14 Nisan 2015, Salı 14:10:24

THY OCC'Yİ YENİLEDİ

Günde yaklaşık bin 250 sefer yapan THY'nin uçuşlarının yönetildiği, uçaklarda yaşanabilecek olası problemlerde anında müdahale imkanı sağlayan Operasyon Kontrol Merkezi (OCC), yenilendi.
  • Kontuardaki sevgili dostum bir gunden bir güne sana ucabilecegimi sormadim! Ucak musait degilse elimde kokpit kagidiyla geldim onun karari da sana dusmez zaten! Bu arada bilet satis ve yolcu hizmetlerindeki eski personel size minmettar sizin sayenizde sirketin cok daha guzel kademelerine gectiler! Kuyruk acisi sizde olmasin sakin? :)
  • IOCC Ekibi komple çok iyi, tecrübe ve dinamizmin harmanlandığı, profesyonel kadroların bulunduğu seçme bir ortam. Sadece mekan sorunu vardı, bu da güzel bi şekilde çözüldü. Bundan sonra bu merkez, THY'nin dünya sıralamasında daha da yukarılara taşınmasında çok fayda sağlayacaktır. Yolun açık olsun THY IOCC.
  • Emegi gecen herkesi tebrik etmek gere.k.Ancak, Occ ucus isletmeye bagliymis muduru dispec olurmus basina pilot gelirmis...bu zihniyet yikilmadan "integration" asla tamamlanmis olamaz. Su an bu goreve atanan pilot belki.cok emegi gecmistir ama bu gorev aktif ucus gorevine devam eden birinij isi degil bu isi kisisellestirmemek ve hakki hak sahibine vermek gerek. IOCC nin basi bir dispatch olmalidir.bir pilot degil.
  • Hayırlı olsun, kazasız belasız operasyonlar olsun. Fatih kpt şirket içinde sevilen ve sayılan bir insan , iyi bir yönetici ekibinin ve onun yolu açık olsun...
  • Sizin üç kuruşluk biletinize kalmadık. Kontuarda uçak müsaitmi? Uçabilecekmiyim? Diye 40 takla attığınızı herkes biliyor. Paramızı verir uçarız evelallah. Bu yorumları yapanların geçmişten kalan çok büyük kuyruk acıları var belli. Daha yakın geçmişte bu işleri elinizden almıştık ne çabuk unuttunuz. Sizde o dönemde bizim arkamızdan kıskanarak bakıyordunuz. Bilet satışta bilgisayarları kırdığınız döktüğünüz günleri unuttunuz sanırım. Artık o personelleriniz otobüs firmalarında bilet kesiyorlar. Yakında heryeri elinizden alırız geçmişteki gibi dikkat edin derim kendinize çok fazla güvenmeyin gün gelir devran döner. Sıra bir gün sana gelir sonra değil pas bilet uçağa binmek havalimanının kapısından bile geçemez olursun :)
  • Sn editör lütfen tgs için yazdığım yorumu yayınlayın.onlarda konuyla alakası olmayan tgs nin taşeronluğu pas bilet gibi konulara değinmiş onları yayınlamışsınız.
  • Şirketin belkemiği olan bir başkanlık ve bu başkanlığa yaraşan bir adam KAÇMAZ. Sorumluluk ve insiyatif sahibi, adil, dürüst ,adam gibi adam. Allah herkese birlikte çalışmayı nasip etsin. Başına geldiğinden beri çok iyi yerlere getirdi IOCC'yi. Başarılarının devamını dilerim
  • Binayla olmaz bu işler, başındakine bakıcan , Kaçmaz aslan gibi maşşallah...Başarılar.
  • "Her ne kadar bizim personelimiz okmasa da.." Ne demek ya!? Bunlara bu akli kim verio arkadasim? Tk personeli yatarken tgs veya dier taseronlar yardirirken,en buyuk emegi onlar veriyoken neyin pesindesin baskan? Yazik!
  • Yeter az sonra THY çok büyük patlıyacak birsürü kişi işinden olacak

Günde yaklaşık bin 250 sefer yapan THY'nin uçuşlarının yönetildiği, uçaklarda yaşanabilecek olası problemlerde anında müdahale imkanı sağlayan Operasyon Kontrol Merkezi (OCC), yenilendi.

Yeşilköy'de, Turkish Cargo tesislerindeki yeni binasında hizmet vermeye başlayan merkezde, seferleri takip etmeye yarayan tam donanımlı elektronik cihazlar ve tablolar bulunuyor. Burada görevli 350 personel, uçakların rotasında yaşanan gelişmeleri, hava durumunu, uçuş yapılan ülkedeki değişiklikleri anbean takip ederek, seferlerin kusursuz bir şekilde yapılmasına katkıda bulunuyor. Merkez, uçaklarla uydu telefonu aracılığıyla irtibat kurarak, seferde yaşanabilecek problemlerin çözümü noktasında rol oynuyor.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın da katıldığı törenle 8 Nisan'da hizmete açılan merkezin sorumlusu Entegre Operasyon Kontrol Başkanı Fatih Kaçmaz, AA muhabirine çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

"Bildiğiniz operasyon kontrol merkezi konseptinde olan, A'dan Z'ye aklınıza gelebilecek tüm aksaklıkların yönetildiği ve karar verildiği yer burası" diyen Kaçmaz, merkezin canlı ve yaşayan bir birim olduğuna dikkati çekti. Kaçmaz, yönetimin devamlılığına önem verdiklerini, bu nedenle üçlü vardiya sistemiyle çalıştıklarını söyledi.

Atatürk Havalimanı'nda şubat ayında kar yağışı nedeniyle yapılan değişikliklerin bu merkezden yönetildiğini anımsatan Kaçmaz, "Geçen yılın verilerine göre 420 bin civarında sefer icra ettik. Bu sene kısmetse bu rakamlar 475-480 bin civarında gerçekleşecek. Uçak konma sayısı olarak yüzde 10-15 büyümeden bahsediyoruz" dedi.

En büyük problemlerinin Atatürk Havalimanı'nın kapasitesi olduğunu ifade eden Kaçmaz, bu havalimanının Avrupa'nın en yoğun meydanlarından biri haline geldiğini belirtti.

Kaçmaz, Atatürk Havalimanı'nın en yoğun dönemlerde New York Kennedy Uluslararası Havalimanı'nın averajını geçtiğini anlatarak, şöyle devam etti:

"Devamlı artan operasyon ve sefer sayıları, bizim yeni problemlerle yüzleşmemizi sağlıyor. Bölgenin karakteristik özelliklerinin değişmesi, iklim değişikliği ve küresel ısınma nedeniyle hava olaylarındaki yeni yeni hadiseler de bizi çok zorluyor. Burada hem akademisyenlerimiz hem sektördeki uzmanlarla hem de Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ile yeni projeler üzerinde koordineli şekilde çalışıyoruz. Amacımız öngörülebilirliği artmak. Böylece operasyonu daha etkin bir şekilde yönetmek."

Fatih Kaçmaz, uçakta birçok krizin yanı sıra yolcuların yaşadığı bazı sağlık problemlerinde de hemen devreye girdiklerini söyledi. Bu tür durumlara "medical divert" adını verdiklerini aktaran Kaçmaz, kaptan pilotlarla uydu telefonu aracılığıyla iletişim kurduklarını bildirdi.

Kaçmaz, tüm uçaklarda birçok iletişim cihazı olduğunu dile getirerek, "Bize uçakta kalp krizi geçiren yolcu bilgisi geldikten sonra hemen havadaki uçağı asiste ediyoruz. Çünkü burada insan hayatı söz konusu oluyor. Uçağın bir an önce inmesi lazım.  Böylece uçağın 'hastaya hemen müdahale edilsin, hayatı kurtarılsın' diye en yakın ve uygun meydana inmesi, indiği zaman da her şeyin hazır olması gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Merkezdeki işleyişten de bahseden Kaçmaz, "airman" adı verilen teknik sistem sayesinde uçağın tüm safhalarını, motor değerlerini ve parametrelerini görebildiklerini kaydetti.

"En ufak bir aksaklıkta, tavsiye niteliğinde sormak istedikleri konu olursa, burada 7/24 çalışan baş teknisyen arkadaşlarımız, uzmanlarımız var" diyen Kaçmaz, uçakla merkez arasında geri dönüşümün anında sağlandığını ifade etti.

Ülke sahası kapatılınca da devreye giriyorlar

Uçağın rotasında yer alan bir ülkenin hava sahasının politik huzursuzluk, hava durumu veya başka sebeplerle kapatılabileceğini vurgulayan Kaçmaz, "Siz bu değişiklikleri anlık takip etmek ve hemen uçağınızı asiste etmek durumundasınız. Uçağı hemen farklı alanlara yönlendireceksiniz. Ona göre yakıt hesabı yapılıyor. Yakıt hesabı da yetmiyor. Ona göre ara iniş için bir meydan seçiyorsunuz. Hemen uçağınızı oraya indirip yeniden planlama yaparak tekrar destinasyona gitmesini sağlıyorsunuz" diye konuştu.

Kaçmaz, seferlerle ilgili akla gelebilecek tüm aksaklıkların bu merkezde çözüldüğünü anlatarak, "THY Teknik, çok büyük bir organizasyon. Yer hizmetleri, TGS büyük organizasyon ve bir paydaşımız. Turkish Do&Co da ikram operasyonu konusunda büyük bir paydaşımız. Keza kokpit ve kabin operasyonu için 4 bin civarında kaptanımız, 8 bin civarında kabin ekibimiz, 268 uçağımızla çok büyük bir denklem var. Her ne kadar bizim personelimiz olmasa da operasyonların tepesindeki irade olarak o arkadaşlarımıza da beraber çalışıp, beraber yönetiyoruz" şeklinde konuştu.

THY OCC'Yİ YENİLEDİ

Yorumlar Tüm Yorumlar (44)

Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Kontuardaki sevgili dostum bir gunden bir güne sana ucabilecegimi sormadim! Ucak musait degilse elimde kokpit kagidiyla geldim onun karari da sana dusmez zaten! Bu arada bilet satis ve yolcu hizmetlerindeki eski personel size minmettar sizin sayenizde sirketin cok daha guzel kademelerine gectiler! Kuyruk acisi sizde olmasin sakin? :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
IOCC Ekibi komple çok iyi, tecrübe ve dinamizmin harmanlandığı, profesyonel kadroların bulunduğu seçme bir ortam. Sadece mekan sorunu vardı, bu da güzel bi şekilde çözüldü. Bundan sonra bu merkez, THY'nin dünya sıralamasında daha da yukarılara taşınmasında çok fayda sağlayacaktır. Yolun açık olsun THY IOCC.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Emegi gecen herkesi tebrik etmek gere.k.Ancak, Occ ucus isletmeye bagliymis muduru dispec olurmus basina pilot gelirmis...bu zihniyet yikilmadan "integration" asla tamamlanmis olamaz. Su an bu goreve atanan pilot belki.cok emegi gecmistir ama bu gorev aktif ucus gorevine devam eden birinij isi degil bu isi kisisellestirmemek ve hakki hak sahibine vermek gerek. IOCC nin basi bir dispatch olmalidir.bir pilot degil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IOCC ~ 9 yıl önce
İlla böyle olacak diye bir şey yok, bugüne kadar olan sistem böyleydi. Sanki bugüne kadar başkanlar dispatch olmuş da şimdi değişmiş gibi soru sormamak lazım. Ayrıca IOCC birçok birimin karışımı. Neden pilot olmayacaksa illa dispatch olsun? Yolcu Hizmetleri kökenli de olabilir, teknik de.
hayırlı olsun ~ 9 yıl önce
Hayırlı olsun, kazasız belasız operasyonlar olsun. Fatih kpt şirket içinde sevilen ve sayılan bir insan , iyi bir yönetici ekibinin ve onun yolu açık olsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Sizin üç kuruşluk biletinize kalmadık. Kontuarda uçak müsaitmi? Uçabilecekmiyim? Diye 40 takla attığınızı herkes biliyor. Paramızı verir uçarız evelallah. Bu yorumları yapanların geçmişten kalan çok büyük kuyruk acıları var belli. Daha yakın geçmişte bu işleri elinizden almıştık ne çabuk unuttunuz. Sizde o dönemde bizim arkamızdan kıskanarak bakıyordunuz. Bilet satışta bilgisayarları kırdığınız döktüğünüz günleri unuttunuz sanırım. Artık o personelleriniz otobüs firmalarında bilet kesiyorlar. Yakında heryeri elinizden alırız geçmişteki gibi dikkat edin derim kendinize çok fazla güvenmeyin gün gelir devran döner. Sıra bir gün sana gelir sonra değil pas bilet uçağa binmek havalimanının kapısından bile geçemez olursun :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yeni Türkiye ~ 9 yıl önce
Hepimiz Yeni Türkiye olduk canım, kimse artık bizim elimizden bir şey alamaz.
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Sn editör lütfen tgs için yazdığım yorumu yayınlayın.onlarda konuyla alakası olmayan tgs nin taşeronluğu pas bilet gibi konulara değinmiş onları yayınlamışsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AB ~ 9 yıl önce
Şirketin belkemiği olan bir başkanlık ve bu başkanlığa yaraşan bir adam KAÇMAZ. Sorumluluk ve insiyatif sahibi, adil, dürüst ,adam gibi adam. Allah herkese birlikte çalışmayı nasip etsin. Başına geldiğinden beri çok iyi yerlere getirdi IOCC'yi. Başarılarının devamını dilerim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
orç ~ 9 yıl önce
Binayla olmaz bu işler, başındakine bakıcan , Kaçmaz aslan gibi maşşallah...Başarılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
"Her ne kadar bizim personelimiz okmasa da.." Ne demek ya!? Bunlara bu akli kim verio arkadasim? Tk personeli yatarken tgs veya dier taseronlar yardirirken,en buyuk emegi onlar veriyoken neyin pesindesin baskan? Yazik!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 9 yıl önce
Onlar TK personeli değil,tamamen taşeron! Var mı itirazı olan? Beğenmeyen gitsin
xxx ~ 9 yıl önce
TGS gider başkası gelir, Kalıcı olan TK'dır. Yapılan işi abartmayalım, lise mezunu azıcık ingilizce bilen herkesin yapabilecegi nitelikte bir iş. Zaten konuştukları ingilizce de ortada
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Yeter az sonra THY çok büyük patlıyacak birsürü kişi işinden olacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000