22 Eylül 2020, Salı 10:15:16

Tek bir hasta yolcu 15 kişiye virüs bulaştırabiliyor

Hastalık Kontrol Merkezi CDG’nin yeni araştırmasına göre 10 saatlik bir yolculuk sırasında hasta bir tek yolcu, 15 kişiye virüsü bulaştırabiliyor.
  • Günaydın bunu yeni mi öğreniyoruz

Hastalık Kontrol Merkezi CDG’nin yeni araştırmasına göre 10 saatlik bir yolculuk sırasında hasta bir tek yolcu, 15 kişiye virüsü bulaştırabiliyor.

CDG’nin raporuna göre Londra’dan hareket eden ve 10 saatlik bir uçuşta, 27 yaşındaki bir kadın yolcu 15 kişiye virüsü bulaştırdı.

Emerging Infectious Diseases dergisinde yer alan raporda yolcunun business class oturduğu öğrenilirken, enfekte olanların 12 tanesi business class, 2 tanesi ekonomi oturduğu ve bir kişininde kabin memuru olduğu belirtildi.

The Washington Post’un Amerika raporuna göre 6.7 milyondan fazla vakanın görüldüğü ABD’de önümüzdeki günlerde ölüm sayısı 200 bin bulacak. Virüsün en az 11 bininin ise sosyal mesafe uygulanmayan uçaklarda enfekte olduğu raporda yer aldı.

Raporda ayrıca uçaklardaki bulaşma yönetiminin aerosol ve damlacık iletimi şeklinde olduğu belirtildi.

Uçaklardaki riskin büyük olduğu oturma düzenin ayrı tutulması halinde bile bu oranın yüksek olacağı belirtildi. Sosyal mesafenin 6 feet (1.83 metre) olması gerektiği halde bu mesafenin uçak içlerinde sağlanması imkansız gibi gözüküyor.

Vietnam ulusal hijyen ve epidemiyoloji enstitüsü ise, uluslararası havacılık örgütlerinin uçakla seyahatin güvenli olduğu yönündeki demeçlerini eleştirerek, mesafenin çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

Forbes’in yaptığı bir başka araştırmada ise 4 saatlik bir uçuştaki yolcular incelendi. Sonuç olarak virüslü olan yolcuların gerek diğer yolculara ve gerekse kabin memurlarına virüsü bulaştırdığı anlaşıldı.

Özellikle asempotomik yolcuların virüsü rahatlıkla başkalarına bulaştırma ihtimaline karşı daha çok test yapılmasını öneren uzmanlar, Amerika’da yapılan günlük 1 milyonun üzerindeki testin en az 6 milyona çıkartılması gerektiğini belirtiyorlar.

©️AirportHaber

Tek bir hasta yolcu 15 kişiye virüs bulaştırabiliyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Yhm ~ 1 ay önce
Günaydın bunu yeni mi öğreniyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000