15 Temmuz 2022, Cuma 09:37:24

Türkiye'ye F-16 satışına kısıtlama getirildi!

ABD Temsilciler Meclisi, Cumhuriyetçi Frank Pallone tarafından sunulan ve Türkiye'ye yeni F-16 savaş uçakları ile modernizasyon kitlerinin satışını kısıtlayan yasa tasarısı onayladı.
  • Isveç ve Finlandiya NATO üyelik anlaşmalarını bekletsin.
  • Sehitler tepesi bos birakilmaz siz ona bakın!
  • Sayın Temsilciler ve Senato üyeleri,Lozan’ı duydunuz mu?İşgal edilen adalar ve silahlandırılmasına gıkınız çıkmaz.
  • Keşke yunan galip gelseydi diyenler sevindi...
  • Nerde kaldın be MMU. Gözlerimiz yolda kaldı ve sabır hızla tükenmekte.Gel gari biran önce
  • Bize satmayacakları ayan beyan ortada. Biz havacılık tutkunları bunu görürken büyüklerimiz bunu daha iyi gördüklerine inancım tam. Bakalım bizi hangi sürprizler beklemektedir. Mümkün olan en kısa sürede mmu gökyüzü ile tanışmalı
  • Adamlar uluslararası anlaşmalara aykırı olarak burnumuzun dibindeki adaları silahlandıracaklar (BİRİLERİ DE ÖNEMSEMEYECEK) O adalarda MANGAL KEYFİ yapacak bizler de beylere rahatsızlık vermeyelim diye oralardan geçemeyeceğiz , Yani, bu 2.ci el F_16 ları sadece tören geçişlerinde kullanacağız öyle mi ? Türkiye min düştüğü durumlara bakar mısınız
  • F-35 lerin yapımına katkıda bulunup, tüm dünya onları sipariş verirken kendimizi F-16 lar için yalvarır halde bulduk...
  • Şaşırdık mı :)
  • Ayaktakimi nereye ellerini atsalar orayi curuttuler, silahli kuvvetlerimiz turlu ayakoyunlariyla dagitildi, yozlastirildi, savasma azim ve kabiliyeti bitirildi, imamlara ulkemde teftise cikar oldu, Irandan ne farkimiz kaldi?

ABD Temsilciler Meclisi, Cumhuriyetçi Frank Pallone tarafından sunulan ve Türkiye'ye yeni F-16 savaş uçakları ile F-16 modernizasyon kitlerinin satışını kısıtlayan yasa tasarısı onayladı.

ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye'ye yönelik skandal bir karara imza attı. Yunan lobisine yakınlığı ile bilinen Demokrat Chris Pappas ve Cumhuriyetçi Frank Pallone tarafından sunulan ve Türkiye'ye yeni F-16 savaş uçakları ile F-16 modernizasyon kitlerinin satışını kısıtlayan yasa tasarısı Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada 244'e karşı 179 oyla kabul edildi.

Yasa tasarısı ile Türkiye'ye yönelik F-16 satışlarına, ABD Başkanının söz konusu satışların ulusal çıkarlara uygun olduğunu onaylaması ve Yunan hava sahasının ihlal edilmeyeceğini dair garanti verilmesi şartı getiriliyor. Yasa tasarısı ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) 2023 bütçesini içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısına eklenecek. ABD Başkanı Joe Biden'ın yasa tasarısını veto etme hakkı bulunuyor.

BİDEN, F-16'LARIN TÜRKİYE'YE SATILMASINA DESTEK VERMİŞTİ

ABD Başkanı Joe Biden, İspanya'nın başkenti Madrid'de geçtiğimiz ay yapılan NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin ardından düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin Türkiye'ye F-16 savaş uçaklarının satışını sağlaması gerektiğini söylemiş, "F-16'ları Türkiye'ye satmamız gerekiyor. Bunun tersi çıkarımıza olmaz" demişti.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, KONGRE'YE MEKTUP GÖNDERMİŞTİ

Türkiye, geçtiğimiz yıl ekim ayında ABD'den 40 adet Lockheed Martin yapımı F-16 savaş uçağı ve mevcut savaş uçakları için 80'e yakın modernizasyon kiti satın almak istediği yönünde talepte bulunmuştu. Geçtiğimiz mart ayında ise ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Kongresi'nin söz konusu F-16 satışı hakkında mektup göndermiş ve söz konusu satışın ABD çıkarlarına uygun olduğu belirtilmişti.

Bakanlık, Kongre'ye gönderdiği tavsiye mektubunda, Biden yönetiminin Türkiye'ye potansiyel F-16 savaş uçağı satışının ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağını ve aynı zamanda NATO'nun uzun vadeli birliğine hizmet edeceğine inandığını aktarmıştı.

Mektupta, "F-16 satışı, ABD çıkarlarıyla uyumlu ve NATO'nun uzun vadeli planlarına hizmet edecektir" ifadelerine yer verilmiş, aynı zamanda Türkiye'nin Ukrayna'ya olan desteği ve savunma bağları, "bölgedeki kötü niyetli hareketler için önemli bir caydırıcı güç" olarak nitelendirilmişti. Mektupta, "Biden yönetimi, Türkiye ile uygun ABD savunma ticaret bağlarının, ABD ulusal güvenliği, ekonomik ve ticari çıkarlarının yanı sıra, uzun vadeli NATO ittifakı birliği ve çıkarları için de gerekli olduğuna inanıyor" ifadeleri kullanılmıştı.

Türkiye'ye F-16 satışına kısıtlama getirildi!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Tbmm ~ 27 gün önce
Isveç ve Finlandiya NATO üyelik anlaşmalarını bekletsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cengiz ~ 27 gün önce
Sehitler tepesi bos birakilmaz siz ona bakın!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EŞİT ~ 28 gün önce
Sayın Temsilciler ve Senato üyeleri,Lozan’ı duydunuz mu?İşgal edilen adalar ve silahlandırılmasına gıkınız çıkmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hamdolsun ~ 28 gün önce
Keşke yunan galip gelseydi diyenler sevindi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F-16 ~ 28 gün önce
Nerde kaldın be MMU. Gözlerimiz yolda kaldı ve sabır hızla tükenmekte.Gel gari biran önce

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hava kuvvetleri ~ 28 gün önce
Bize satmayacakları ayan beyan ortada. Biz havacılık tutkunları bunu görürken büyüklerimiz bunu daha iyi gördüklerine inancım tam. Bakalım bizi hangi sürprizler beklemektedir. Mümkün olan en kısa sürede mmu gökyüzü ile tanışmalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emektar Tayyareci ~ 28 gün önce
Adamlar uluslararası anlaşmalara aykırı olarak burnumuzun dibindeki adaları silahlandıracaklar (BİRİLERİ DE ÖNEMSEMEYECEK) O adalarda MANGAL KEYFİ yapacak bizler de beylere rahatsızlık vermeyelim diye oralardan geçemeyeceğiz , Yani, bu 2.ci el F_16 ları sadece tören geçişlerinde kullanacağız öyle mi ? Türkiye min düştüğü durumlara bakar mısınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık... ~ 28 gün önce
F-35 lerin yapımına katkıda bulunup, tüm dünya onları sipariş verirken kendimizi F-16 lar için yalvarır halde bulduk...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eran ~ 28 gün önce
Şaşırdık mı :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayaktakimi ~ 29 gün önce
Ayaktakimi nereye ellerini atsalar orayi curuttuler, silahli kuvvetlerimiz turlu ayakoyunlariyla dagitildi, yozlastirildi, savasma azim ve kabiliyeti bitirildi, imamlara ulkemde teftise cikar oldu, Irandan ne farkimiz kaldi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000