22 Nisan 2011, Cuma 12:30:27

UÇAK ÜRETİMİNDE ÇIĞIR YARATACAK

İngiliz bilim adamları kağıttan ince çelikten 10 kat daha güçlü bir süper madde üretti.
  • :))) evet yapılmısı var alıstık
  • buna çok benzer bir maddeyi , tübitak 5-6 yık önce üretti , kevlar ve petrol türevleri kullanılıyordu gerçi burda yapılmışı var
İngiliz bilim adamları kağıttan ince olmakla beraber çelikten 10 kat daha güçlü bir süper madde üretti.Daily Mail’in haberine göre, araştırmacı Ali Reza Ranjbartoreh’in liderliğindeki bir ekip tarafından üretilen ve “grafen kağıdı” adı verilen süper madde çelikten 10 kat daha güçlü olmasına karşın çok daha hafif ve esnek olarak nitelendi.

Yeni süper maddenin başta otomobil ve uçak üretimi olmak üzere ticaret ve mühendislik alanlarında çığır açması bekleniyor. Ali Arıza Ranjbartoreh, süper maddenin, sayılan bütün özelliklerine ek olarak çevre dostu ve düşük maliyetli olduğunu bildirdi. Grafen kağıdı, ham grafitin işlenip kimyasallarla saflaştırılarak nano ölçekte şekillendirilmesiyle elde ediliyor.

Ortaya çıkan madde çelikten 6 kat hafif olup, yoğunluğu 6 kat daha düşük. Buna karşılık çelikten 6 kat daha sert ama 13 kat daha fazla esneme yeteneğine sahip bulunuyor.
UÇAK ÜRETİMİNDE ÇIĞIR YARATACAK

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
:))) evet yapılmısı var alıstık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
buna çok benzer bir maddeyi , tübitak 5-6 yık önce üretti , kevlar ve petrol türevleri kullanılıyordu gerçi burda yapılmışı var

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000