09 Mart 2015, Pazartesi 13:18:32

TARİHİ SEYAHAT BAŞLADI

Solar Impulse 2, güneş enerjisiyle yapacağı tarihi dünya turuna Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’den havalanarak başladı.
  • Çok iyi gerçekten, başarılı olur inş tüm uçuşları
  • er bosu alirlar bence
  • Az once indi, BBC naklen yayınladı. Eszamanli olarak Turk televizyonları da Hakan fidan haberini flaş haber olarak naklen veriyordu. Bu da iki ülke (iki uygarlık) arasındaki fark diye tarihe gecer artık.
  • Müthiş müthiş. Düşünsenize güneş enerjisiyle çalışan bir insansız hava aracı yapıyorsunuz ve atmesferin üst katmanlarınına bırakıyorsunuz. Güneş enerjisiyle ömrü bitene kadar yıllarca belirtilen rotada hiç inmeden uçuyor. Her türlü amaç için kullanılır.
  • helal olsun admalara ii bir proje ama o uçak 500 saati tamamlayana kadr USD en 2.70 olur:)
  • Kokpit icerisinde sera etkisi...+40 derece yapar....
  • Kazasız belasız bitirirler umarım.pilotlar içinde epey bir zor geçer uçuş.
  • Bu uçak yüksek irtifada uçacaksa -40 tamam da gündüz +40 derece ne demek oluyor?

Solar Impulse 2, güneş enerjisiyle yapacağı tarihi dünya turuna Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’den havalanarak başladı.

Dünya etrafındaki seyahatini güneş enerjisiyle tek bir damla fosil yakıt kullanmadan gerçekleştirecek olan Solar Impulse, Abu Dabi’de bulunan Al Bateen Havaalanı’nından, Solar Impulse’ın aynı zamanda mucidi olan Andre Borschberg’in pilotluğunda başarılı bir şekilde kalktı. 3,5 ay sürmesi planlanan tarihi dünya turunda Solar Impulse, toplam olarak 500 saat havada kalacak ve 35 bin kilometre yol katedecek. Solar Impulse, dünya turu kapsamında sırasıyla Umman, Hindistan, Burma, Çin’e uğradıktan sonra, Pasifik Okyanusu’nu geçerek Hawaii’ye ulaşacak. Hawaii’den ABD’ye geçecek olan Solar Impulse, daha sonra Atlantik Okyanusu’nu aşarak dünya turunu tamamlayacağı Abu Dabi’ye dönmeden önce Avrupa ya da Kuzey Afrika’da son molasını verecek. Dünya etrafındaki gezide, tek oturaklı uçağın kontrolünü, Solar Impulse’ın bir diğer mucidi olan Bertrand Piccard da ele alacak. Pilotlar, seyahat boyunca verilecek molalarda uçağın kontrolünü değişecek. Uçak, uğrayacağı ülkelerde yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin bilinci ve kullanım alanlarını yaygınlaştırmak amacıyla hükümetlerle ortak kampanyalar yürütecek.

Dünya turunun tamamlanmasıyla Solar Impulse, dünyanın çevresini yakıtsız olarak sadece güneş enerjisiyle kateden ilk uçak olacakken, Solar Impulse’ın mucidi ve pilotları olan Bertrand Piccard ve Andre Borschberg ise dünyanın çevresini güneş enerjisiyle dolaşan ilk insanlar olarak tarihe geçecekler. 

17 bin güneş paneli yerleştirilmiş 72 metre uzunluğundaki kanadı ve karbon fiber gövdesi ile Solar Impulse uçağı sadece 2300 kilo ağırlığa sahip. Bu sayede havalanması için sadece 150 metrelik bir pistte ve saatte 47 km hıza ulaşması yeterli oluyor. Havada ise deniz seviyesinde en düşük 36 km/s, en yüksek ise 90 km/s hızla uçabiliyor. En yüksek irtifası olan 8 bin 500 metredeki minimumda 57 km/s, maksimumda ise 140 km/s hızla seyredebiliyor. Basınç ayarlaması bulunmaması nedeniyle kabin içinde oluşacak sıcaklığın gündüz +40 ile gece -40 aralığında değişmesi bekleniyor. Bu da pilotlar açısından son derece zorlu fiziki koşulları beraberinde getiriyor. TARİHİ SEYAHAT BAŞLADI

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Çok iyi gerçekten, başarılı olur inş tüm uçuşları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
er bosu alirlar bence

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Touch-down ~ 9 yıl önce
Az once indi, BBC naklen yayınladı. Eszamanli olarak Turk televizyonları da Hakan fidan haberini flaş haber olarak naklen veriyordu. Bu da iki ülke (iki uygarlık) arasındaki fark diye tarihe gecer artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Müthiş müthiş. Düşünsenize güneş enerjisiyle çalışan bir insansız hava aracı yapıyorsunuz ve atmesferin üst katmanlarınına bırakıyorsunuz. Güneş enerjisiyle ömrü bitene kadar yıllarca belirtilen rotada hiç inmeden uçuyor. Her türlü amaç için kullanılır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
helal ~ 9 yıl önce
helal olsun admalara ii bir proje ama o uçak 500 saati tamamlayana kadr USD en 2.70 olur:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Kokpit icerisinde sera etkisi...+40 derece yapar....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
S.B. ~ 9 yıl önce
Kazasız belasız bitirirler umarım.pilotlar içinde epey bir zor geçer uçuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
none ~ 9 yıl önce
Bu uçak yüksek irtifada uçacaksa -40 tamam da gündüz +40 derece ne demek oluyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000