13 Şubat 2018, Salı 13:14:48

Tazminat kazandıran uçuş!

Bir havayolu şirketinden 23 Kasım için bilet alan vatandaş, planlanan uçuşu iptal eden şirket tarafından 22 Kasım'da gideceği yere gönderildi.
  • thy brezilya kktc ucusum var, siliden geldim.. uçuştan 4 5 saat once thy havalimanı ofisindeyim, bir arkadas geldi, annesi vefat etmiş, ucus dolu imiş, eğer son ana kadar bu sekilde olursa benim yerimi alabilir demistim.. thy istasyon şefi, sagolsun.. bileti biz ücretsiz değiştiririz , hatta bizim fiyatlardan size anlaşmalı otelden yer bakarız dediler, sonraki ucus 2 gun sonra idi.. 2 gun onemli degil,acil anne vefatı durumu .. neyse oteli ben verdim.. ucuscu arkadaşların oteli imiş, gol, lan,af vs heps iorada.. iki gun karma diyeyim artık, cok güzel gecti.. karma onemli.. insanlara yardimci olursanız, size dava acmazlar... en onemli kural, empati kuralı..
  • Emirateş
  • “O” havayolunun ismi neden açıklanmıyor haberinizde? Açıklanmayacaksa hiç haber yapmayın, daha iyi. 4 sene veya 4 gün önce, hiç fark etmez.
  • Tukurim 4 yil sonra gelen adalete

Bir havayolu şirketinden 23 Kasım için bilet alan vatandaş, planlanan uçuşu iptal eden şirket tarafından 22 Kasım'da gideceği yere gönderildi. Uçağın bir gün önce kalkması sebebiyle maddi manevi zarara uğradığını belirten tüketici, mahkemenin kapısını çaldı. Mahkeme, tüketicinin bir gün önce ulaştığı kentte yaptığı ulaşım ve otel masraflarının iadesine hükmetti.

Genellikle rötar yapan uçaklar, yolcuları mağdur eder. Ancak bu kez planlanandan bir gün önce kalkan uçak yolcuları perişan etti. Dubai'ye gitmek isteyen vatandaş, aylar öncesinden bir havayolu şirketinden 23 Kasım için bir hava yolu şirketinden 3 bilet aldı. Şirket, uçuşun bir gün önceye alındığını bildirince şok yaşayan yolcu ve ailesi, aylar önce planladığının aksine bir gün önce uçağa binmek mecburiyetinde kaldı. Bir gün önce uçak yolculuğu yapmanın madden ve manen kendisine zarar verdiğini belirten yolcu ve ailesi konuyu yarıya taşıdı.

4. Tüketici Mahkemesi'nde havayolu şirketi aleyhine tazminat davası açan yolcu, mağdur olduklarını söyledi. Planlanandan bir gün önce otele giriş yapılması nedeniyle maddi zararları da oluştuğunu belirten davacı, 400'er Euro'dan toplam bin 200 Euro kaybı olduğunu dile getirip 7 bin 300 lira da manevi tazminat talep etti. Mahkemede savunma yapan davalı havayolu şirketi avukatı ise davacının uçuştan 11 gün önce haberdar edildiğini, yolcuların mağdur edilmemesi için son derece ihtiyatlı davranıldığını öne sürdü. İptalin nedeni ilgili sefere ait uçağın tip değişikliğinden dolayı küçülmesinden kaynaklandığını, davacıların bu iptal sonrası sadece 4 saat önce varış noktası olan Dubai'ye gittiklerini dile getirdi. Şirket avukatı yolcuların mağdur edilmediklerini savunarak davanın reddini talep etti.

Bilirkişi raporunu da inceleyen mahkeme, davacıların davalı tarafın talebi üzerine gidiş tarihlerini değiştirmek zorunda kaldıklarına hükmetti. Bu durumun ayıplı hizmet olarak kabulü gerektiğine dikkat çeken 4. Tüketici Mahkemesi, bu nedenle maddi tazminat talebini kabul etti. Her bir davacı için 400 Euro'luk bilet ücreti ile 2 bin 131 lira tutan konaklama masrafının davacılara iadesine hükmetti. Davalı şirketin temyiz müracaatını giörüşen Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, mahkeme kararını onadı. Dört yıl süren dava sonrası, planlanandan bir gün önce uçan üç yolcu, bilet ve konaklama masraflarını tahsil etmenin mutluluğunu yaşadı.

Tazminat kazandıran uçuş!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

karma ~ 4 yıl önce
thy brezilya kktc ucusum var, siliden geldim.. uçuştan 4 5 saat once thy havalimanı ofisindeyim, bir arkadas geldi, annesi vefat etmiş, ucus dolu imiş, eğer son ana kadar bu sekilde olursa benim yerimi alabilir demistim.. thy istasyon şefi, sagolsun.. bileti biz ücretsiz değiştiririz , hatta bizim fiyatlardan size anlaşmalı otelden yer bakarız dediler, sonraki ucus 2 gun sonra idi.. 2 gun onemli degil,acil anne vefatı durumu .. neyse oteli ben verdim.. ucuscu arkadaşların oteli imiş, gol, lan,af vs heps iorada.. iki gun karma diyeyim artık, cok güzel gecti.. karma onemli.. insanlara yardimci olursanız, size dava acmazlar... en onemli kural, empati kuralı..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eeeyyy ~ 4 yıl önce
Emirateş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 4 yıl önce
“O” havayolunun ismi neden açıklanmıyor haberinizde? Açıklanmayacaksa hiç haber yapmayın, daha iyi. 4 sene veya 4 gün önce, hiç fark etmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adalet ~ 4 yıl önce
Tukurim 4 yil sonra gelen adalete

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ziyaret ettim ~ 4 yıl önce
Süper

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000