17 Mayıs 2010, Pazartesi 09:01:33

Spekülasyonlar bitmiyor!

Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski'nin de içinde bulunduğu Sovyet yapımı Tu-154 model uçağın Rusya'nın Smolensk askeri havalimanına inişi sırasında düşmesi ile ilgili spekülasyonların sonu gelmiyor.

Olayla ilgili yeni iddia uçakta NATO'nun gizli şifrelerinin bulunduğu bilgisayarların Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) eline geçtiği yönünde. Cumhurbaşkanı Kaczynski ve eşi ile birlikte toplam 96 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasının sebebi ile ilgili çalışmalar sürüyor. Polonya Askeri İstihbarat Servisi Başkanı Krzysztof Dusza, Cumhurbaşkanı'nın uçağında 'gizli şifreler'in yer aldığı kristografik ya da başka türlü herhangi bir aletin olmadığını açıkladı. Uçakta sadece Cumhurbaşkanı'nın irtibat sağlayabilmesi için uydu telefonu olduğunu ifade eden Dusza, "Bu telefon da çok basit bir uydu telefonu. Basında yer alan iddialar sadece birer spekülasyondan ibaret." değerlendirmesinde bulundu. FSB'nin olaydan hemen sonra bölgeye geldiği ve olay yerinde bulunan NATO'ya ait gizli şifrelerin bulunduğu laptop bilgisayar, flash kartlar ve diğer belgeleri aldığı iddia edilmişti. Rusya, kontrol kulesi ve olay yeri incelemeleri sonuçlarına göre olumsuz hava şartları ve kulenin uyarısını dikkate almayarak inmekte ısrar eden pilotun kazaya sebep olduğunu açıklarken, karakutu ile ilgili incelemeler de devam ediyor. Rusya ve Polonya teknik heyetlerinin birlikte yaptıkları çalışmanın yanı sıra, Polonya askerî savcılığı da olayla ilgili ayrı bir soruşturma yürütüyor.

10 Nisan'da gerçekleşen kaza sonrası tüm yolcuların DNA testleri yapılarak kimlikleri belirlendi ve Polonya'ya gönderildi. Polonya Başsavcılığı olayla ilgili dört ayrı senaryo üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Buna göre, teknik arıza, pilotaj hatası, kötü hava koşulları ve uçuş güvenliğinin olmaması ilk üç senaryo olarak belirtiliyor. Polonya Başsavcılığı terör saldırısı ya da pilota herhangi bir baskı yapılması gibi alternatifleri de değerlendiriyor. Daha önce de internet ortamında yayınlanan silah patlamaları ve küfürlerin yer aldığı spekülasyon amaçlı üretildiği belirlenen görüntülerde siyah elbiseler içindeki insanların uçak kazasından yaralı kurtulanları öldürdükleri iddia edilmişti.
 
 

Spekülasyonlar bitmiyor!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000