07 Aralık 2018, Cuma 15:11:30

Uçak dersliğe dönüştürüldü

Uçuş ömrünü tamamlayan uçak, İzmir'de bahçesine yerleştirildiği okulda öğrenciler için dersliğe dönüştürüldü.
  • Keşke resimlerde gördüğümüz gibi olmasaydı içindeki bütün yorganlar kalan malzemeler sökülüp baştan aşağıya dezenfekte edilip ufak dekoratif ahşap malzemelerle döşenip çocuklarımız için daha sağlıklı bir ortam olarak hizmet verseydi. Umarım okul yönetimi bunları okuyup geçte olsa durumu düzeltip minik yavrular için daha sağlıklı bir ortam oluşturur. Milyonlarca yolcu ve sonrasında kargo ( kimyasal maddeler, canlı hayvanlar vb ) taşınmış bir uçağın hiçte sağlıklı olmayacağını herkes bilir
  • Yalnız o yorganların içindeki izolasyon malzemesi asbest içerir ve çocukların özellikle solunum yoluna giderek, kanser dahil bir çok hastalığa sebep olabilir..
  • Yalnız birileri okul yönetimine yırtık yangın yorganlarından çıkan süngerlerin kansorejen olduğunu söylesin!!!!!!
  • bakteri yuvasi

Uçuş ömrünü tamamladıktan sonra hurdaya ayrılan uçak, okul için dizayn edilerek öğrencilere derslik oldu.

İzmir'de özel bir eğitim kurumu, bir öğrencisinin "Okul bahçesinde uçak olsun." fikrinden yola çıkarak uçuş ömrünü tamamlayan uçağı satın aldı. Daha sonra okul bahçesine yerleştirilen uçak öğrencilerin keyifle derse girdiği bir sınıfa dönüştürüldü.

İçine 20 bilgisayar kurulan uçakta, robotik kodlama ve yazılım ile İngilizce dersi işleniyor.

Derslik fonksiyonunun yanı sıra kütüphane olarak da hizmet veren uçakta okuma bölümü oluşturuldu. Öğrencilerin eğlenceli vakit geçirmesi için bir de uçuş simülatörü konulan uçakta çocuklar, simülatörde İzmir üzerinde bir tur attıktan sonra okulun bulunduğu yere dönüyor.

Eğitim kurumunun kurucu müdürü Oğuzhan Özkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Güzelbahçe ilçesinde farklı yerlerde bulunan ilkokul, ortaokul ve liseyi tek bir yerde toplamak üzere iki sene önce yeni kampüslerine taşındıklarını, bu süreçte öğrencilere "Yeni okulunuzda ne olsun istersiniz?" diye sorulduğunu anlattı.

Bir öğrencinin "Bahçede uçak olsun." dediğini aktaran Özkaya, "Bunun üzerine bir araştırma yaptık. Öğrencilerimden birisi Atatürk Havalimanında A310 model uçağın uçuş ömrünü tamamladığını öğrendiğini söyledi. İlgililerle iletişime geçtik. Uçak, milyonlarca yolcu taşımış, daha sonra bir süre kargo hizmetinde kullanılmış. Bize nasıl taşınması gerektiği konusunda da yardımcı oldular. 15 tırla, 5-6 günde İzmir'e geldi." diye konuştu.

"Uçak önünde kuyruk oluyor"

Uzunluğu yaklaşık 47, kanat genişliği ise 44 metre olan uçağın 5 bin metrekarelik bahçeyi doldurduğunu ifade eden Özkaya, birkaç aylık çalışmadan sonra da hava aracının içini öğrencilerin faydalanacağı şekilde hazırladıklarını söyledi.

Çocukların okuma alışkanlığı kazanmalarını önemsediklerini vurgulayan Özkaya, bunun için de uçakta kütüphane ve okuma alanı oluşturduklarını belirtti.

Uçağın çevresinin de değerlendirildiğini, altına salıncak ve kantin kurulduğunu anlatan Özkaya, "Yaklaşık 750 öğrenci uçakta robotik kodlama ve İngilizce eğitimi alıyor. Çocuklar İngilizce derslerini de uçakta yapmak istedi. Öğrenciler çok keyifli bir şekilde derse geliyorlar. Uçak önünde ders öncesi teneffüste kuyruk oluyor." dedi.

"Şaşırdım"

Beşinci sınıf öğrencisi Elifsu Başköy de okulda uçağı ilk gördüğünde heyecanlandığını belirterek, uçak içinde derse yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Kuzenine "Okulumuzda uçak var." dediğinde kendisine inanmadığını aktaran Başköy, "Sonra okula geldiğinde gördü, şaşırdı. Uçakta ders yapmak keyifli." ifadelerini kullandı.

Beşinci sınıf öğrencisi Emir Kaya ise okul bahçesinde uçağı ilk gördüğünde şaşkınlık yaşadığını ifade ederek, "Burada ders yapmak çok zevkli, heyecanlı oluyor." şeklinde konuştu.Uçak dersliğe dönüştürüldü

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Hijyen ~ 2 ay önce
Keşke resimlerde gördüğümüz gibi olmasaydı içindeki bütün yorganlar kalan malzemeler sökülüp baştan aşağıya dezenfekte edilip ufak dekoratif ahşap malzemelerle döşenip çocuklarımız için daha sağlıklı bir ortam olarak hizmet verseydi. Umarım okul yönetimi bunları okuyup geçte olsa durumu düzeltip minik yavrular için daha sağlıklı bir ortam oluşturur. Milyonlarca yolcu ve sonrasında kargo ( kimyasal maddeler, canlı hayvanlar vb ) taşınmış bir uçağın hiçte sağlıklı olmayacağını herkes bilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B1 ~ 2 ay önce
Yalnız o yorganların içindeki izolasyon malzemesi asbest içerir ve çocukların özellikle solunum yoluna giderek, kanser dahil bir çok hastalığa sebep olabilir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknik ~ 2 ay önce
Yalnız birileri okul yönetimine yırtık yangın yorganlarından çıkan süngerlerin kansorejen olduğunu söylesin!!!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gereği yok ~ 2 ay önce
Bırak nasıl istiyorlarsa öyle yaşasınlar. Hurdacılık da bir iş
eren ~ 2 ay önce
bakteri yuvasi

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000