03 Ekim 2017, Salı 15:01:10

SpiceJet'ten Bombardier'den tarihi alım: 50 adet sipariş verildi

Kanadalı uçak üreticisi Bombardier, 2016 yılı başında görücüye çıkardığı pervane itişli Q400 modelinin en büyük siparişini Hindistan merkezli SpiceJet'ten aldı. Toplam hacmi 1.7 milyar dolar olan satın almayla SpiceJet bu uçaklarla ilk ticari uçuşları gerçekleştirecek havayolu olacak
  • Büyük hava yollarının veya alt markalarından bu tip uçukları hep var. Bizim de Uşak, Tokat, Kütahya, Zonguldak, Balıkesir merkez, Çanakkale, Sinop, Kahramanmaraş gibi havaalanlarında kullanılmak üzere olmalı.
  • Kanada'li Bombardier firmasinin gerek pervaneli Q400 uçaklari ve gerekse de yeni piyasa çikardiklari C 100 ve 300 Serisi uçaklari siniflari açisindan dünyanin en iyi uçaklaridir. Gerek imallatta kullanilan son derece hafif ve çevre dostu malzemeleri ve gerekse de muazzam ileri teknoloji ve düsük maliyetleri sebebi su an çok büyük ilgi görmektedirler. Hatta bu sebeb ile Boing bu firmayi piyasadan çikarmak için büyük bir çaba harcamaktadir. Türk havaciliginin özellikle bölgesel kullanimda düsünmek üzere muhakkak bu uçaklar ile ilgilenmesi ve bünyelerine katmasi çok faydali olur diye düsünüyorum. Sanirim dünyada ne kadar çok degisik üretici olursa havayollarinin onlari seçme ve pazarlik etme sanslari o kadar fazla olacaktir. Saygilarimla.
  • Biz bunun motor kabuğunu üretelim. N'olur ama n'olur :))) biz üretelim. Halılarını dokuyalım, pasta cila yapalım. Abi n'olur yaaa n'olur.
  • Bak elin oğlu yaptı turbopropla küçük taşımacılık yapacak uçak anlaşmalarını. Türkiye 3 sene önce konuştuğunu yapamadı ve yine kaybetti. Yazık.

Bombardier'in şubat ayında düzenlenen Singapur Airshow'da ilk kez görücüye çıkardığı pervane gücüyle itiş sağlayan turboprop Q400 modelinde tarihi bir alım gerçekleşti.

Hindistan'da faaliyet gösteren düşük maliyetli havayolu şirketi SpiceJet, tam 50 uçaklık sipariş verdi ve tek seferde en büyük Q400 alımını yaptı. Toplam maliyeti 1.7 milyar dolar olması beklenen siparişle SpiceJet, 90 koltuklu turboprop uçakları kullanacak ilk havayolu şirketi olacak.

SpiceJet'in bu siparişiyle, Kanada merkezli Bombardier'in aldığı toplam Q400 siparişi 610 uçak oldu.

Ülke içindeki ve uluslararası pazarını genişletmek isteyen SpiceJet ise ortalama 35 milyon dolar birim maliyeti olan 90 koltuklu Q400 modeliyle, Asya - Pasifik bölgesindeki yükselen talebi karşılamaya çalışacak.

IATA verilerine göre Hindistan, hava trafiğindeki artış anlamında yurt içi bazında yüzde 20'yi aşan büyümeyle küresel lider konumunda.

SpiceJet'in filosunda 20 adet 78 koltuklu Bombardier Q400 uçağın yanı sıra 135 adet Boeing 737 MAX 8s, 30 adet Boeing 737-800, 4 adet 737-900 ve 2 adet de 737-700 bulunuyor. Hindistan şirketi geçtiğimiz günlerde de 20 adet MAX 10S sipariş etmişti.

SpiceJet'ten Bombardier'den tarihi alım: 50 adet sipariş verildi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Yolcu ~ 5 yıl önce
Büyük hava yollarının veya alt markalarından bu tip uçukları hep var. Bizim de Uşak, Tokat, Kütahya, Zonguldak, Balıkesir merkez, Çanakkale, Sinop, Kahramanmaraş gibi havaalanlarında kullanılmak üzere olmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vatandaş ~ 5 yıl önce
Borajet bildiğiniz gibi zamanında denedi ama bizim vatandaş turbopropu genelde "pervaneli uçak düşer müşer, eski model binmeyelim biz buna" diye nitelendirdiğinden bence önce eğitim...
Hakkı ~ 5 yıl önce
Borajet denedi ve iflas etti
Ekrem Kol ~ 5 yıl önce
Kanada'li Bombardier firmasinin gerek pervaneli Q400 uçaklari ve gerekse de yeni piyasa çikardiklari C 100 ve 300 Serisi uçaklari siniflari açisindan dünyanin en iyi uçaklaridir. Gerek imallatta kullanilan son derece hafif ve çevre dostu malzemeleri ve gerekse de muazzam ileri teknoloji ve düsük maliyetleri sebebi su an çok büyük ilgi görmektedirler. Hatta bu sebeb ile Boing bu firmayi piyasadan çikarmak için büyük bir çaba harcamaktadir. Türk havaciliginin özellikle bölgesel kullanimda düsünmek üzere muhakkak bu uçaklar ile ilgilenmesi ve bünyelerine katmasi çok faydali olur diye düsünüyorum. Sanirim dünyada ne kadar çok degisik üretici olursa havayollarinin onlari seçme ve pazarlik etme sanslari o kadar fazla olacaktir. Saygilarimla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atlas? ~ 5 yıl önce
Atlas Jet Bombardier firmasından alım yapmıştı diye hatırlıyorum ama...
Biz üretelim ~ 5 yıl önce
Biz bunun motor kabuğunu üretelim. N'olur ama n'olur :))) biz üretelim. Halılarını dokuyalım, pasta cila yapalım. Abi n'olur yaaa n'olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ferit ~ 5 yıl önce
Aç kal
Ezik ~ 5 yıl önce
Ezik gördüm bu kadarını görmedim. Bombardier zaten zart diye bu modeli üretti degil mi? Ulan Allahın en mall kulu
Yazık Türkiye'ye ~ 5 yıl önce
Bak elin oğlu yaptı turbopropla küçük taşımacılık yapacak uçak anlaşmalarını. Türkiye 3 sene önce konuştuğunu yapamadı ve yine kaybetti. Yazık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000