12 Eylül 2019, Perşembe 17:18:17

Suat Hayri Aka'ya yeni görev

Uzun yıllar Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarlığı yapan Suat Hayri Aka yeni bir göreve atandı.
  • Hava trafikten Kılıç temizlenmedikçe işimiz zor, dünya ile yarışmak için eski kafalar gitmeli artık
  • Gemi guvertesinden Cockpit'e gecis. Biraz hiz farki var ama...

Uzun yıllar Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarlığı yapan Suat Hayri Aka yeni bir göreve atandı.

Ulaştırma ve Havacılık sektörünün deneyimli isimlerinden eski müsteşar Suat Hayri Aka, uluslararası sivil havacılık teşkilatı ICAO nezdinde Türkiye Cumhuriyeti daimi temsilcisi görevine getirildi.

Suat Hayri Aka kimdir?

1960 yılında Tatvan’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi (Denizcilik Yüksek Okulu) Güverte Bölümünden 1982’de mezun oldu.

1989 ve 1990 yılları arasında Birleşmiş Milletler Bursuyla İsveç’te bulunan “World Maritime University” de Liman ve Denizcilik İdaresi alanında Master yaptı.

Kamudaki görevinden 1991 yılında ayrılarak, 2006 yılına kadar denizcilik sektöründe armatörlük, brokerlik, uluslararası deniz taşımacılığı, deniz ticareti, gemi alım-satımı, deniz sigortaları, danışmanlık hizmetleri, gemi inşaatı ile gemi kurtarma, çeki ve sualtı mühendislik hizmetleri başta olmak üzere denizcilik alanında farklı branşlarda faaliyet gösteren şirketlerde kurucu ortak ve yönetici olarak görev yaptı.

1994-2006 yılları arasında kesintisiz olarak 12 yıl boyunca İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesinde Öğretim Görevlisi olarak “Gemi İşletmeciliği ve Deniz Ekonomisi” derslerini verdi. 2003-2007 yıllarında T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı’nı temsilen KKTC Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şirketi’nde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı görevinde bulundu. 2007-2011 yıllar arasında AVEA İletişim Hizmetleri A.Ş. de kamu hisselerini temsilen Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 2006 yılında T.C. Ulaştırma Bakanlığı’na Müsteşar Yardımcısı oldu. Barış Tozar'ın Deniz Ticaret Genel Müdürlüğü'nden ayrılması ile birlikte bu görevide vekaleten üslenen Suat Hayri Aka, ileri düzeyde İngilizce bilmektedir.

Suat Hayri Aka, 6 Haziran 2014 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı Lütfi Elvan'ın imzasıyla vekaleten üslendiği Müsteşar Yardımcılığı ve Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü görevlerinden alınarak, Bakanlık Müşavirliği kadrosuna atanmıştı.

Suat Hayri Aka'ya yeni görev

Facebook Yorum

Yorumlar

Atc ~ 11 ay önce
Hava trafikten Kılıç temizlenmedikçe işimiz zor, dünya ile yarışmak için eski kafalar gitmeli artık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cockpit'e ~ 11 ay önce
Gemi guvertesinden Cockpit'e gecis. Biraz hiz farki var ama...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000