28 Temmuz 2017, Cuma 13:52:12

"Tek çatı altında dünyanın en büyük havalimanı olacak"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul yeni havalimanının inşaatı çalışmalarını değerlendirdi.
  • Ya arkadaşlar bırakın da bazı şeylerden gururlanalım artık. THY sayesinde dünya havacılığında büyük bir tanınırlık yakaladık. Global firmamız oldu. Bir de global havalimanımız olsun. Biraz da sevinelim yahu.
  • İnanın yeni havaalanı elimizde balon gibi sönecek.Simdiden önlemleri almaz isek büyük birleşmeler yapmaz isekfelaket kapısıdır. Hele hele bu yönetim ve kadro ile işimiz çok zor çok.
  • Gelir adaletsizligini düzeltmeyin, herşey ateş pahası olsun, sömürü düzeni devam etsin, torpil rezaleti alsın yürüsün, sendikalı çalışan sayısı 5 den 1 milyona düşsün , dış borç boyuna artsın, göç önlenmesin nüfus bir bölgede toplansın, gerçek ve doğru eğitime,teknoloji ve bilime önem vermeyelim dışa bağımlılığımız daha da büyüsün bunlar da tek çatı altında en büyük havaalanı yapıyoruz diye böbürlensinler !
  • Herhalde GAP'ı geçip Türkiye birincisi olmak için,yoksa ihtiyaç değil.
  • Dünyada sadece inşaat yaparak ileri gitmiş bir ülke var mı? Yeni liman açıldığında ileri ülkeler güvenlik bahanesiyle uçuşları iptal eder ya da kısıtlama getirirlerse ne yapacaksınız? Liman,köprü,yol vs yapımında hasbelkader zengin olmuş Almanya'nın finansmanı ve icatlarını neden kullanıyorsunuz?
  • Klasik her hafta bir haber var bununla ilgili.sıkıldık acilista haber yapin artik
  • VER COŞKUYU GEÇEN KONUŞMADA DA ÇALIŞAN SAYISI 35 BİNE ULAŞMIŞTI.....ÖNCEKİ KONUŞMALARI OKUYUN VE ONA GÖRE SALLAMALARDA ARTIŞ YAPIN..
  • 2 pisti olacak ise AHL den farkı ne olacak.. artisi sadece yeni terminal olması mi..
  • Ne güzel poz vermissin... otur sıfır
  • havalimanı bitince çalışan sayısı 1milyon, inen uçak sayısı günlük 3000 ve yıllık yolcu sayısı 95 milyon inş yağmur yağmaz:)

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul yeni havalimanı inşaatında çalışan sayısının 30 bine ulaştığını belirterek, "Hedefimiz kısa süre içinde çalışan sayısını 35 bin seviyesine ulaştırmak. Havalimanı tamamlanınca doğrudan ve dolaylı istihdam sayısının ise 225 bine çıkacağını öngörüyoruz." dedi.

Bakan Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul yeni havalimanının inşaatı çalışmalarını değerlendirdi.

Havalimanı inşaatında çalışmaların en yoğun seviyeye ulaştığı yaz ayları için konulan 30 bin çalışan hedefine ulaşıldığını söyleyen Arslan, "Sürdürülebilirlik anlamında en önemli referanslardan biri olan Envision sertifikasına başvuru yapıldı ve kayıt süreci tamamlandı. Sertifika ile İstanbul yeni havalimanı, Kuzey Amerika dışında belgeyi alan ilk altyapı projesi olacak." diye konuştu.

Dünyanın sıfırdan yapılan tek çatı altındaki en büyük havalimanı olacak İstanbul yeni havalimanında yeni bir dönüm noktasının daha tamamlandığını dile getiren Arslan, 25 Temmuz itibarıyla 30 bin 66 çalışan ile İstanbul’un dünyaya açılan kapısı olacak havalimanı inşaatının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Arslan, 2017 başında konulan 30 bin çalışan hedefinin de geçildiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Yaz aylarında çalışan sayısının 30 bine çıkarılması hedeflenmişti. Büyük bir memnuniyetle temmuz ayı itibarıyla bu hedefimize ulaştığımızı belirtmek istiyorum. Yoğun yaz yağmurlarına rağmen şu an çalışmalar artan bir ivmeyle devam ediyor. Sıradaki hedef de kısa süre içinde çalışan sayısını 35 bin seviyesine ulaştırmak. Havalimanı tamamlanınca doğrudan ve dolaylı istihdam sayısının ise 225 bine çıkacağını öngörüyoruz."

"Envision sertifikasıyla hedef Kuzey Amerika dışında ilk olmak"

Altyapı projelerinin çevresel, sosyal ve ekonomik etkilerini değerlendiren Sürdürülebilir Altyapı Enstitüsünün Envision Sürdürülebilirlik Sertifikasına başvurulduğunu anlatan Arslan, "Dünya çapında prestij sahibi sertifikayı almaya hak kazanan Kuzey Amerika dışındaki ilk ve dünyada en büyük altyapı projesi İstanbul yeni havalimanının olacağını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

"Havalimanı inşaatının yüzde 57'si tamamlandı"

Arslan, 29 Ekim 2018'de açılması planlanan havalimanı projesinin yüzde 57'sinin tamamlandığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Terminal binası çelik çatı işleri büyük ölçüde tamamlanırken, terminal ana blok cephe ve çatı kaplama işlerine de başlandı. Bagaj sistemi inşaatında yüzde 65’lik ilerleme katedilirken 28 körüğün (yolcu köprüsü) montaj işlemlerine start verildi. 300’ün üzerinde asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen bant ekipmanı sahaya getirilerek montajlarına başlandı. Hava Trafik Kontrol Kulesi'nin kaba inşaat işleri tamamlanarak cephe ve çatı kaplama işlerine geçildi. Kule, İstanbul’u temsil eden en önemli simgelerden olmaya aday. Bunların yanı sıra havalimanı inşaatında 3 bin 750 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde yapılan birinci pist ve bağlantılı taksi yollarının asfalt kaplama işlerinde de sona gelindi."

Bakan Arslan, havalimanın açılışında devreye girecek 4 bin 100 metre uzunluğunda, 60 metre genişliğindeki ikinci pist ve bağlantılı taksi yollarının ise toprak işleri devam ederken, bazı kesimlerinde eş zamanlı alt temel çalışmalarına başlandığını anlatarak, terminal önündeki büyük apronda beton kaplama işlerinin devam ettiğini sözlerine ekledi.

"Tek çatı altında dünyanın en büyük havalimanı olacak"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Gurur Kaynağı ~ 2 yıl önce
Ya arkadaşlar bırakın da bazı şeylerden gururlanalım artık. THY sayesinde dünya havacılığında büyük bir tanınırlık yakaladık. Global firmamız oldu. Bir de global havalimanımız olsun. Biraz da sevinelim yahu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gurur ~ 2 yıl önce
Dünya havacılığında adımız bile geçmiyor. Senin dediğin ortadoğu veya arap dünyası ise doğru. Araştırmadan bilmeden yorum yazıp komik durumlara düşmeyin. Okumaktan da korkmayın lütfen. Kitaptan kimseye zarar gelmez.
Korkum buyuk ~ 2 yıl önce
İnanın yeni havaalanı elimizde balon gibi sönecek.Simdiden önlemleri almaz isek büyük birleşmeler yapmaz isekfelaket kapısıdır. Hele hele bu yönetim ve kadro ile işimiz çok zor çok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Herşeyiniz palavra ~ 2 yıl önce
Gelir adaletsizligini düzeltmeyin, herşey ateş pahası olsun, sömürü düzeni devam etsin, torpil rezaleti alsın yürüsün, sendikalı çalışan sayısı 5 den 1 milyona düşsün , dış borç boyuna artsın, göç önlenmesin nüfus bir bölgede toplansın, gerçek ve doğru eğitime,teknoloji ve bilime önem vermeyelim dışa bağımlılığımız daha da büyüsün bunlar da tek çatı altında en büyük havaalanı yapıyoruz diye böbürlensinler !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
4.100 m. ~ 2 yıl önce
Herhalde GAP'ı geçip Türkiye birincisi olmak için,yoksa ihtiyaç değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Just Like it ~ 2 yıl önce
Deniz seviyesinde 3.500 m. pist her türlü uçak için yeterliyken 3 tane kırmızı neyin nesi?
Sn bakan ~ 2 yıl önce
Dünyada sadece inşaat yaparak ileri gitmiş bir ülke var mı? Yeni liman açıldığında ileri ülkeler güvenlik bahanesiyle uçuşları iptal eder ya da kısıtlama getirirlerse ne yapacaksınız? Liman,köprü,yol vs yapımında hasbelkader zengin olmuş Almanya'nın finansmanı ve icatlarını neden kullanıyorsunuz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hhh ~ 2 yıl önce
Klasik her hafta bir haber var bununla ilgili.sıkıldık acilista haber yapin artik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
M.K ~ 2 yıl önce
VER COŞKUYU GEÇEN KONUŞMADA DA ÇALIŞAN SAYISI 35 BİNE ULAŞMIŞTI.....ÖNCEKİ KONUŞMALARI OKUYUN VE ONA GÖRE SALLAMALARDA ARTIŞ YAPIN..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dislike ~ 2 yıl önce
2 pisti olacak ise AHL den farkı ne olacak.. artisi sadece yeni terminal olması mi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PortAir ~ 2 yıl önce
Düşüncelerimin tercümesi oldun. Schiphol'un bile 5 pisti var.
MAL ~ 2 yıl önce
Sadece ilk fazda 2 tane olacak, tamamlandığında 5 dikey 1 yatay olmak üzere toplam 6 pisti bulunacak. Ne gereksizsiniz ya
Pistler ~ 2 yıl önce
Projede 6 pist yer alıyor. Bu iki tane dediği sanırım ilk etapta açılacak olanlar sadece
Gr ~ 2 yıl önce
Ister 10 pist olsun. Schiphol zarar ediyo. Ist ucuncu havalimani tamam olursa schiphol diye bir havalimani kalmicak.
Yes ~ 2 yıl önce
İST'in 2 değil 1.5 pisti var....Boyutlarını da bir öğren hele,yönlerini de.
7 ~ 2 yıl önce
Ne güzel poz vermissin... otur sıfır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aynen ~ 2 yıl önce
havalimanı bitince çalışan sayısı 1milyon, inen uçak sayısı günlük 3000 ve yıllık yolcu sayısı 95 milyon inş yağmur yağmaz:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000