08 Temmuz 2022, Cuma 12:06:32

Türk Yıldızları 30 Yıldır Göklerde

Kuruluşunun 30'uncu yılını kutlayan, Türk Hava Kuvvetleri'nin akrobasi timi Türk Yıldızları, bugüne kadar 600'e yakın gösteri uçuşu gerçekleştirdi.
  • Gökyüzünün kartalları Türklüğün simgesi
  • Konukman ve kul ile bu yolculuğa başlayan Türk yıldızlarını gönülden kutlar başarılarının devamını dilerim.F5 den yıllar önce kurulan ve uçan gösteri timleri içersinde en başarılısı olmuşlardır bu günlere kolay gelinmemiştir.uçan destekleyen hepinize helal olsun..iyi uçuşlar..
  • Uçağında şov yap da görelim
  • Bademler sevmedikleri için yakıt israfı vs yazmışlar. Şaşırmadık
  • Before start check list…
  • He he atomu parçaladınız boşuna israf o uçağı sıfırdan yapın o zaman gurur duyalım boş işler bunlar geçiniz efendim…
  • Boşa masraf. Zaman ve emek kaybi. 30 yildir da bir gelisme yok hep ayni hareketler.
  • Sizlerle gurur duyuyoruz Emnıyetlı ucuslar
  • Kahramanlar sizi kimse tutamaz
  • O yuzden ege adalarini elimizden kaybettik

Kuruluşunun 30'uncu yılını kutlayan, Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi Türk Yıldızları, bugüne kadar 600'e yakın gösteri uçuşu gerçekleştirdi.

Türk halkının Türk Silahlı Kuvvetlerine olan güven duygusunu pekiştirmek ve gençlerin havacılığa ilgisini artırmak amacıyla kurulan, Hava Kuvvetleri Komutanlığının Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığında konuşlu Türk Yıldızları, akrotim dünyasına kazandırdığı ve başka bir ekibin yapamadığı hareketlerin icra edildiği gösterileriyle adeta Türkiye'nin gökyüzündeki markası oldu.

Yılda 200'ün üzerinde davet alan, sene içinde 5'i yurt dışı olmak üzere 25 etkinliğe katılan akrobasi timi, kuruluşundan bugüne yurt dışında 24 farklı ülkede 150 etkinlik gerçekleştirdi. Yurt içi ve yurt dışında şimdiye kadar 600'e yakın gösteri yapan ekip, saatte bin kilometre hızın üzerine çıkan ve aralarındaki mesafe bir metreye kadar düşen uçaklarla gökyüzünü kırmızı beyaza boyuyor.

Yurt içindeki etkinliklerde 42 ilin tarihi ve önemli mekanlarını havadan görüntüleyen ay yıldızlı ekibin, uçakların kokpitinden kaydettiği görüntüler ise izleyenlerin beğenisini kazanıyor.

Türk Yıldızları'nın Filo Komutanı Albay Ümit Hürüz, filo envanterinde 15 NF-5 uçağının yer aldığını ve gösterilerde 8'i pilot 55 kişilik bir ekibin görev yaptığını söyledi.

Bu yıl timin 30'uncu yılını kutladığını anımsatan Hürüz, "Bugüne kadar yurt içinde 115 farklı yerde 437, yurt dışında ise 24 farklı ülkede 150 olmak üzere toplamda 600'e yakın gösteri icra ettik. Yaptığımız gösterilerde milyonlarca seyirciye ulaşılmıştır." dedi.

"İnsanların yüzündeki gülümsemeyi ve gururu görmek ödülümüz oluyor"

Türk Yıldızları 1 numaralı tim lideri pozisyonunda uçan Binbaşı Kemal Koyunluoğlu ise 2009'dan bu yana filoda görev yaptığını dile getirdi.

İnsanların nefesini kesen hareketleri icra ederken yaşadığı duyguyu anlatan Koyunluoğlu, "Uçuş sırasında daha çok teknik detaylarla uğraşıyoruz. Yapacağımız hareketlerin zamanlaması, irtifası, sürati, manevraları, giriş ve çıkış noktaları gibi devamlı teknik hesaplama içindeyiz. Kokpitte bunlarla uğraşıyoruz. İndikten sonra güzel bir gösterinin verdiği duyguları o zaman yaşamaya başlıyoruz. İnsanların yüzündeki gülümsemeyi ve gururu görmek ödülümüz oluyor." diye konuştu.

Türk Yıldızları için Çanakkale'nin anlamı büyük

Koyunluoğlu, sezona 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Çanakkale'de başladıklarını ve bunun kendileri için çok anlamlı olduğunu ifade etti.

Filoda sol iç kanat 3 numara uçan Binbaşı Kürşat Kömür de başarılı gösteri için yerde yapılan hazırlıkların oldukça önemli olduğunu vurguladı.

45 dakikalık gösteri için günlerce hazırlık yapılıyor

Aksaklık yaşanmaması için detaylı görev hazırlığı yapıldığının altını çizen Kömür, şöyle konuştu:

"Pilot ekibi olarak 45 dakikalık gösteri için 4 gün öncesinden hazırlıklara başlıyoruz. Görev bölgesi için de 15-20 gün öncesinden başvuruların yapılması gerekiyor. Yer hazırlıkları 20 gün öncesinden başlıyor."

Asitli gıda tüketmiyorlar

Pilotlardan iç kanat 2 numarada uçan Yüzbaşı Alim Kocaman da uçuş öncesi beslenme ve uyku düzeninin önemine değinerek, "Her istediğimizi yiyip içemiyoruz. Dikkat etmemiz gerekiyor. Asitli gıdalar tüketmiyoruz. 7-8 saat uyumaya özen gösteriyoruz. Her yıl periyodik sağlık muayenesine giriyoruz. Aynı zamanda 4 yılda bir uçuş fizyolojisi muayenesi yapılıyor." dedi.

Solo 6 numara da uçan Yüzbaşı Gökhan Esen de gösterinin 45 dakika sürdüğünü belirterek, "Sürekli G kuvvetine (ani hız değişimleri ve manevralar sırasında pilotların maruz kaldığı kuvvet) maruz kaldığımız ve stres altında olduğumuz için çok yorucu uçuş oluyor. Dolayısıyla dinlenmeye özen gösteriyoruz. Evde hobi alanlarında stresi atarak bir sonraki göreve hazırlanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Türk Yıldızları Görev Planlama ve Basın Astsubayı Kıdemli Başçavuş Celal Erdemir, "gösterilerin mutfağı"nda günler öncesinden hazırlıkların yapıldığını, akrotimin gücünün yumuşak bir şekilde gösterilmesine katkı verdiklerini aktardı.

Gösterilerde yaptığı sunumla heyecanı doruk noktaya ulaştıran Üsteğmen Fatih Sağlam ise kusursuz uçuşun en iyi şekilde anlatımı için çaba gösterdiğini söyledi. (TRTHaber)

Türk Yıldızları 30 Yıldır Göklerde

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Türk yıldızları ~ 1 ay önce
Gökyüzünün kartalları Türklüğün simgesi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F100 ~ 1 ay önce
Konukman ve kul ile bu yolculuğa başlayan Türk yıldızlarını gönülden kutlar başarılarının devamını dilerim.F5 den yıllar önce kurulan ve uçan gösteri timleri içersinde en başarılısı olmuşlardır bu günlere kolay gelinmemiştir.uçan destekleyen hepinize helal olsun..iyi uçuşlar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kendi ~ 1 ay önce
Uçağında şov yap da görelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bademler ~ 1 ay önce
Bademler sevmedikleri için yakıt israfı vs yazmışlar. Şaşırmadık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 1 ay önce
Before start check list…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayır ~ 1 ay önce
He he atomu parçaladınız boşuna israf o uçağı sıfırdan yapın o zaman gurur duyalım boş işler bunlar geçiniz efendim…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Elma ~ 1 ay önce
Boşa masraf. Zaman ve emek kaybi. 30 yildir da bir gelisme yok hep ayni hareketler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komposto ~ 1 ay önce
Ortalığı bulandirma haddini bil
Sensin ~ 1 ay önce
Sensin boş masraf
GG ~ 1 ay önce
Sizlerle gurur duyuyoruz Emnıyetlı ucuslar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tgs ~ 1 ay önce
Kahramanlar sizi kimse tutamaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gokler korunuyor ~ 1 ay önce
O yuzden ege adalarini elimizden kaybettik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ada ~ 1 ay önce
Adalarimizi alaçağiz. sabir sabir
Adaci ~ 1 ay önce
Alaçağiz sabir
Rikardo ~ 1 ay önce
Ege adalarını kaybettik diyen arkadaş önce okuma biliyorsan tarih iki biraz bilgi sahibi olduktan sonra havacılık ve tarih hakkında yorum yap

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000