tek yönlü' olduğunu belirten Postra, hacker'ın havacılık sistemleri üzerinde veri alıp-vermeyi başarsa bile sistem içinden veri okuyamayacağını söyledi. Postra, bilgisayarın kablolardaki veriyi okuyamadığı sürece hacker'ın işine yaramayacağını ifade etti.

FAA'nın eleştirilere karşı nasıl cevap vereceği bilinmiyor. Beyaz şapkalı hacker'lar da geçmişteki konferanslarda Wi-Fi ile uçakların bilgisayar sistemlerinin manipüle edilebileceğine dair simülasyonlar sunmuştu.

"UÇAKLAR WI-FI İLE HACKLENEMEZ"

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
böyle konuşun da kendini ispat etmek isteyen hacker lar iyice işi ciddiye alsın.. kaşınıyor bunlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Komik , havada wireless olduğu anda günümüzde herşey mümkün

Yanıtla

Kalan karakter 1000
apple store ~ 9 yıl önce
Bir ucak haric ucus sistemleri diger sistemlerden izole tasarlanmistir. Ornegin 777 ucaklarinda ucus bilgisayarlari ile diger ucak sistemleri arasinda baglanti yoktur, ucusu idare eden komponentler fiziksel olarak ayri bir bus uzerinde haberlesirler. ucak sistemleri ve eglence sistemleri de fiziksel olarak ayrilmistir. Ancak 787 de tum sistemler birbirine entegredir, ucak icindeki wireless baglanti ile ucagin bakim sistemine giris yapilabilir. Bunun nasl guvenli olabilecegine dair yoneltilen sorulara ise cok katmanli guvelik tedbirleri mevcut cevabi alinmistir. Kisaca gereki bir bilgi ve donanimla 787 ye disardan mudahale gayet mumkundur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 9 yıl önce
Tebrik ederim, çok güzel izah etmişsiniz. Ayrıca nacizane bir ilave de ben yapayım; bu sistemlerin güç devreleri bile birbirilerinden izoledir.
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Oovv bu uçaklarda acars yoh mu fp yi acarscdan almıyo mu heee. E daha ne diyeyim ua

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uç böceğim ~ 9 yıl önce
Sen ilk önce mesaj yazmayı öğrensen. Acars Vhf frekans bandından bilgileri alır. İnternet ağıyla hiç alakası yoktur. Aynı gps sistemlerindeki Trafik verileri gibi belli frekanslardan data bilgilerini alır. Çok fazla FSX oynuyorsunuz herhalde. Ama gerçek hayatta doğru olan bu.
... ~ 9 yıl önce
ben mirc üzerinden heklerim. 29 m apron xdxdxdxdxdxdxd

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000