29 Ağustos 2017, Salı 10:27:04

TBMM'ye "anti-drone" sistemi

Yaygınlaşan drone’ların, yeni güvenlik risklerini de beraberinde getirmesi ve terör örgütlerinin mini İHA'ları saldırılarda kullanmaya başlaması üzerine güvenlik konseptini sürekli yenileyen Meclis’in yerleşkesine “antidrone”lar yerleştirildi.

15 Temmuz darbe girişiminde darbecilerin bombalarının hedefi olan ve en ağır hasarı alan binaların başında gelen Meclis’te yeni güvenlik önlemleri alınmaya devam ediyor. Yaygınlaşan drone’ların, yeni güvenlik risklerini de beraberinde getirmesi ve terör örgütlerinin mini İHA'ları saldırılarda kullanmaya başlaması üzerine güvenlik konseptini sürekli yenileyen Meclis’in yerleşkesine “antidrone”lar yerleştirildi.

Meclis yerleşkesine yaklaşan veya üzerinde uçan insansız hava araçlarına karşı “antidrone” sistemi devreye girecek. Antidrone’lar yollayacağı elektronik sinyallerle yaklaşan drone’ları devre dışı bırakacak. Sistem ayrıca drone tehdidine karşı Meclis yerleşkesinde elektronik bir kalkan oluşturacak. Güvenlik tedbirleri kapsamında meclis bünyesinde yeni bir kriz yönetim merkezi oluşturuldu. 150 personelin görev yapacağı merkezde ile Meclis 24 saat görev yapacak.

AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Meclise konulan antidrone’ların birer drone savar olduğunu söyledi. Drone savarların görevinin helikopter gibi küçük araçların meclis yerleşkesi üzerindeki uçuşunu tespit etmek ve imkan varsa sinyal karıştırıcılarla engellemek olacağını açıklayan TBMM İdare Amiri Salim Uslu, “Onun dışında Meclis’in korunması uçaksavar ya da füzesavar gibi cihazların getirilmesi ve konulması söz konusu değil. Çünkü biz burada özgürlük ve güvenlik dengesini eşitlemeye çalışıyoruz. Böyle bir yerde bizim tutup da salt güvenlik tedbirleri alırcasına ve Meclis’i adeta kışla gibi donanımlı hale getirmek gibi bir niyetimiz yok. Bu tür teklifler gelmiyor değil. Geliyor ancak Ankara’yı dün başkent yapan saikler neyse bugün de geçerli. Türkiye’nin hafızası Ankara. Askerlik bilgilerinden, belgelerinden eğitime, eğitimden nüfusa, nüfustan tapuya kadar aklınıza gelen bütün kurumların merkez SSK dahil Ankara’da. Hal böyle olunca Ankara’nın bütünüyle koruma altına alınması gerekirken tutup da kurumların sadece kendilerini koruyor olması imkanı olmayan vatandaşlar ve kurumlar bakımından çok ciddi bir tartışma konusu oluşturacaktır. Kaldı ki Başbakanlıktır, Genelkurmay Başkanlığıdır bütün bunlar elbette halka açık yerler değil. Meclis bunların içerisinde halka açık tek kurumdur. Hem meclisin halka açık halinin devam etmesi hem oraya gelenlerin bir kışla izlenimi edinmemesi hem de oradaki güvenliğin en üst düzey sağlanması gibi bir dengeyi gözeterek bazı tedbirler alıyoruz” dedi.

TBMM'ye "anti-drone" sistemi

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000