09 Mayıs 2009, Cumartesi 08:18:13

Uçak alımına tepki gösterdi!

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ile Adana milletvekili Atılgan, orman yangınları için alınması planlanan yangın uçak ve helikopterlerinin çözüm olmadığını ifade etti...
  • Orman yakma işinde de, söndürme işinde de büyük rant var. Hv.K.K.lığı C-130'larına modifiye yapıp söndürme uçağı olarak Orman Bakanlığı emrine verdi, Orman Bakanlığı yangınları kiralık helikopterle söndürmeye çalıştı. Anılan uçakları gece (söndürme gündüz etkili olarak yapılabilen bir operasyondur) söndürme görevine çağırdılar. Saatine 8000 USD verdiğin işten %10 alsan iyi para. Yakma işi de öyle. Yaktığın yerin temizlenmesi ihalesi var, yeniden ağaçlandırma ihalesi var, mevsimlik işçi işi var. Var da var. Yakanlardan yakalananlar da ceza almassa, daha çok ciğerimiz yanar. THK'nu kutluyorum. Tüm olumsuz girişimlere rağmen söndürme uçağını aldılar. Etkin ve emniyetli görevler ile çabalarının devamını dilerim.
  • Şimdiki ve daha önceki hükümetlerde bizim kadar iyi biliyor sürekli bir yangın söndürme filosunun kiralanmasının daha büyük maliyetler getireceğini. Ancak tipik Türk politikacı gözünden bakarsanız süerkli kiralamadan alınacak avanta bir kerelik satın almadan kat ve kat daha çok getirir. Sen bir uçak alırsan o uçak 15-20 sene uçar. O zaman nerde kaldı politikacıya kaykı payı. Herkes işin farkındada işler Türk işi.
  • Orman yangınları Türkiyemiz için çok ciddi bir tehlike.Günlerce süren yangınlar Ormanlarımızın yok olmasına,can ve mal kaybına neden olmaktadır.Yangın uçaklarını ve helikopterlerini sezonluk kiralama ile taşıma suyla değirmen döndürmeye çalışıyoruz. Türk Hava Kurumu ve Türk Hava Kuvvetlerince işletilecek 4 mevsim acil müdahale yapabilecek yüksek kapasiteli yangın uçaklarına sahip olmamız gerekmektedir. Başbakanlığa alınan son uçak bedeli ile kimbilir kaç yangın uçağı alınabilirdi.
  • Sayın vekiller çok iyi araştırıp,çok önemli bir konuya değinmişsiniz tebrikler.Bu kiralama uygulamalarından ülkemiz hazinesi yıllardır büyük zararlara uğruyor.Büyük düşünen poltikacılar ve bürokratlar cesaretli olurlarsa ülkemiz işte o zaman çağ atlıyacak demektir.
  • hele sukur birileri dogru birseyler dusunmeye baslamıs ınsallah buyuk guzel bir filo kurulurda bu orman yangınlarının onune gecilir.

MHP Adana Milletvekili Kürşat Atılgan, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın orman yangınları için kiraladığı helikopterlerin 5 yıllık maliyetinin 400 milyon dolar civarında olduğunu belirterek, "Türkiye kendi helikopter ve uçak filosunu kurup, önümüzdeki 40 yılı kurtarabilir. Bizim 40 yılda kiralama bedeli ile vereceğimiz paraların toplamı ise 2 milyar doları bulacaktır" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ve Adana Milletvekili Kürşat Atılgan, Meclis'te düzenledikleri basın toplantısında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından orman yangınları için helikopter kiralanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Şandır, Türkiye'nin yılda ortalama 11 bin hektar orman alanını yangınlarda kaybettiğini vurgularken, orman yangınlarına karşı da gerekli tedbirlerin tam olarak alınmadığını söyledi. MHP'li Atılgan ise Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü'nün orman yangınlarıyla mücadele etmek amacıyla 5 yıl süreyle 13 helikopter ve 7 yıl süreyle 4 adet amfibik uçakların kiralanması için hizmet alım ihalelerini 15-19 Ocak 2009 tarihlerinde yaptığını söyledi.

Konuyla ilgili Çevre Bakanı'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdiğini ifade eden Atılgan, Bakan Eroğlu'nun verdiği yanıtlara göre, 1998 yılında bir helikoptere bir saatlik uçuş bedeli karşılığında bin 600 dolar kira bedeli ödendiğini ancak bu rakamın 2008 yılında 7 bin 995 dolara çıktığını söyledi. Atılgan şöyle konuştu:

"Bu sene başında yapılan ihalenin rakamlarına baktığımızda ise 5 yıllık kiralama için 13 helikopterin bedeli KDV hariç 125 milyon 168 bin 963 doları ve 7 yıllık kiralama için 4 uçağın kiralama bedeli KDV hariç 53 milyon 418 bin 750 avro olarak belirlenmiş. Bu rakamların üzerine üçte iki oranındaki opsiyonel teklifi de ilave ettiğimiz zaman -ki o da yaklaşık 200 milyondur- bu kiralama ihalesinin bedeli önümüzdeki 5 yıl için yaklaşık 400 milyon doları bulan bir maliyet ortaya çıkarmaktadır. İhalesi yapılan bu helikopterler her yıl sadece 4,5 aylık süre için kiralanmaktadır. Bu ülkenin 4,5 aylık orman yangını sezonu dışında da helikopter ihtiyacı vardır."

Helikopterlerin kiralanmasının ciddi bir kaynak israfı olduğuna işaret eden Atılgan, maliyeti 400 milyon doları aşan bu paralarla büyük bir helikopter filosunun kurulabileceğini söyledi. Atılgan, "Bu ihalenin maliyeti bu filanın kurulması için fazlasıyla yeterlidir. Üstelik kurulacak olan yeni uçak ve helikopter filosuyla tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları temin edilir. Aksi takdirde geçen on yıl içerisinde yurtdışından kiralanan helikopterler ve uçaklara verilen kiralama yıllık ve saat ücretlerindeki savurganlık önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceği için milletimizin vergileriyle biriktirilen bu maddi kaynaklar da yanlış ve plansız bir şekilde harcanmaya devam edecektir. Türkiye kendi helikopter ve uçak filosunu kurup, önümüzdeki 40 yılı kurtarabilir. Bizim 40 yılda kiralama bedeli ile vereceğimiz paraların toplamı ise 2 milyar doları bulacaktır" diye konuştu.

Uçak alımına tepki gösterdi!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 13 yıl önce
Orman yakma işinde de, söndürme işinde de büyük rant var. Hv.K.K.lığı C-130'larına modifiye yapıp söndürme uçağı olarak Orman Bakanlığı emrine verdi, Orman Bakanlığı yangınları kiralık helikopterle söndürmeye çalıştı. Anılan uçakları gece (söndürme gündüz etkili olarak yapılabilen bir operasyondur) söndürme görevine çağırdılar. Saatine 8000 USD verdiğin işten %10 alsan iyi para. Yakma işi de öyle. Yaktığın yerin temizlenmesi ihalesi var, yeniden ağaçlandırma ihalesi var, mevsimlik işçi işi var. Var da var. Yakanlardan yakalananlar da ceza almassa, daha çok ciğerimiz yanar. THK'nu kutluyorum. Tüm olumsuz girişimlere rağmen söndürme uçağını aldılar. Etkin ve emniyetli görevler ile çabalarının devamını dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Şimdiki ve daha önceki hükümetlerde bizim kadar iyi biliyor sürekli bir yangın söndürme filosunun kiralanmasının daha büyük maliyetler getireceğini. Ancak tipik Türk politikacı gözünden bakarsanız süerkli kiralamadan alınacak avanta bir kerelik satın almadan kat ve kat daha çok getirir. Sen bir uçak alırsan o uçak 15-20 sene uçar. O zaman nerde kaldı politikacıya kaykı payı. Herkes işin farkındada işler Türk işi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Orman yangınları Türkiyemiz için çok ciddi bir tehlike.Günlerce süren yangınlar Ormanlarımızın yok olmasına,can ve mal kaybına neden olmaktadır.Yangın uçaklarını ve helikopterlerini sezonluk kiralama ile taşıma suyla değirmen döndürmeye çalışıyoruz. Türk Hava Kurumu ve Türk Hava Kuvvetlerince işletilecek 4 mevsim acil müdahale yapabilecek yüksek kapasiteli yangın uçaklarına sahip olmamız gerekmektedir. Başbakanlığa alınan son uçak bedeli ile kimbilir kaç yangın uçağı alınabilirdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Sayın vekiller çok iyi araştırıp,çok önemli bir konuya değinmişsiniz tebrikler.Bu kiralama uygulamalarından ülkemiz hazinesi yıllardır büyük zararlara uğruyor.Büyük düşünen poltikacılar ve bürokratlar cesaretli olurlarsa ülkemiz işte o zaman çağ atlıyacak demektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
hele sukur birileri dogru birseyler dusunmeye baslamıs ınsallah buyuk guzel bir filo kurulurda bu orman yangınlarının onune gecilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000