31 Mart 2018, Cumartesi 14:18:38

Trabzon Havalimanı'nda tehlike iddiası

Türkiye'nin hava trafiği yönünden en önemli havalimanları arasında yer alan ve yılda 29 binin üzerinde uçağın iniş kalkış yaptığı Karadeniz kıyısındaki Trabzon Havalimanı pistinin, deniz dalga erozyonu ve pist yamacı kitle kayma tehdidi altında olduğu iddia edildi.
  • Tehlikenin en büyüğü ORGİ de. Bence orayı kapatın bir kaza bela olmadan
  • Esas en tehlikeli ve fuzuli olan orgi. Sanırım kısa zamanda kapatacaklar.
  • ARFF ağzıyla yorum yapan ATC'ler ayıptır ama inanin artık havacilik ile ilgili haber okumaktan korkuyorum. Kim yazıyorsa ne olur artık yeteeeer.
  • Ordu ya inin kapatin şu trabzonu..
  • Arff ile dalga gecmeyi birakin. Arff dhmi nin gorunmez kahramanlaridir. Yeri gelir canini ortaya koyar.Doktorlar cok para aliyor diyenler bir kere ciddi hasta olmaya gorsun tum servetlerini doktorlarin onune sermeye hazir hale geliyor. Bir kaza kirimda ucakta kurtarilmayi bekleyen bir yolcu da arff nin degerini o zaman anlar. Simdi dalga gecenler sozum sizlere. Bu isin icinde olmadikca, kurtaran ya da kurtarilan olmadikca anlayamazsiniz.!?
  • Bu teşhisi bize neden söylüyorsun sayın hocam.Deniz tarafına kaya dolgu veya dalgakıran yapılmalı olarak anladım.
  • Bunlar ikinci pisti yapmak icin bahane üzerine bahane üretiyorlar.ayiptir be.
  • Bak prof efendi dünden buyana kimse yorum yapmadi sacmaliklarina biraz dogru dürüst fikir üretin be bu memleket icin birde prof olacak
  • Mania kiterleri bakımından temizlenmeli nokta
  • ARFF her zaman göreve hazır

Türkiye'nin hava trafiği yönünden en önemli havalimanları arasında yer alan ve yılda 29 binin üzerinde uçağın iniş kalkış yaptığı Karadeniz kıyısındaki Trabzon Havalimanı pistinin, deniz dalga erozyonu ve pist yamacı kitle kayma tehdidi altında olduğu iddia edildi. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) eski öğretim üyesi Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, 2 bin 640 metre uzunluğundaki pistin batısından doğusuna doğru tehdit altında olduğunu belirterek, tehlikeli jeolojik özelliğin giderilmesi gerektiğini söyledi.

Hava trafiğine 1957 yılında açılan ve yılda 29 binin üzerinde uçağın iniş kalkış yaptığı, Karadeniz kıyısındaki Trabzon Havalimanı, Türkiye’nin trafikler yönünde en önemli havalimanları arasında yer alıyor. 2 bin 640 metre uzunluğa ve 45 metre genişliğe sahip pisti bulunan Trabzon Havalimanı'nın deniz dalga erozyonu ve pist yamacı kitle kayma tehdidi altında olduğu iddia edildi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan KTÜ eski öğretim üyesi Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, havalimanı pistinin batısından doğusuna doğru deniz dalga erozyonu ve pist yamacı kitle kayması tehdidi altında olduğunu belirterek, tehlikeli jeolojik özelliğin giderilmesi gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Bektaş, "Trabzon Havalimanı doğanın bize bahşettiği bir pist alanıdır. Geçmiş yıllarda nüfusun az, şehrin küçük olmasından ihtiyacı karşılıyordu. Bugün ihtiyacı karşılayamayacak durumuna geldi. Ancak, Ordu-Giresun ve Rize-Artvin havaalanlarının yapılması ihtiyacı önemli bir şekilde azaltabilir. Belki o havaalanları faaliyete geçtikten sonra yeni bir durum değerlendirmesi yapılıp, burada deniz dolgusu yapılıp ikinci bir pistin durumu yeniden gündeme gelebilir ama bu oldukça uzun bir zaman alır. Bu zaman içerisinde biz pistin uçuş güvenliği sağlanmamız lazım. Mevcut pistin durumunu daha iyi hale getirmemiz lazım. Bu çalışmalarda pistin uçuş programını ertelemez ve etkilemez" dedi.

'PİSTİN KORUNMASI GEREKİYOR'

Trabzon Havalimanı'nın bulunduğu yerin eski bir denizel taraça olduğunu ifade eden Prof. Dr. Bektaş, şunları söyledi:
"Denizel taraçadan kastımız şu: Karadeniz'in 126 bin yıl önceki deniz tabanı bugün 28 metre yüksekliğe çıkmıştır. Bunun gibi Trabzon'da 7 tane taraça var. Bu taraçaların oluşması bölgenin aktif tektoniği ve deniz seviyesinin alçalıp yükselmesiyle oluşmuştur. Başka bir deyişle havalimanı doğanın bize bahşettiği bir havaalanıdır. Bugün Ordu- Giresun ve yapımı süren Rize-Artvin havaalanları deniz doldurularak elde edilmiş, milyonlarca maliyeti olan yapay havaalanlarıdır. Geçmişte, Trabzon Havalimanı'ndaki pist bize gerekli hizmetleri verdi ancak bugün uçuşların oldukça fazla artması, pistin genişletilmesi veya ikinci bir pistin oluşmasına gündem oluşturmuştur. Ancak biz burada taraçanın genişliğini ve boyunu düşünürsek, böyle bir ikinci pistin deniz doldurulmadan yapılması olasılığı söz konusu değil. Bu da zaman alan maliyetli bir iş. Dolayısıyla bu zaman zarfında mevcut havaalanı pistinin korunması gerekir."

'PİSTTE EROZYON SÖZ KONUSU'

Havalimanın üzerinde bulunduğu taraçanın jeolojik özelliklerinin uçuş güvenliğini tehdit eder hale geldiğini ifade eden Prof. Dr. Bektaş, şunları kaydetti:

"Pistin en doğu ucu, en tehlikeli en riskli bölgedir. Bu alanda geçenlerde bir uçak kazası yaşandı, uçak pistten çıktı ve taraçanın denize bakan yamacında asılı kaldı. Bu kazada pilotaj hatası ya da motor arızasının yanı sıra bana göre pistin emniyet alanının dar olması da önemli bir neden olmuştur. Bunun en önemli nedeni de taraçanın Karadeniz'in deniz erozyonundan muazzam şekilde etkilenmesidir. Karadeniz yılda 3 milimetre yükselmekte ve hırçın dalgalar özellikle kış aylarında taraçanın alt kısımlarını sürekli oymaktadır. Üstte asılı kalan malzemeler de gravite etkisiyle aşağıya doğru kaymakta, böylelikle piste doğru bir aşınma, bir erozyon söz konusudur. Bu da pistin daralmasına sebebiyet vermektedir. Dolayısıyla bu bölgede yani pistin doğu kısmında, muhakkak suretle Karadeniz'in kıyı erozyonunu önleyici dalgakıranlar veya duvarların yapılması şarttır. Daha da batıya gittiğimizde pistin en batısında deformasyon yapıları yani kaymalar görünmüyor. Çünkü pistin en batısı Trabzonspor Tesisleri ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Tesisleri arasında istinat duvarıyla örülmüştür. Dolayısıyla buralarda herhangi bir deformasyon yapıları yoktur. Ancak istinat duvarının hemen batısında güncel kayma olayları vardır. Bugünkü pistin uçuş güvenliğini sağlayabilmemiz için gerekli mühendislik önlemlerinin, kıyı erozyonu olsun, istinat duvarı çalışmaları olsun, bir an önce yapılması lazım gelmektedir."

TRABZON HAVALİMANI

Hava trafiğine 1957 yılında açılan Trabzon Havalimanı, 2 bin 640 metre uzunluğa, 45 metre genişliğe ve 7.5 metre banket genişliğine sahip piste sahip. Havalimanı, orta ebatlı uçakların inmesine uygun 'ICAO' standartlarında yer alıyor. Trabzon Havalimanı'ndan İstanbul, Ankara ve Adana’ya her gün; İzmir, Antalya, Bursa Yenişehir ve Kocaeli havalimanlarına ise haftada birkaç kez sefer düzenleniyor. Dış hatlarda da Riyad, Düsseldorf ve El Kasım havalimanlarına ise haftada toplam 4 sefer gerçekleştiriliyor. Trabzon Havalimanı'na her yıl 29 binin üzerinde uçak iniş- kalkış yapıyor.

UÇAK PİSTTEN ÇIKMIŞTI

Ankara- Trabzon seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait PC 8622 sefer sayılı ‘Zeynep’ isimli Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, 14 Ocak Cumartesi saat 23.30 sıralarında Trabzon Havalimanı'na iniş yaptığı sırada kontrolden çıkmış, pistin kuzey yönünde deniz tarafına yönelmişti. İniş takımları, balçığa dönüşen toprağa saplanan uçak, denize 25 metre kala durabilmişti. 162 yolcu ve 6 mürettebat uçaktan tahliye edilmişti. Uçak, 4 gün sonra yapılan çalışma ile çıkarılıp, havalimanında güvenli bir bölgeye çekilmişti.

HAVALİMANINDA ONARIM BAŞLATILDI

Trabzon Havalimanı'nda pist, apron ve taksi yolu sahalarının onarımına yönelik çalışma başlatıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan 22 Mart'ta yapılan açıklamaya göre, mevcut pist, 4 santimetre tıraşlanacak ardından tekrar 4 santimetre asfalt yeni aşınma tabakası ile kaplanacak. Onarımın yapılacağı tarih ve saatlerin belirlenmesine ilişkin çalışmaların sürdürüldüğü belirtilen yazılı açıklamada, şöyle denildi:

"Pist aydınlatma sistemi, CAT II kategorisine göre yenilenecek ve bir adet 400 metrekare büyüklüğünde regülatör binası ve 11 pist başında istinat duvarı yapılacaktır. Söz konusu çalışmaların havalimanının uçuş trafiğine kapatılmadan belli saatler arasında yapılması planlanmaktadır. Bu doğrultuda onarımların yapılacağı tarih ve saatlerin belirlenmesine ilişkin çalışmalar devam etmektedir." (Hürriyet)

Trabzon Havalimanı'nda tehlike iddiası

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

Tehlike ~ 5 yıl önce
Tehlikenin en büyüğü ORGİ de. Bence orayı kapatın bir kaza bela olmadan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Orgi ~ 5 yıl önce
Esas en tehlikeli ve fuzuli olan orgi. Sanırım kısa zamanda kapatacaklar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KYA ~ 5 yıl önce
ARFF ağzıyla yorum yapan ATC'ler ayıptır ama inanin artık havacilik ile ilgili haber okumaktan korkuyorum. Kim yazıyorsa ne olur artık yeteeeer.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fo ~ 5 yıl önce
Sanırım onlarda bıkmış olacaklar ki artık gözlere sokuyorlar.
Ogu ~ 5 yıl önce
Ordu ya inin kapatin şu trabzonu..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arff ~ 5 yıl önce
Arff ile dalga gecmeyi birakin. Arff dhmi nin gorunmez kahramanlaridir. Yeri gelir canini ortaya koyar.Doktorlar cok para aliyor diyenler bir kere ciddi hasta olmaya gorsun tum servetlerini doktorlarin onune sermeye hazir hale geliyor. Bir kaza kirimda ucakta kurtarilmayi bekleyen bir yolcu da arff nin degerini o zaman anlar. Simdi dalga gecenler sozum sizlere. Bu isin icinde olmadikca, kurtaran ya da kurtarilan olmadikca anlayamazsiniz.!?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
artist ~ 5 yıl önce
sen bırak işi. ne bu ya her yerde yok arff şöyle yok arff böyle.. itfaiyecisin arkadaşım sen işin bu.. uçak içinde yolcu varken yakıt alıyosa başında bekliceksin ya da bir kaza kırım olayı olduğunda arama kurtarmaya gidiceksin. İŞİN BU. haddini bil beğenmiyosan da yapma kime neyin artistlğini yapıyosun
Arff ~ 5 yıl önce
Bizi kimse görmeden gelemez O uçaklar bizsiz ne iner ne kalkar Okadar
. ~ 5 yıl önce
Hay sizin Arf modanıza! Mide bulandırır oldunuz, yerli yersiz her yerden çıkarak...
haha ~ 5 yıl önce
uçaklar uçtuğu için sen orda bulunuyo olmayasın sakın?
DOLGU ~ 5 yıl önce
Bu teşhisi bize neden söylüyorsun sayın hocam.Deniz tarafına kaya dolgu veya dalgakıran yapılmalı olarak anladım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hey gidi hey ~ 5 yıl önce
Bunlar ikinci pisti yapmak icin bahane üzerine bahane üretiyorlar.ayiptir be.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Korsanpilot ~ 5 yıl önce
Bak prof efendi dünden buyana kimse yorum yapmadi sacmaliklarina biraz dogru dürüst fikir üretin be bu memleket icin birde prof olacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
29 tarafı ~ 5 yıl önce
Mania kiterleri bakımından temizlenmeli nokta

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ARFF ~ 5 yıl önce
ARFF her zaman göreve hazır

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000