30 Mart 2017, Perşembe 22:49:28

TALPA'dan elektronik yasağı açıklaması

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'nin aldığı "kabin içerisinde elektronik yasağı" kapsamında TALPA'dan açıklama geldi. Yasağın çağ dışı ve komik olduğu vurgulanan açıklamada yasağın kaldırılması konusunda girişimlerin sürdürüleceği belirtildi.
  • Sayin TALPA bosverin siz boyle zor konulari, sizi asar.Siz en iyisi hanslarla balik rakiya devam.
  • TALPA :)))))))),lutfen amma,yaa hic gulesim yokdu.Allah sizide hep boyle guldursun.
  • Bi gülesim geliyor bi gülesim geliyor sormayın:))))))
  • Uçuş emniyeti ihlal edilir, TALPA'dan ses çıkmaz. Pilotlar huzursuz ve mutsuz uçmaya mahkum edilir, TALPA'dan ses çıkmaz. Hava-iş, THY ile imzaladığı TİS'in ücretle ilgili hükümlerini değiştirir işçileri fişlemeye yönelik bir anketle, TALPA'dan sadece 4 satırlık bir bildirge gelir. Konu otoparka ve paralı TALPA gecesi düzenlemeye gelince maşallah gayet aktifler. Onun dışında TIS! Sahi sen neye yararsın, TALPA?!
  • Sizin otopark muhabbeti de kabul edilemeyecek kadar komik onu napcaz?
  • Amerikan ve Ingiliz Pilotlarin otopark ucretleri'ni kabin ekipleri'ne uyguladigi fiyata yukseltsin talpa bak bakalim nasil geri adim atiyorlar elektronik konusunda.
  • Ziraat Mühendisleri Odası'nın sivil havacılığa katkısı ne ise TALPA'nın da odur! Öyle etkili bir kurum...
  • Tgsye alım var mı?
  • tavşan dağa küsmüş :)
  • Asıl işiniz otoparkcılık iken böyle ciddi meseleler üzerine açıkla yaptığınızı sanmanız yakışmıyor Mr Ayhan.

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere aralarındaki Türkiye'nin de olduğu bazı ülkelerden yapılacak uçuşlarda elektronik yasağı uygulamaya başladı.

Dünya çapında çok konuşulan bu yasakla ilgili Türkiye Havayolu Pilotları Derneği'nden (TALPA) açıklama geldi.  TALPA'dan yapılan açıklamada, elektronik yasağının çağ dışı, akılcı olmayan ve kabul edilemeyecek derecede komik olduğu vurgulanırken, ECA ve IFALPA'ya konu ile ilgili bir yazı gönderildiği belirtildi.

İşte TALPA'nın açıklaması;
Ülkemiz Sivil Havacılığını ve özelde Türk Pilotları ve diğer sivil havacılık çalışanlarımızı tehdit eden elektronik araç kısıtlaması hakkında dünya havacıları çapında girişimlerimiz devam etmektedir.

Bu kapsamda 29.03.2017 tarihinde aşağıdaki açıklama TALPA yönetimi tarafından ECA ve IFALPA yönetimlerine gönderilmiş olup konu hassasiyetle tarafımızdan takip edilmekte ve gerekli girişimlere devam edilmektedir.

Sayın Başkanlar,

Geçen hafta içerisinde Türkiye’de operasyon yapan havayolu şirketlerinin de dâhil olduğu bazı Orta Doğu Ülkeleri’nin havayolu firmalarına kısıtlamalar getirilmiştir. Bu maksatlı seçildiğine inandığımız havayolu şirketleri, güvenlik nedenlerinden dolayı ABD ve İngiltere uçuşlarında elektronik cihazların yasaklanması ile karşı karşıya kalmışlardır.

Değerli Meslektaşlarım,

Türkiye’de bulunan havaalanları da, hepimizin halen operasyon yapmakta olduğu diğer havalanları Brüksel, Orly, Glasgow, Charles De Gaulle, New York JFK, Florida Fort Lauderdale, Tel Aviv, Tokyo, London Heathrow, Frankfurt havaalanları kadar güvenlidir ve hepsi ulusal ve uluslararası regülasyonlara sıkı sıkıya bağlı kalınarak yönetilmektedir. Adı geçen havaalanlarında uygulanan her türlü güvenlik prosedürleri Türkiye’deki havaalanlarında da aynı şekilde uygulanmaktadır.

Gerçek şu ki; sadece Avrupa veya Amerikan havayolu firmaları değil dünyadaki her bir diğer havayolu firması ve yolcuları da globalleştirilmiş terörden mağdur olmaktadır.

Kasıtlı olarak seçilmiş ve hedef gösterilmiş ülkelere yönelik kısıtlayıcı kurallar uygulamak veya bu kısıtlayıcı kuralları desteklemek yüksek rekabet koşullarının yaşandığı havacılık endüstrisinde negatif ayrımcılığa yol açacaktır.

Bu nedenle biz, Türkiye Havayolu Pilotları Derneği üyesi Pilotlar olarak, ülkemize karşı uygulamaya konulmuş olan bu yasaklamaya, tüm dünya ile birlikte global terör ile savaşımız kapsamında şiddetle karşı çıkıyoruz ve inanıyoruz ki bu yasaklama kaçınılmaz olarak en sonunda havayolu şirketlerine ve çalışanlarına zarar verecektir.

Güvenlik kuralları denilerek silah gibi kullanılan güvenlik yöntemleri serbest dünya ticaretine ve de özellikle çok yoğun rekabet şartlarının yaşandığı havacılık endüstrisine zarar verecektir.

Biz inanıyoruz ki, dünyadaki terörizme karşı mücadele edebilmek ve tedbirler alabilmek için dayanışma içinde bir bütün olarak hep birlikte mücadele etmemiz gerekmektedir.

Bu tür popülist ve akılcı olmayan yaklaşımlar, dünya havacılık endüstrisine daha çok zarar vererek çözüm olmak yerine problemleri sadece daha da derinleştirecektir.

Biz Türkiye Havayolu Pilotları Derneği olarak, bu tür kasten yapılan yasaklamaların sadece Türk Sivil Havacılık Endüstrisine değil aynı zamanda diğer ülkelerinkine de zarar vereceğine inanıyoruz. Bu tür yersiz ve akıldışı engeller havacılık endüstrisinin gelişimi ve büyümesine yardımcı olmayacaktır.

Bu yasak tamamıyle akılcı olmaktan uzak ve kabul edilemeyecek kadar komiktir.

Biz büyüyen Türkiye Havayolu Pilotları Derneği olarak bu ortaçağ dönemini andıran yasağı kınıyor ve bu konuda dayanışma ve desteğinizi talep ediyoruz.

Saygılarımla,

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı
M. Ayhan GÜNAL

TALPA'dan elektronik yasağı açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

TC ~ 5 yıl önce
Sayin TALPA bosverin siz boyle zor konulari, sizi asar.Siz en iyisi hanslarla balik rakiya devam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TC ~ 5 yıl önce
TALPA :)))))))),lutfen amma,yaa hic gulesim yokdu.Allah sizide hep boyle guldursun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Talpa deyince ~ 5 yıl önce
Bi gülesim geliyor bi gülesim geliyor sormayın:))))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mesul Kaptan ~ 5 yıl önce
Uçuş emniyeti ihlal edilir, TALPA'dan ses çıkmaz. Pilotlar huzursuz ve mutsuz uçmaya mahkum edilir, TALPA'dan ses çıkmaz. Hava-iş, THY ile imzaladığı TİS'in ücretle ilgili hükümlerini değiştirir işçileri fişlemeye yönelik bir anketle, TALPA'dan sadece 4 satırlık bir bildirge gelir. Konu otoparka ve paralı TALPA gecesi düzenlemeye gelince maşallah gayet aktifler. Onun dışında TIS! Sahi sen neye yararsın, TALPA?!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fo ~ 5 yıl önce
Sizin otopark muhabbeti de kabul edilemeyecek kadar komik onu napcaz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Üye ~ 5 yıl önce
Üye olmayı dene.
Magish ~ 5 yıl önce
Amerikan ve Ingiliz Pilotlarin otopark ucretleri'ni kabin ekipleri'ne uyguladigi fiyata yukseltsin talpa bak bakalim nasil geri adim atiyorlar elektronik konusunda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Üye ol ~ 5 yıl önce
Üye olmak bu kadar mı zor? Kendi meslek birliğine bile üye olmaktan acizsin. Sadece ucuz otopsrk derdindesin. Al Tav'dan aylık kart uza o zaman
Uye ol diyene ~ 5 yıl önce
Hacit kokpit degil kabin ekip uyesiyim senin kazandigin maasin 8 de 1 ini kazanip senin otopark icin verdigin ucretin 2 katini oduyorum. Bu otopark isinin nasil basladigini belki bilmezsin , tk bu isle ugrasmamak icin derneklere sordu talpa ben hallederim diye aldi uzerine sadece kokpite degil kabin icinde bu sorumlulugu aldi . Yillar gecti super paralar kazandi florya'daki yeni mekani bu paralarla aldi . Sonra ne olduysa bu 2-3 donemdir sanki kendi gidip otopark isletmecigi fikriyle pilotlar icin baslamis gibi bunu dernege uye olma hakki bile olmayan kabin ekiplerine fahiş fiyattan vermeye basladi. Pilotlarida dernege zorla uye yapmak icin bir koz olarak kullanmaya basladi . Levent kaptan bu olanlari goruyordur eminim yeni havalimaninda otopark isini sirketin ya da en kotu talpa disinda kim olursa olsun ustlenmesini saglarda goruruz talpanin 500 uyesi kaliyor mu
Uye ~ 5 yıl önce
Senin gibileri beslenek içinmi üye olalım, pilota sahip cıkmazsınız,grev kırıcılğı yapar hukumet sozcusu gıbı beyanat verirsiniz. siz neyi ar sayarsınız söyleyinfe bilelim.
Talpa Denince ~ 5 yıl önce
Aklımıza gelen Sarhoş,Grev kırıcı otoparkçı yada otelci daha ötesi varsa söyleyin bilelim.
Roger-Wilco ~ 5 yıl önce
Ziraat Mühendisleri Odası'nın sivil havacılığa katkısı ne ise TALPA'nın da odur! Öyle etkili bir kurum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs ~ 5 yıl önce
Tgsye alım var mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
var ~ 5 yıl önce
Yarın gel başla.
talpa ~ 5 yıl önce
tavşan dağa küsmüş :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yakışmadı ~ 5 yıl önce
Asıl işiniz otoparkcılık iken böyle ciddi meseleler üzerine açıkla yaptığınızı sanmanız yakışmıyor Mr Ayhan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000