21 Ocak 2023, Cumartesi 10:11:49

Tam 9 hava yolu şirketi uçuşlarını durdurdu!

ABD ve AB’nin yaptırımları nedeniyle 2022 yılında 9 Rus hava yolu şirketinin uçuşlarını durdurduğu açıklandı.

ABD ve AB’nin yaptırımları nedeniyle 2022 yılında 9 Rus hava yolu şirketinin uçuşlarını durdurduğu açıklandı.

Ukrayna’ya düzenlediği askeri operasyon nedeniyle ABD ve AB’nin yaptırımlarına maruz kalan Rusya’da 9 hava yolu şirketinin uçuşlarını durdurmak zorunda kaldığı, bunlardan 4’ünün lisansının Rusya Federal Havacılık Ajansı (Rosaviatsiya) tarafından iptal edildiği bildirildi.

TürkRus’un Kommersant gazetesinden aktardığı habere göre, bir önceki 2022’den önceki 5 yıllık sürede toplam 5 hava yolu şirketinin lisansı iptal edilmişti.

Uçuşları durduran şirketler Skygates, Kamçatka, Bıstrolyot, Rostvertol Avia, Skol, Royal Flight, Sirius Aero, Atran ve AirBridgeCargo şeklinde sıralandı.

Şirketlerden bazıları ise yaptırımlar nedeniyle kullanıcı lisanslarının iptal edilmesi başvurusunda bulunarak faaliyetlerine son verdi.

Gazeteye konuşan sektör uzmanları, büyük yolcu taşımacılarının durumlarının şimdilik istikrarlı seyrettiğini ancak 2023 yılında charter, kargo ve business segmentlerinde faaliyet gösteren başka hava yolu şirketlerinin de faaliyetlerine son verebileceği düşüncesinde.

Ukrayna'ya düzenlenen özel askeri operasyondan sonra Batılı ülkelerce alınan yaptırım kararları Rus sivil havacılık sektörünü de hedef almıştı.

Tam 9 hava yolu şirketi uçuşlarını durdurdu!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000