07 Mart 2022, Pazartesi 09:34:42

Uçak tartışması büyüyor

Wall Street Journal gazetesi, Washington ile Varşova'nın, Ukrayna'ya savaş uçakları temin etmek için görüştüğünü yazdı.

Wall Street Journal gazetesi, Washington ile Varşova'nın, Ukrayna'ya savaş uçakları temin etmek için görüştüğünü yazdı. ABD Dışişleri Bakanı görüşmeleri doğruladı, Polonya yalanladı. Rusya ise uçak iddialarından sonra bunu 'savaş sebebi' sayacaklarını duyurmuştu

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal harekatı şiddetlenerek devam ederken, savunmasında hava üstünlüğü sağlayamayan Ukrayna'ya yönelik farklı çözümler üzerinde durulduğu ortaya çıktı. Nitekim Amerikan "Wall Street Journal" (WSJ) gazetesi, ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, Washington'un F-16'lar karşılığında Polonya'nın Ukrayna'ya Sovyet dönemi savaş uçakları temin etmesi konusunda Varşova'yla görüştüğünü yazdı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bu girişimi doğrularken, henüz bir sonuca varılmadığını kaydetti. Polonya ise "Yok öyle bir şey" dedi. WSJ, ABD yönetiminin, Polonya ile Ukrayna'ya savaş uçakları temin etme konusunda görüşmeler yürüttüğünü yazarken, bu arayışın, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin ABD'li Kongre üyeleriyle yaptığı video konferans görüşmesinde "Acilen savaş uçağına ihtiyacımız var" yönündeki çağrısının ardından başladığına değindi.

WSJ'ye konuyu değerlendiren Beyaz Saray yetkilileri de, ABD'nin Polonya'ya belli sayıda F-16 verebileceğini, buna karşılık Varşova'nın da Kiev'e Sovyet dönemine ait savaş uçaklarından temin edebileceğini ifade etti. Anlaşmanın ne şekilde yapılacağı ve söz konusu uçakların Ukrayna'ya hangi yollarla ulaştırılacağı gibi detayların halen çalışıldığını belirten yetkililer, anlaşmanın sağlanması halinde Kongre onayının da gerekeceğini ancak Kongre'nin böyle bir anlaşmaya onay vermeye hazır olduğunu ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, WSJ'nin haberini doğrulayarak, Polonya’dan Ukrayna’ya savaş uçağı transferi seçeneği üzerinde "aktif olarak" çalıştıklarını söyledi.

Moldova'yı ziyaret eden Blinken, Washington'ın Kiev'in ihtiyaçlarını değerlendirebilmek adına Ukraynalı yetkililerle aktif bir diyalog içinde olduğunu belirtti. "Bu değerlendirmeyi yaparken kendimizin, müttefiklerimiz ya da ortaklarımızın Kiev'in Rusya'ya karşı savunmasını desteklemek için ne gönderebileceği üzerinde de çalışıyoruz" diyen Blinken, Polonya'nın Ukrayna'ya uçak göndermeye karar vermesi halinde ABD'nin bu sevkıyatı nasıl destekleyebileceğini gündeme aldıklarını ifade etti.

Öte yandan Polonya'dan konuya ilişkin yalanlama geldi. Nitekim, Polonya hükümeti, çeşitli basın yayın organlarında çıkan bu yöndeki haberlerden birine sosyal medya üzerinden verdiği yanıtta, iddiaları geri çevirdi. Varşova, iddaları "yalan haber" olarak nitelendirirken, "Polonya, savaş jetlerini Ukrayna'ya göndermeyecek, havaalanlarını da kullanıma açmayacak. Diğer alanlarda önemli yardımlarda bulunuyoruz" açıklamasını yaptı.

 

Uçak tartışması büyüyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000