22 Ekim 2020, Perşembe 15:03:53

Türkiye'nin uçan arabası Cezeri için 'Amida Höyük' talebi

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye'nin ilk uçan arabası "Cezeri"nin "Diyarbakır'ın kalbi" olarak nitelendirilen Amida Höyük'te uçuş denemesi yapması talep edildi.
  • Adına bak sanki Arab mıyız ne merak be kardeşim baldırı çıplaklara
  • Bizim uçan arabamız mı var? Mars metro inşaatımız ne zaman tamamlanıyor? Kaç katrilyon metreküp doğalgaz bulundu bu hafta? Yerli arabamızın fiyatı 5000 TL'den ucuz mu olacak? Türkiye neden dünyanın süper gücü?
  • Git bari arabistana. Al butun akepelileride.
  • Çok büyük olmuş, helikopter kadar var neredeyse.
  • bulamamislar Cezeri koymuslar. El Cezeri. Ne kadar Arap hayranlari bunlar taw.
  • Damat için ekonomik kriz,virüs falan sorun değil nasılsa saraya sırtını dayamış,devlet bankalarından karşılıksız krediler,devlet desteği ve aracılığıyla Almanya,Kanada'dan ekipman,ham madde de geliyor,piyasada da tek,ürettiklerini devlete kaça sattığı da belli değil haliyle uçan araba da yapar,uzay mekiği de hamdolsun...
  • Bulamadınızmı TÜRK adı? Bulamadınızmı serefli bir isim? Son 20 yılda serwf gurur onur ayaklar altında oldugu için sizin gibi arap sevicilere bu ad bu kadar
  • selçuk dikkat edin, yerli milli uçak ile çarpışmayın havada, malum o uçak görünmüyor.

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye'nin ilk uçan arabası "Cezeri"nin "Diyarbakır'ın kalbi" olarak nitelendirilen Amida Höyük'te uçuş denemesi yapması talep edildi.

Baykar tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk uçan arabası "Cezeri", 15 Eylül'de ilk uçuş testlerini başarıyla tamamladı.

Ünlü İslam alimi El Cezeri'nin adı verilen uçan arabanın uçuş denemelerinin, Cezeri'nin o dönem bilimsel çalışmalarını yürüttüğü tarihi Sur ilçesinde yer alan ve "Diyarbakır'ın kalbi" olarak nitelendirilen Amida Höyük'te yapılması önerildi.

Amida Höyük Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Yıldız, AA muhabirine, Artuklu Sarayı'nda İslam aleminin meşhur mühendisi, ilim ve bilim adamı El Cezeri'nin 25 ı5l yaşadığını söyledi.

"Dünyadaki ilk robotu burada yapıp, hizmete sunmuş"

El Cezeri'nin El Hıyal kitabını bu sarayda yazdığını ifade eden Yıldız, Cezeri'nin sarayda geliştirdiği 50 çalışmayı kitabına aldığını, bunların büyük kısmının robotlar olduğunu aktararak, şunları söyledi:

"El Cezeri dünyadaki ilk robotu burada yapıp, hizmete sunmuştur. Bu robot içecek ve meyve sunan bir robottur. Günümüzde otomotiv sanayisinde kullanılan krank milini burada icat edip, geliştirmiştir. El Cezeri çok önemli bir mühendistir. Bugünkü sibernetin, otomasyonun ve bilgisayar sisteminin temellerini atan kişidir.

"Günümüzün 'El Cezeri'si olarak adlandırabileceğimiz Selçuk Bayraktar tarafından yapılan bu çalışmalar ülkemiz için çok önemli. O gün Orta Çağda El Cezeri ne yaptıysa bugün Selçuk Bayraktar da Türkiye için benzer çalışmaları yapıyor. El Cezeri denilince akla Diyarbakır, Artuklu Sarayı gelir. Türkiye'nin ilk uçan arabası olan Cezeri'nin burada uçurulması bu arabaya çok yakışır."

"İçkale alanı bu uçuş için uygun"
El Cezeri'nin yaptığı çalışmaları ortaya çıkartmak için kazı çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Yıldız, bunlar tamamlandığında Amida Höyük ve Artuklu Sarayı'nın, Diyarbakır ve bölgenin önemli turizm merkezlerinden biri olacağını aktardı.

Baykar Teknik Müdürü ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar'a çağrıda bulunan Yıldız, "Cezeri adlı uçan arabanın uçuş denemelerinin bir kısmının da bu alanda, Diyarbakır'da yapılmasını istiyoruz. İçkale alanı bu uçuş için uygun. Günümüzün El Cezeri'si olan Selçuk Bayraktar'ın El Cezeri'nin yaşadığı alanda aracın uçuş denemelerini yapması çok güzel olacaktır." diye konuştu.

Türkiye'nin uçan arabası Cezeri için 'Amida Höyük' talebi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Cezer ~ 1 ay önce
Adına bak sanki Arab mıyız ne merak be kardeşim baldırı çıplaklara

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçan Araba? ~ 1 ay önce
Bizim uçan arabamız mı var? Mars metro inşaatımız ne zaman tamamlanıyor? Kaç katrilyon metreküp doğalgaz bulundu bu hafta? Yerli arabamızın fiyatı 5000 TL'den ucuz mu olacak? Türkiye neden dünyanın süper gücü?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arap isimli araç ~ 1 ay önce
Git bari arabistana. Al butun akepelileride.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok büyük ~ 1 ay önce
Çok büyük olmuş, helikopter kadar var neredeyse.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Isim ~ 1 ay önce
bulamamislar Cezeri koymuslar. El Cezeri. Ne kadar Arap hayranlari bunlar taw.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yürü be damat ~ 1 ay önce
Damat için ekonomik kriz,virüs falan sorun değil nasılsa saraya sırtını dayamış,devlet bankalarından karşılıksız krediler,devlet desteği ve aracılığıyla Almanya,Kanada'dan ekipman,ham madde de geliyor,piyasada da tek,ürettiklerini devlete kaça sattığı da belli değil haliyle uçan araba da yapar,uzay mekiği de hamdolsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsme bak! ~ 1 ay önce
Bulamadınızmı TÜRK adı? Bulamadınızmı serefli bir isim? Son 20 yılda serwf gurur onur ayaklar altında oldugu için sizin gibi arap sevicilere bu ad bu kadar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aman dikkat ~ 1 ay önce
selçuk dikkat edin, yerli milli uçak ile çarpışmayın havada, malum o uçak görünmüyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arap Seviciler ~ 1 ay önce
Testi arabistanda yapin. Adi da arap sizde arap sevici. olur iste
Yerli isim ~ 1 ay önce
Ülkemizde yerli diye bir uçan araç yapiliyor ama ismi yerli olmuyor, düşündürücüüüüüü....!!!!
Damadı yedirmeyiz ~ 1 ay önce
İşine bak sen. Git kk ile heykel açın
Allah herkese ~ 1 ay önce
Allah herkese böyle damat nasip etsin. Resmen hava üstünlüğümüz oldu
Arap seviciler ~ 1 ay önce
Koydukları isme bak. Arabistan sana ulkesini kapattı hergun cemkiriyor sen gidip yerli milli diyerek arap ismi takiyorsun yaptigin araca. utanma Türk’lüğünle. Eyyyy deyip cemkirenede soyle bunlari
Yerli patates ~ 1 ay önce
Bu cenahin en iyi yaptigi surecten mali goturmek, araba veya ucak yapacaksa fabrika arazisi ve insaatindan, yandas sirketler uzerinden yazilim ve tedarik zinciri olusturarak parayi vurmaktir. He oncekiler farkli miydi sorusuan, o zaman si,de oncekilerden farkli degilsmisiniz cevabini yapistirmaktir bize dusen, eski kafa neyse sizde ayni kafadasiniz, bablarinizdan gordugunuz yeme duzenini devam ettirmektwn baska bir davaniz yok

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000