09 Ağustos 2017, Çarşamba 15:50:28

TF-X için bir adım daha atıldı

Milli Muharip Uçak Projesi'de (TF-X) kullanılmak üzere İngiltere'den malzeme, yazılım ve teknoloji transferi yapılmasına olanak sağlayacak Açık Genel İhracat Lisansı yayımlandı.
  • Yıllardır bu zihniyetinizle bu memlekete bir arpa boyu yol aldırmadınız! Keşke azıcık adam olsaydınız okusaydınızda siz yapsaydınız. İşiniz gücünüz eleştiri, olmaz, istemezük. Bi Bitmediniz tükenmediniz !
  • Bir de ülkede ampül üretebilsek iyi olacak. Hem yerli araba ve uçakta, milli gemide filan da kullanırız. Hanımlar beyler farkında mısınız bu ülkeden ampül üretilmiyor.
  • Bu iş adımla olacaksa hiç olmasın koşacaksın kardeşim depar atacaksın yürümek ne adım atmak ne ya manita mı ayarlıyorsunuz
  • Milli uçağın adı neden Türk alfabesinde olmayan X?
  • Tüm parçalarını ürettik ki üretmesek te milli olabilir. Bir şartla; yazılımı milli mi ? Harp durumunda tüm kontrolü bizde olacak mı? Hadi diyelim yazılımı da milli, hangi uydu üzerinden bilgi aktarımı sağlanıyor. Yabancının üretip, yabancının yazılımını yaptığı, uzaya da yabancının fırlattığı, tüm kontrolü yabancinin elinde olduğu milli (!) uydu üzerinden. Bugün mercedes araban çalınsın ara Mercedesi, adam arabanı uydudan kitleyip yerini söylüyor ki bu sivil basit bir teknoloji. Askeri yazılımda hayal bile edemiyorum. Milli uydu, milli global konumlama, milli yazılım, milli servis sağlayıcı olmadan kalkıp ta milli ucak diye sevinmeyin. İsterseniz uçağı komple hazır alın, yazılımı, uyduların, sistemi seninse işte o uçak millidir. O vakit istersen civatasini bile sen üretme
  • bu ucak 3 motorlumu 4 motorlumu olacak bilen varni
  • Transfer derken birde manipüle edilmesin proje? Elin avrupalısı böyle hassas konularda bir arpa boyu yol almamızı istemez.
  • YALAN
  • Yıllar geçer "o kafalar" pek de mutludurlar. Ancak bu mutlulukları Özal ile sona erer. Bu işleri iyi bilen bir başbakan 1982'de göreve gelir. 15 Mayıs 1984 yılında TAİ-TUSAŞ adıyla 160.000m2 kapalı olan ve toplam 2.300.000m2 alana sahip fabrika Ankara Akıncılar mevkisinde kurulurken aynı esnada Eskişehir'de de TEİ motor fabrikası kuruluyordu. Her iki fabrikada 1987 yılında tamamlanıp üretime geçti. %49'ı ABD'li Lockheed Martin (Generel Dynamics) firmasına ait TAİ'nin mevcut deneyimi; F-16 Savaşan Şahinler, CN-235 hafif nakliye uçakları, SF-260 eğitim uçakları, Cougar AS-532 helikopterlerinin ortak üretiminin yanı sıra, kendi tasarımı olan insansız hava aracı, hedef uçağı ve zirai ilaçlama uçağı gibi ürün geliştirme programlarını kapsamaktadır. Türk Hava Kuvvetleri için 232 adet F-16 üreten tesisi ayrıca Mısır'a 46 F-16, 34 adet eğitim uçağı, 50 adet nakliye uçağı (CASA CN-255) üretimi gerçekleştirmiştir. Birçok uluslararası projeye dâhil olan TAİ Airbus ve Boeing başta olmak üzere çeşitli uçak firmalarına yardımcı sanayii olarak çalışmaktadır. Toplam 278 adetlik F-16 üretimi sırasında TAI yüksek bir kalite oranı yakaladı. 12 yıllık imalatta 29 sıfır hata, 3 adet de mükemmel uçak yapıldı. Şu ana kadar ABD'de üretilen 4.000'in üzerinde uçaktan sadece 9'unun mükemmel uçak olduğu göz önüne alındığında TAI'nin imalat kalitesinin ne kadar yüksek olduğu ortaya çıkıyor. 12 Kasım 2000 yılında yapılan son teslimat ile F-16 projesi tamamlandı. 12 Ocak 2005 yılında Yabancı hisselerin tamamı TUSAŞ tarafından satın alınmış ve %100 yerli bir tesis haline gelmiştir.
  • Turkiye baska ulkelerle bir araya gelip beraber ucak uretebilir. Bu ulkeler Kore ve Endonezya gibi ortaklar olabilir.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan ve 2020’li yıllardan itibaren değiştirilmesine ihtiyaç duyulacak F-16 muharip uçaklarının yerini alabilecek modern ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına uygun bir muharip uçağın azami oranda yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanıp üretilmesine yönelik TF-X Projesi'nde önemli aşamalardan biri daha gerçekleşti.

İngiltere'deki şirketlerin, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ana yüklenicisi olduğu proje kapsamında çeşitli alanlarda işbirliği yapmalarına olanak verip, bunların kapsamını belirleyen Açık Genel İhracat Lisansı yayımlandı.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği Uluslararası Ticaret Bölümü Başkanı Clive Allcorn, yaptığı açıklamada, lisansın, TF-X Projesi'yle ilgili tüm teknoloji ve ekipmanları kapsadığı söyledi.

Bu lisansla TF-X Projesi'nin operasyonel gereksinimlerini karşılamak için İngiltere'den mal ve hizmetlerin ihracatını kolaylaştırdığını vurgulayan Allcorn, proje geliştirilirken gereksinimlerin değişmesi halinde lisansın güncellenebileceğini ifade etti.

Söz konusu lisansın projenin bir parçası olarak teknoloji transferinin desteklenmesi ve teşvik edilmesi niyetiyle verildiğini dile getiren Allcorn, bu lisansın TF-X programında görev alacak tüm İngiliz şirketlerini kapsadığını ve şirketlerin ayrı ayrı lisans başvurusunda bulunmasına gerek kalmayacağını belirtti.

''PROJENİN BAŞARISINA VERİLEN ÖNEMİN GÖSTERGESİ''

TF-X Projesi'nin, herhangi bir ileri teknoloji projesi gibi çok çeşitli sofistike teknolojilerin uygulanmasını ve entegrasyonunu gerektirdiğine işaret eden Allcorn, söz konusu lisansla, bunların TF-X Projesi'nde mümkün olduğunca basit ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamanın amaçladığını söyledi. Sözcü, "Bu Açık Genel İhracat Lisansı'nın oluşturulması, İngiltere ve Türkiye arasındaki savunma iş birliğindeki güven ilişkisinin gücünün bir ölçüsü ve iki hükümetin TF-X Projesi'nin başarısına verdiği yüksek önemin göstergesidir." değerlendirmesinde bulundu.

Lisansın, Türkiye'nin nihai ürünü üçüncü ülkelere ihraç etmesi üzerinde bir hükmünün bulunmadığını kaydeden Allcorn, "Açık Genel İhracat Lisansı sadece TF-X programı için İngiliz firmalar tarafından Türkiye'ye yapılacak ihracatın bu programın başarısı için kolaylaştırmak amaçlı kullanılmaktadır. Türkiye'nin isteği olan, ortaklaşa yürüttüğü programın başarısının ana ölçümlerinden biri olacak TF-X'i üçüncü pazarlara satma arzusunu kesinlikle destekliyoruz." dedi.

MOTOR İÇİN DE TALİPLER

BAE Systems'in, TF-X programının ilk tasarım aşaması için TAI ile sözleşme yaptığına işaret eden Allcorn, "Motor seçimi ile ilgili güncel görüşmeleri ve müzakereleri yakından izliyoruz ve bu konunun yakında kararlaştırılmasını umuyoruz. Açıkça İngiltere Hükümeti, İngiliz bir şirketin TF-X Projesi için bir motor geliştirilmesi konusunda ortak olması için seçildiği haberini memnuniyetle karşılayacak." diye konuştu.

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, ihracat lisansı konusunda, "İngiltere’nin 'ihracat lisansı' en önemli konu. 'Böyle başlayalım, kervan yolda düzülür.' yaklaşımını kabul etmiyoruz. 'Hiçbir kısıtlama olmayacak' sözünü duymak istiyoruz, ihracat lisansları dahil." değerlendirmesinde bulunmuştu.

İngiltere Başbakanı Theresa May'in Ankara ziyaretinde, TF-X Projesi'ni geliştirmeye yönelik TAI ile İngiliz BAE Systems arasında çerçeve sözleşme imzalanmıştı.

Kale Grubu ve dünyanın en büyük uçak motor üreticilerinden Rolls-Royce da başta TF-X olmak üzere, ülkenin sivil ve askeri alanda ihtiyaç duyduğu uçak motorlarını geliştirmek için ortaklık kararı almıştı.

TF-X için bir adım daha atıldı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Cc ~ 5 yıl önce
Yıllardır bu zihniyetinizle bu memlekete bir arpa boyu yol aldırmadınız! Keşke azıcık adam olsaydınız okusaydınızda siz yapsaydınız. İşiniz gücünüz eleştiri, olmaz, istemezük. Bi Bitmediniz tükenmediniz !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ampul ~ 5 yıl önce
Bir de ülkede ampül üretebilsek iyi olacak. Hem yerli araba ve uçakta, milli gemide filan da kullanırız. Hanımlar beyler farkında mısınız bu ülkeden ampül üretilmiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rus asıllı LAZ ~ 5 yıl önce
Bu iş adımla olacaksa hiç olmasın koşacaksın kardeşim depar atacaksın yürümek ne adım atmak ne ya manita mı ayarlıyorsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Metin Milli ~ 5 yıl önce
Milli uçağın adı neden Türk alfabesinde olmayan X?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 5 yıl önce
ya kardeşim böyle şeylere takılmayın uçak uçaktır , mesela para da yok onu yapacak ama olsun:)
neye takilmis :) ~ 5 yıl önce
motoru da milli olunca "Tf-ğ" yaparsin olur biter..
About tf-x ~ 5 yıl önce
Dünyadaki tüm uçak projeleri x kodu tasir x in anlamı expermantal yani deneyseldir. uçak seri üretime geçince tf-1 vs olabilir. Uçak hakikaten milli olacak olabilecek en iyi ve milli uçak uretilecek başımıza bir iş gelmezse. Fakat uzun vadede gerçekleşecek bir proje bu 2030 larda filan bu uçaklar iş yapar öncesinde bişey beklememek lazım.
Alfabe ~ 5 yıl önce
Bu bir alfabe meselesi değil. TF-X deki TF ''Turkish Fighter'' anlamını taşıyor. X ise henüz buna verilecek sayı bilinmediği (daha doğrusu henüz kararlaştırılmadığı için) yerine ''bilinmeyen anlamında X kullanılıyor. Zaten bu yüzden TF ile X arasında 'tire işareti'' var. Hatırlayın Boeing 787 henüz karar ve tasarım aşamasındayken 7X7 olarak anılıyordu.
Hadi milli diyelim ~ 5 yıl önce
Tüm parçalarını ürettik ki üretmesek te milli olabilir. Bir şartla; yazılımı milli mi ? Harp durumunda tüm kontrolü bizde olacak mı? Hadi diyelim yazılımı da milli, hangi uydu üzerinden bilgi aktarımı sağlanıyor. Yabancının üretip, yabancının yazılımını yaptığı, uzaya da yabancının fırlattığı, tüm kontrolü yabancinin elinde olduğu milli (!) uydu üzerinden. Bugün mercedes araban çalınsın ara Mercedesi, adam arabanı uydudan kitleyip yerini söylüyor ki bu sivil basit bir teknoloji. Askeri yazılımda hayal bile edemiyorum. Milli uydu, milli global konumlama, milli yazılım, milli servis sağlayıcı olmadan kalkıp ta milli ucak diye sevinmeyin. İsterseniz uçağı komple hazır alın, yazılımı, uyduların, sistemi seninse işte o uçak millidir. O vakit istersen civatasini bile sen üretme

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 5 yıl önce
Uydunun yazılım durumunu bildiğini iddia edecek kadar ukala ve cahil arkadaşım; bak bakalım şu an yörüngede gezen uydumuzu kim üretmiş? Yazılım olayı da senin gibiler için çok karışıktır, yoksa normal zeka seviyesinde olup gerekli eğitimi almış insanlarımız için normal bir şeydir.
Volvocuk ~ 5 yıl önce
Gir bi araştır bak bakalım kim yapmış üretimini bizi de bilgilendir, ondan sonra millete, ona buna salla cahil ukala diye. Yazılım nedir bi bilgin var mı acaba. Ha sen ms office kullanmayı yazılım yapmak sanabilirsin o ayrı
sa ~ 5 yıl önce
bu ucak 3 motorlumu 4 motorlumu olacak bilen varni

Yanıtla

Kalan karakter 1000
11 ~ 5 yıl önce
3+5+2 taktiğind eolucak istediğini seç bence defansif bir anlayış olmalı:)
Aman ~ 5 yıl önce
Transfer derken birde manipüle edilmesin proje? Elin avrupalısı böyle hassas konularda bir arpa boyu yol almamızı istemez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Peh ~ 5 yıl önce
YALAN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
anti chp ~ 5 yıl önce
Senin gibilerin hayatı yalan zaten.
Yersen 50 adet diyor ~ 5 yıl önce
Yıllar geçer "o kafalar" pek de mutludurlar. Ancak bu mutlulukları Özal ile sona erer. Bu işleri iyi bilen bir başbakan 1982'de göreve gelir. 15 Mayıs 1984 yılında TAİ-TUSAŞ adıyla 160.000m2 kapalı olan ve toplam 2.300.000m2 alana sahip fabrika Ankara Akıncılar mevkisinde kurulurken aynı esnada Eskişehir'de de TEİ motor fabrikası kuruluyordu. Her iki fabrikada 1987 yılında tamamlanıp üretime geçti. %49'ı ABD'li Lockheed Martin (Generel Dynamics) firmasına ait TAİ'nin mevcut deneyimi; F-16 Savaşan Şahinler, CN-235 hafif nakliye uçakları, SF-260 eğitim uçakları, Cougar AS-532 helikopterlerinin ortak üretiminin yanı sıra, kendi tasarımı olan insansız hava aracı, hedef uçağı ve zirai ilaçlama uçağı gibi ürün geliştirme programlarını kapsamaktadır. Türk Hava Kuvvetleri için 232 adet F-16 üreten tesisi ayrıca Mısır'a 46 F-16, 34 adet eğitim uçağı, 50 adet nakliye uçağı (CASA CN-255) üretimi gerçekleştirmiştir. Birçok uluslararası projeye dâhil olan TAİ Airbus ve Boeing başta olmak üzere çeşitli uçak firmalarına yardımcı sanayii olarak çalışmaktadır. Toplam 278 adetlik F-16 üretimi sırasında TAI yüksek bir kalite oranı yakaladı. 12 yıllık imalatta 29 sıfır hata, 3 adet de mükemmel uçak yapıldı. Şu ana kadar ABD'de üretilen 4.000'in üzerinde uçaktan sadece 9'unun mükemmel uçak olduğu göz önüne alındığında TAI'nin imalat kalitesinin ne kadar yüksek olduğu ortaya çıkıyor. 12 Kasım 2000 yılında yapılan son teslimat ile F-16 projesi tamamlandı. 12 Ocak 2005 yılında Yabancı hisselerin tamamı TUSAŞ tarafından satın alınmış ve %100 yerli bir tesis haline gelmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ortak ~ 5 yıl önce
Turkiye baska ulkelerle bir araya gelip beraber ucak uretebilir. Bu ulkeler Kore ve Endonezya gibi ortaklar olabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000