28 Haziran 2020, Pazar 10:17:12

SunExpress Covid-19'a karşı ne gibi önlemler aldı?

Pandemi sonrasında havacılık sektörünün aldığı önlemleri anlatan SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Fevzi Çalışkan, ulusal ve uluslararası sağlık ve havacılık otoriteleriyle iş birliği içerisinde çalışmalarını yürüterek gerekli olan tüm önlemleri aldıklarını söyledi.
  • Her yerde aynı alttaki yazı HEPA filtremiz var vb. 3 dakika nefes mi tutacağız.... ...Bu filtreler uçak içindeki havayı her üç dakikada bir yukarıdan aşağıya doğru temizliyor ve Koronavirüs dahil bilinen tüm virüslere karşı %99.9 oranında başarıya sahip" diye konuştu......konuştu konuştu konuştu...
  • Arkqdaslar cok zorunlu olmadikca artik ucakla seyehat etmeyin,ucagin icinde ucus suresi boyunca birbirinizin nefesini aliyorsunuz yoksa kabin icersindeki nem oranini duser,Yalan dolanla yolcu cekmeye ugrasiolar,sonra avrupa turkiye icin turuncu kod verio bu yil gitmeyin rezillikden baska bisey yok,birde gurbetciler gitmesse bakalim o ac turistlerden ne kazaniomuslar? Gurban olucaksiniz gurbetcilere.
  • Tamam güzel bir Hepa filitre 15 bin dollar her hafta degişmesi getekiyor yapılıçak mı yani? Birde uçakta 1 kişi var covid ile messela hapşurdü Hepa filitre ne yapıçak? Tüm koltuklar etraflara bulaşır! Neden maddem bukadar güvenli ize şirketler FFP95 maskedi vermiyor yollculara ve bir shield yüzü korumaya?
  • Havacılık toparlanmaz kolay kolay bitti bu iş
  • kör mü :)))
  • Almanya Sunexpress ten 1200 kişiyi cıkarak aldı önlemini Ahmet Calıskan..Corendon kadar olamadınız.Yıllardır Eurowins LH ucuslarını yaptırıp para kazandınız..Emegimiz haram zıkkım olsun.Bakalım Sxs icin bu kış nasıl gececek...
  • Şirketimizi bu zor dönemde aldığı isabetli kararlarla düzlüğe çıkartacak Ahmet bey.... Sxd konusu da halledildi, şimdi SXS'e odaklanma zamanı!
  • SunExpress, kalite :)
  • reklamlara devam...
  • Neden gözlük anlatsana biraz ?

Pandemi sonrasında havacılık sektörünün aldığı önlemleri anlatan SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Fevzi Çalışkan, ulusal ve uluslararası sağlık ve havacılık otoriteleriyle iş birliği içerisinde çalışmalarını yürüterek gerekli olan tüm önlemleri aldıklarını söyledi. Çalışkan, tüm uçaklarda ameliyathanelerde kullanılan High Efficiency Particulate Air (HEPA) filtreleme sistemi bulunduğunu belirterek, "Bu filtreler uçak içindeki havayı her üç dakikada bir yukarıdan aşağıya doğru temizliyor ve Koronavirüs dahil bilinen tüm virüslere karşı yüzde 99.9 oranında başarıya sahip" dedi.

ATSO Vizyon dergisine açıklamalarda bulunan ve yolcuların uçuş öncesinden varışa kadar seyahatleri boyunca sağlıklı ve emniyetli seyahatleri için hayata geçirilen yeni standartlar hakkında bilgi veren Çalışkan, uçakta maske takma zorunluluğu, yolcuların artık havalimanına normalden daha erken gelmesi, kabin içi bagaj kısıtlaması, uçak içinde ikramla ilgili alınan önlemlerin, tüm uçuşlarda dağıtılan dezenfektan mendiller, uçakların düzenli dezenfektasyonu, uçak içindeki havayı ameliyathane kadar steril tutmayı sağlayan HEPA filtreleri ve iç hat uçuşlarında HES kodu zorunluluğunun bunlardan sadece bazıları olduğunu söyledi.

“Korona Etiketi” uygulaması

Misafirlerin seyahatlerinde kendilerini güvende ve konforlu hissedebilmeleri için ulusal ve uluslararası otoritelerin kural ve tavsiyeleri çerçevesinde sağlık ve hijyen kurallarına uygun olarak ‘Korona Etiketi’ uygulamasını geliştirdiklerini hatırlatan Ahmet Fevzi Çalışkan, bu uygulama ile hayata geçirilen yeni standartlar sayesinde misafirlerin yolculuklarının her anını güvenli ve rahat hale getirmeyi amaçladıklarının altını çizdi.

Uçuş öncesinde havalimanında alınan önlemler

Havalimanlarında maske takmak zorunlu hale geldiğini kaydeden Çalışkan, tüm check-in kontuarlarının yeni hijyen kuralları doğrultusunda düzenlendiği bilgisini paylaştı. Sosyal mesafe kuralları ile ilgili yazılı ve görsel bilgilendirmeler yerleştirildiğini söyleyen Çalışkan, "Sorunsuz bir check-in süreci için kontuarlarımızı daha erken açıp daha erken kapatıyoruz. Bu nedenle misafirlerimizin havalimanına uçuşlarından en az 3 saat önce gelmelerini rica ediyoruz. Havalimanında uzun bekleme süreleri oluşmaması ve her türlü temasın en az seviyeye indirilebilmesi için misafirlerimize online check-in hizmetimizi kullanmalarını öneriyoruz. Son olarak, uçağa binerken yanınıza alabilecekleriniz, küçük el çantası, bilgisayar çantası ve bebeğiniz için ihtiyacınız olan eşyalar ile sınırlandırıldı. Bu nedenle uçak altına vermek üzere misafirlerimize ücretsiz olarak 6 kg ağırlığında ek bagaj hakkı sunuyoruz." dedi.

Biniş sırasında, uçakta ve varış noktasında alınan önlemler

Uçağa sorunsuz ve temassız bir şekilde binebilmek için yolcuların kapıya kalkış saatinden en az bir saat önce gitmesi gerektiğini, biniş kartlarını, kimliklerini veya pasaportunuzu ve iç hat uçuşuysa HES kodlarını hazır bulundurmalarını isteyen Çalışkan, ek olarak yer personeli veya kabin ekibi tarafından dağıtılacak olan Sağlık Durumu Beyan formunu doldurmalarının istenildiğini kaydetti. Çalışkan, gidilecek destinasyona göre bazı ülkelerde farklı formların da teslim edilmesi istenebildiğini belirterek "Havalimanı çalışanlarımız ve kabin ekiplerimiz formlarla ilgili gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır. Sosyal mesafe kuralları uçağa biniş sırasında da geçerli. Bu doğrultuda, uçağa küçük gruplar halinde binilmesi sağlanıyor" dedi.

Uçakların her uçuş sonrası dezenfekte edildiğini, düzenli aralıklar ise derinlemesine dezenfektasyon uygulandığını ifade eden Çalışkan, uçak içindeki lavaboların uçuş sırasında düzenli aralıklarla temizlendiğini kaydetti. Çalışkan, "Temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerine ek olarak, tüm uçaklarda ameliyathanelerde kullanılan High Efficiency Particulate Air (HEPA) filtreleme sistemi bulunuyor. Bu filtreler uçak içindeki havayı her üç dakikada bir yukarıdan aşağıya doğru temizliyor ve Koronavirüs dahil bilinen tüm virüslere karşı %99.9 oranında başarıya sahip" diye konuştu.

Hem yolcuların hem de uçuş ekibimizin uçak içinde maske takmasının zorunlu olduğunu kaydeden Ahmet Fevzi Çalışkan, uçuş sırasında mümkün olduğunca sosyal mesafeyi korumanın önemine dikkat çekti. Lavabo sırasında beklemekten kaçınılması gerektiğinin altını çizen Çalışkan, "Uçaklarımız tamamen dolu değilse, orta koltukları boş bırakmak için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak uçaklarımızın tamamen dolu olduğu durumda orta koltuklarımızda da yolcu oturabiliyor. Bu noktada, uçak içinde gerekli tüm dezenfeksiyon işlemleri uygulandığı ve havayı her üç dakikada bir temizleyen HEPA filtreleme sistemi sayesinde ameliyathane kadar steril bir hava sağlandığı için resmi otoritelerin orta koltukların boş bırakılmasıyla ilgili herhangi bir tavsiyede bulunmadıklarını hatırlamakta fayda var" diye konuştu.

SunExpress Covid-19'a karşı ne gibi önlemler aldı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

hepa hepa le le ~ 2 gün önce
Her yerde aynı alttaki yazı HEPA filtremiz var vb. 3 dakika nefes mi tutacağız.... ...Bu filtreler uçak içindeki havayı her üç dakikada bir yukarıdan aşağıya doğru temizliyor ve Koronavirüs dahil bilinen tüm virüslere karşı %99.9 oranında başarıya sahip" diye konuştu......konuştu konuştu konuştu...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cevap ~ 3 gün önce
Arkqdaslar cok zorunlu olmadikca artik ucakla seyehat etmeyin,ucagin icinde ucus suresi boyunca birbirinizin nefesini aliyorsunuz yoksa kabin icersindeki nem oranini duser,Yalan dolanla yolcu cekmeye ugrasiolar,sonra avrupa turkiye icin turuncu kod verio bu yil gitmeyin rezillikden baska bisey yok,birde gurbetciler gitmesse bakalim o ac turistlerden ne kazaniomuslar? Gurban olucaksiniz gurbetcilere.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hepa ~ 4 gün önce
Tamam güzel bir Hepa filitre 15 bin dollar her hafta degişmesi getekiyor yapılıçak mı yani? Birde uçakta 1 kişi var covid ile messela hapşurdü Hepa filitre ne yapıçak? Tüm koltuklar etraflara bulaşır! Neden maddem bukadar güvenli ize şirketler FFP95 maskedi vermiyor yollculara ve bir shield yüzü korumaya?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hava civa ~ 4 gün önce
Havacılık toparlanmaz kolay kolay bitti bu iş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gozluklu arkadas ~ 4 gün önce
kör mü :)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nankörlük ~ 4 gün önce
Almanya Sunexpress ten 1200 kişiyi cıkarak aldı önlemini Ahmet Calıskan..Corendon kadar olamadınız.Yıllardır Eurowins LH ucuslarını yaptırıp para kazandınız..Emegimiz haram zıkkım olsun.Bakalım Sxs icin bu kış nasıl gececek...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Geçmiş olsun ~ 4 gün önce
O ucuslardan da para geldi ama neden hep zarar. 9 yıllık zarar biraz fazla uzun. Umarım eurowings hepinizi kadrosuna katar.
Sxs ~ 4 gün önce
Istisnalar disinda sxd yi ugrattiginiz zararlari napacaz? Ucus ekibi yuzunden iptal edilmek zorunda kalan saatlerce gecikmeye sokulan ucuslari napacaz? Avusturya hava sahasinda mesaim doldu deyip munich e kadar kaptan karari kullanmayip vienna ya divert edip ucagi kapatip otele giden, ucaktaki full yolcuyu otele cekmek zorunda biraktirip akabindeki devam seferindeki yolculara gecikmeden dolayi odenen dbc leri napacaz? Hiic kusura bakmayin kendiniz ettiniz kendiniz buldunuz.
SXS ~ 4 gün önce
Yillardir zarar eden, ana sirkete yuk olan bir organizasyonu kapatmak mi suc? Hayir kurumu mu burasi? SXD’yi kapatmasalardi da yaninda SXS’i de asagi goturseydi sevinecek miydiniz? Bilip bilmeden yapilan yorumlar ne guzel cidden... Haricten gazel okumak kolay.
Tgs calisanı ~ 3 gün önce
Size samimiyetimle söylüyorum hiçbir önlem yok
Isin Kolayi ~ 11 saat önce
Simdi neden bu kadar zarar ediyor ve gecikme oluyor diye soruyorlar? Gel bakalim 15-20 yillik ucaklarla uc, havada motoru duran ucakla uc, her ucusta bir teknik problem yasayan eski ucaklarla uc.ki o 13 ucakla ucacaksiniz az kaldi.Sxd ye Sxs teki gibi sifir ucaklar hicbir zaman verilmedi.Ucaklar gercekten vahim durumdaydi..Su gercegi görün artik..
SXS ~ 4 gün önce
Şirketimizi bu zor dönemde aldığı isabetli kararlarla düzlüğe çıkartacak Ahmet bey.... Sxd konusu da halledildi, şimdi SXS'e odaklanma zamanı!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yerim saglam ~ 4 gün önce
1200 kişinin ahı Sxs in omzunda..Yerin cok saglam galiba..O kadar haksızlık yapıldı emeklerimiz calındı..Bu kış ya batar ya cıkar sxs..Kendini saglama al.Türkiyede işsiz kalırsan ölürsün aclıktan..
. ~ 4 gün önce
SunExpress, kalite :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aaa ~ 5 gün önce
reklamlara devam...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bi bitmediniz. ~ 5 gün önce
Neden gözlük anlatsana biraz ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000