12 Ocak 2022, Çarşamba 15:50:23

Taliban uçak ve helikopterleri geri istiyor

Afganistan’da yönetimdeki Taliban, Özbekistan ve Tacikistan’dan, bu ülkelere giden hava kuvvetlerine ait uçak ve helikopterlerin geri gönderilmesini istedi.
  • Taliban, Afganistanın meşru yönetimidir. Afganistana ait olan herşeyi geri istemesi gayet normaldir. Komşuları da bu talepleri kabul edecektir.
  • Issiz bir pilot olarak afgana gitmeyi dusunuyorum,taliban herseyi acikdan yapiyor bizimkiler gibi saman altindan su akitmiyorlar.
  • Tk yı beğenmeyenler Afganistan a gitmelerini öneriyorum lütfen gidin tk yı beğenmeyenler Afganistan da çalışın gidin orda kabin ekibi olun.

Afganistan’da yönetimdeki Taliban, Özbekistan ve Tacikistan’dan, bu ülkelere giden hava kuvvetlerine ait uçak ve helikopterlerin geri gönderilmesini istedi.

Kabil’de düzenlenen Afganistan Hava Kuvvetleri’ne ait törende konuşan Taliban yönetiminin Savunma Bakanı Muhammed Yakub, ülkesinin hava araçlarının diğer ülkeler tarafından alıkonulmasına ya da kullanılmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Yakub konuşmasında “Özbekistan ve Tacikistan’a, saygı içerisinde, sabrımızı test etmemeleri ve bizi karşı adımlar atmak zorunda bırakmamaları çağrısında bulunuyorum” dedi.

Taliban’ın Kabil’e girmesinden hemen önce ABD’nin eğitim verdiği çok sayıda pilotun, ailelerini de alarak Özbekistan’a kaçtıkları belirtiliyor. Pilotların kaçarken aralarında A-29 saldırı uçakları ve Kara Şahin helikopterlerinin de bulunduğu 40’tan fazla hava kuvvetlerine ait hava aracıyla gittikleri ifade ediliyor.

Özbek yetkililer, Eylül ayı başında askeri uçaklarla ülkeye kaçak şekilde gelen yüzlerce Afgan pilot ve ailesini sınırdışı ettiklerini açıklamıştı.

Bu çerçevede 450’den fazla Afganistan vatandaşının, Özbekistan’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki ABD üssüne götürüldükleri belirtiliyor.

Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinden önce Afganistan’ın 164’ten fazla hava kuvvetlerine ait uçak ve helikopterinin bulunduğu, ancak hali hazırda bu hava araçlarından sadece 81’inin ülkede olduğu, diğerlerinin kaçan pilotlar tarafından farklı ülkelere götürüldüğü belirtiliyor.

Taliban yönetimi Savunma Bakanı Yakub, konuşmasında ülkeden kaçan pilot ve havacılık mühendislerine de ülkeye dönmeleri çağrısında bulundu. Yakub “Onlar yabancı ülkelerde itibar görmezler ama bizler burada onları onurlandıracağız” dedi.

Yakub’un bu sözleri ve çağrısına rağmen Afganistan’da son dönemde daha önce Afgan ordusunda çalışmış çok sayıda kişinin öldürüldüğü iddia ediliyor.

Taliban uçak ve helikopterleri geri istiyor

Facebook Yorum

Yorumlar

gayet doğal ~ 7 ay önce
Taliban, Afganistanın meşru yönetimidir. Afganistana ait olan herşeyi geri istemesi gayet normaldir. Komşuları da bu talepleri kabul edecektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2.sinif vatandas ~ 7 ay önce
Issiz bir pilot olarak afgana gitmeyi dusunuyorum,taliban herseyi acikdan yapiyor bizimkiler gibi saman altindan su akitmiyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tk ~ 7 ay önce
Tk yı beğenmeyenler Afganistan a gitmelerini öneriyorum lütfen gidin tk yı beğenmeyenler Afganistan da çalışın gidin orda kabin ekibi olun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
112 Ap0 ~ 7 ay önce
Kabin memnun kokpit gitsin mennun olmayanlar onlar

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000