26 Ağustos 2016, Cuma 09:42:14

Suat Hayri Aka müsteşarlığa getirildi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığında müsteşar yardımcısı olarak görev yapan Suat Hayri Aka müsteşarlığa getirildi.
  • cv'sinde trabzonlu ve rizeli'liğinden öte bir şey yer almayan tonla bürokrat yerine böyle geçmişiyle geldiği yeri hak ettiğini bize düşündürten insanları görmek istiyoruz artık, başarılar.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığında müsteşar yardımcısı olarak görev yapan Suat Hayri Aka müsteşarlığa getirildi.

Bugün Resmi Gazete'de de yayımlanan atama ile müsteşarlığa getirilen Hayri, bu yılın başında müsteşar yardımcılığına getirilmişti.

SUAT HAYRİ AKA KİMDİR?

1960 yılında Tatvan’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi (Denizcilik Yüksek Okulu) Güverte Bölümünden 1982’de mezun oldu.

1989 ve 1990 yılları arasında Birleşmiş Milletler Bursuyla İsveç’te bulunan “World Maritime University” de Liman ve Denizcilik İdaresi alanında Master yaptı.

Kamudaki görevinden 1991 yılında ayrılarak, 2006 yılına kadar denizcilik sektöründe armatörlük, brokerlik, uluslararası deniz taşımacılığı, deniz ticareti, gemi alım-satımı, deniz sigortaları, danışmanlık hizmetleri, gemi inşaatı ile gemi kurtarma, çeki ve sualtı mühendislik hizmetleri başta olmak üzere denizcilik alanında farklı branşlarda faaliyet gösteren şirketlerde kurucu ortak ve yönetici olarak görev yaptı.

1994-2006 yılları arasında kesintisiz olarak 12 yıl boyunca İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesinde Öğretim Görevlisi olarak “Gemi İşletmeciliği ve Deniz Ekonomisi” derslerini verdi. 2003-2007 yıllarında T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı’nı temsilen KKTC Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şirketi’nde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı görevinde bulundu. 2007-2011 yıllar arasında AVEA İletişim Hizmetleri A.Ş. de kamu hisselerini temsilen Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 2006 yılında T.C. Ulaştırma Bakanlığı’na Müsteşar Yardımcısı oldu. Barış Tozar'ın Deniz Ticaret Genel Müdürlüğü'nden ayrılması ile birlikte bu görevide vekaleten üslenen Suat Hayri Aka, ileri düzeyde İngilizce bilmektedir.

Suat Hayri Aka, 6 Haziran 2014 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı Lütfi Elvan'ın imzasıyla vekaleten üslendiği Müsteşar Yardımcılığı ve Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü görevlerinden alınarak, Bakanlık Müşavirliği kadrosuna atanmıştı.

Suat Hayri Aka müsteşarlığa getirildi

Facebook Yorum

Yorumlar

cv ~ 4 yıl önce
cv'sinde trabzonlu ve rizeli'liğinden öte bir şey yer almayan tonla bürokrat yerine böyle geçmişiyle geldiği yeri hak ettiğini bize düşündürten insanları görmek istiyoruz artık, başarılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AIRMAN ~ 4 yıl önce
herkesin bu koltuğa oturacağına kesin gözüyle baktığı, son 15 yılın çok tanınan bürokratının bu koltuğa gelmemesi çooook ilginç, vardır bir bildikleri muhakkak...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000