23 Mart 2022, Çarşamba 11:48:00

Tokat Havalimanı'nda ASELSAN'ın yerli X-Ray cihazları kullanılacak

Tokat Havalimanı yeni terminal binasında kullanılacak 12 adet ASELSAN ARIN X-Ray Bagaj Kontrol Cihazı teslim edildi.
  • Gönül ister de oradan buradan teknoloji, ekipman,mühendislik,parça alıp burada birleştirince yapılan şeyler yerli ve milli mi oluyor? Hangi teknoloji altyapısı,adalet,eğitim sistemi ve kalitesi,yetişmiş insan,bütçeyle ve rektör,dekanların yakınlarını torpille öğretim görevlisi yaptığının boyuna haber olduğu bir ülkede nasıl teknolojik bağımsızlık vizyonu gerçekleşir de katma değeri yüksek şeyler yerli ve milli olarak yapılır? Bırakın koltuk ve çıkar için göz boyamayı,yalanı yeter.
  • Burası da orgi gibi siyasi havalimanı. 2023 de kapanacaklar listesinde
  • Tokatı kapatın zafer havalimanından gelip gitsinler...
  • Günde 5 yolcu için değmez. Elle arama yapsınlar
  • Ekip terminalindeki güvenliği koyduktan sonra aselsana gerek yok, xraye hatta hiç gerek yok... Adamlar yakında pantalonu da çıkarın dicekler...

Tokat Havalimanı yeni terminal binasında kullanılacak 12 adet ASELSAN ARIN X-Ray Bagaj Kontrol Cihazı teslim edildi.

ASELSAN'dan yapılan açıklamaya göre, şirket, Türkiye'nin teknolojik bağımsızlık vizyonu ışığında sivil sahalardaki atılımlarını devam ettiriyor.

Güvenlik amaçlı kullanılan x-ray bagaj kontrol cihazları, havaalanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, devlet binaları gibi birçok tesisin güvenliğinin sağlanmasında kritik önem taşıyor.

ASELSAN'ın yerli ve milli x-ray cihazları, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) uhdesinde kullanılmak üzere Tokat Havalimanı'na teslim edildi.

Şirket ile DHMİ arasında 14 Aralık 2020'de "DHMİ 30 Adet Çift Açılı X-Ray Bagaj Kontrol Cihazı Temini ve Tesisi İşi Sözleşmesi" imzalanmıştı.

Açılışı 25 Aralık 2021'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen Gaziantep Havalimanı Yeni Terminal Binası'na ASELSAN ve HTR tarafından birlikte geliştirilen ASELSAN ARIN X-Ray Bagaj Kontrol Cihazlarından 18 adet teslim edilmişti.

Proje kapsamında Tokat Havalimanı Yeni Terminal Binası'na da 12 adet ASELSAN ARIN X-Ray Bagaj Kontrol Cihazı verildi. Tokat Havalimanı Yeni Terminal Binası'nın kısa süre içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılması planlanıyor.

ASELSAN ARIN X-Ray Bagaj Kontrol Cihazları, etkin atom numarasına göre organik, inorganik, metal madde ayrımı ve 6 renkli gösterim yapabiliyor. Cihazlarda otomatik patlayıcı tespiti, yüksek yoğunluklu bölgeyi görüntüleme, yüksek yoğunluk alarmı, yoğunlukta zoom kabiliyeti (renkli ve siyah beyaz), organik sıyırma, otomatik geometrik ve radyometrik düzeltme fonksiyonu, tünel giriş-çıkışlarının kamerayla izlenmesi ile genişletilebilir kurgusal tehdit kütüphanesi gibi kabiliyetler bulunuyor.

"ASELSAN, güven demek"

Açıklamada görüşlerine yer verilen ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, havalimanlarında aktif olarak kullanılmaya başlanan yerli cihazlar için şunları kaydetti:

"ASELSAN mühendislerinin milli imkanlarla kısa sürede geliştirdiği ARIN X-Ray Bagaj Kontrol Cihazlarımız, ülkemizin pek çok yerinde kullanılmaya başlanacak. Nerede yüksek teknoloji varsa ASELSAN'ın milli imzası orada olacak. ASELSAN ismi, güven kelimesiyle birlikte anılmaya devam edecek."

Tokat Havalimanı'nda ASELSAN'ın yerli X-Ray cihazları kullanılacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Anca masal ~ 6 ay önce
Gönül ister de oradan buradan teknoloji, ekipman,mühendislik,parça alıp burada birleştirince yapılan şeyler yerli ve milli mi oluyor? Hangi teknoloji altyapısı,adalet,eğitim sistemi ve kalitesi,yetişmiş insan,bütçeyle ve rektör,dekanların yakınlarını torpille öğretim görevlisi yaptığının boyuna haber olduğu bir ülkede nasıl teknolojik bağımsızlık vizyonu gerçekleşir de katma değeri yüksek şeyler yerli ve milli olarak yapılır? Bırakın koltuk ve çıkar için göz boyamayı,yalanı yeter.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Milli ~ 6 ay önce
Şu yerli kavramını anlayın artık. Size göre Airbus da Avrupa'nın yerlisi değil, orta gövdesini TAI'den alıyor çünkü. X-ray dedektörünü kendimiz üretene kadar yurt dışından mı alalım yani? X-ray dedektörünü dünyada kaç ülke üretiyor biliyor musunuz ki mesela? Peki teşhis algoritmaları ne olacak? Bunların yazılımları? Bunlar yerli olsa size ne zararı var? Bir susun da milletim üretsin.
Milli yazana ~ 6 ay önce
Bu ülke 35 sene önce de aynı şekilde dışardan destek,parça vs alarak uçak,helikopter yapıyordu şimdi de öyle o zamandan tek fark o devirdeki iktidarlar oy ve çikar için yerli ve milli şunu bunu yapıyoruz demiyorlardı. Boeing ve Airbus orta gövdeyi,onu bunu ucuz işgücü ve pazardan pay kapsın diye bize yaptırıyor sonra uçakları bitmiş halde bize geriye milyar dolar,euro'ya satıyorlar bunu anlayamıyorsan o senin sorunun. Yerli kavramını da git yerli ve milli şunu yaptık bunu yapacağız diyenlere anlat !
Tokat ~ 7 ay önce
Burası da orgi gibi siyasi havalimanı. 2023 de kapanacaklar listesinde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zafer ~ 7 ay önce
Tokatı kapatın zafer havalimanından gelip gitsinler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık ~ 7 ay önce
Günde 5 yolcu için değmez. Elle arama yapsınlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pantoffel ~ 7 ay önce
Ekip terminalindeki güvenliği koyduktan sonra aselsana gerek yok, xraye hatta hiç gerek yok... Adamlar yakında pantalonu da çıkarın dicekler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000