08 Haziran 2022, Çarşamba 09:11:38

TUSAŞ yeni hedef belirledi

TUSAŞ, ses üstü hıza çıkabilen hedef uçak çalışmasını sürdürürken ŞİMŞEK hedef uçağının sürü halde uçabilmesi için çalışmalar yürütüyor.

TUSAŞ, ses üstü hıza çıkabilen hedef uçak çalışmasını sürdürürken ŞİMŞEK hedef uçağının sürü halde uçabilmesi için çalışmalar yürütüyor.

EFES-2022 Birleşik, Müşterek Fiilî Atışlı Arazi Tatbikatı’nda Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda oluşturulan sergi bölümünde 42 firmanın standı yer alıyor. Alanda çok önemli bir ürün ile birlikte Türk Havacılık ve Uzay Sanayii – TUSAŞ’ın standı yer alıyor.

TUSAŞ Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ömer Yıldız TUSAŞ standında bulunan ve kamuoyuna karşı ilk kez sergilenen ses üstü hedef uçak sistemi ile ilgili Defence Turk’e özel açıklamalarda bulundu. Yıldız’ın açıklamaları şu şekilde:

“Yüksek hızda, ses üstü hızda uçan bir hedef uçağa ihtiyacımız var. Özellikle yüksek hızda ses üstü hızlardaki füzeleri simüle edebilecek bir hedef uçak ihtiyacına yönelik olarak burada gördüğünüz ŞİMŞEK uçağının daha hızlı hale getirilmiş halini geliştiriyoruz. Bununla amacımız aynı zamanda süpersonik hıza çıkmaktı. Bu uçaklarımızın üzerinde radar kesit artırıcı dediğimiz kendisini on metrekareye kadar daha büyük gösterebilen ekipman bulunuyor.

Uçaklarımız üzerlerindeki link sistemleri ile sürekli haberleşebiliyoruz. Hedef uçaklarımızı ANKA üzerinden fırlattığımızda hedef uçak’ya ANKA’da veriyi yere iletebiliyor. Hedef uçaklarımızdaki kameralardan gelen görüntüleri bu şekilde yere iletebiliyoruz. Halihazırda 0.9 mach hızlara ulaşabilen hedef uçağımız 1.1 ila 1.4 mach hızlara ulaşmasını planlıyoruz.

Ayrıca ANKA’daki görüntüleri yerdeki piyadeye aktarabiliyoruz.

ŞİMŞEK ile ilgili geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Bu doğrultuda farklı motor seçenekleri ve 4’lü şekilde sürü uçuş çalışıyoruz.”

Hasımlara karşı üstün yetenekler

Halihazırda dünyada hava muharebelerine yönelik ciddi değişimler görülüyor. SİHA’ların hava savunma sistemlerine karşı giriştiği büyük mücadelede hava savunma sistemleri çok daha hassas ve öldürücü şekilde geliştirilmeye çalışılıyor. AESA radar gibi hassas sensörler ile tevcih edilen hava savunma sistemlerini yanıltmak gerektiğinde bastırmak üzere kullanılabilecek çeşitli ürünlere yönelik ihtiyaçlar da artıyor.

TUSAŞ’ın üzerinde çalıştığı ŞİMŞEK uçaklarının sürü halinde uçabilmesi hasım hava savunma unsurlarının mühimmatlarının tüketilmesinde veya hasım hava kuvvetlerinin ilgisini dağıtmada kullanılabilecek çok önemli bir çözüm olma potansiyeline sahip. Ayrıca ilerleyen dönemlerde elde edilen tecrübe ile ses üstü hızda seyredebilen hedef uçağın bu doğrultuda kullanılabilmesi hasma yönelik baskıyı ciddi ölçüde artırabilir.

Bahse konu hedef uçaklar ayrıca TUSAŞ’ın SİHA’larına diğer rakiplerinde olmayan kabiliyetlere kavuşturduğu için uluslararası pazarda da ciddi bir avantaj kazandıracak. Bahse konu kabiliyetlerin geliştirilmesi ŞİMŞEK hedef İHA’nın kamikaze olarak kullanılabilmesi gibi stratejik hedeflere yönelik farklı hassas saldırı kabiliyetlerinin kazanılması anlamında da önemli bir gelişim anlamına geliyor. (defenceturk)

TUSAŞ yeni hedef belirledi

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000