29 Ocak 2013, Salı 13:01:46

SOMALİ'YE HAVALİMANINI TÜRK FİRMASI YAPACAK

Tekirdağ’ın Çerkezköy İlçesi’nde faaliyet gösteren Türk firması Favori LLC, Somali’nin başkenti Mogadişu’daki 15 uçak kapasiteli havalimanının yarısını yıkıp, kapasiteyi 5 bin yolcu ve günlük 60 uçağa çıkaracak. Havalimanının 10 milyon dolara mal olacak kapasite artırımı projesi yıl sonuna kadar tamamlanacak.

Somali’nin Başkenti Mogadişu’ya yapılacak olan havalimanı inşaatı için güvenlik ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren Kardeşler Yapı Grup ile Çetin Grup birlikte Favori LLC adlı şirket kurdu. Ardından geçen Cumartesi günü firmanın iki kurucusu Süleyman Kozuva ve Ahmet Çetin Mogadişu’ya giderek Türkiye Büyükelçisi Kani Torun’un da katıldığı törende, Somali Ulaştırma Bakanı Mohamed Osman Ali ile Aden Abdulle Uluslararası Havalimanı yapım ve işletme sözleşmesini imzaladılar.

Çerkezköy’de sektörlerinde önde gelen iki firmaların 3 milyon dolar sermaye ile kurdukları yine şirket ile çıktıkları Afrika serüvenini, 10 milyon dolarlık yatırımla taçlandırdıklarını söyleyen Süleyman Kozuva, “Bu atılım hem ülkemiz, hem de bölgemiz adına son derece önemli bir yatırım ve atılımdır. Sözleşmede öngörülen hizmetler, havalimanı dahilindeki her türlü iş ve işletme faaliyetini kapsıyor. Ayrıca yer hizmetleri, güvenlik, kargo terminali, yolcu hizmetleri gibi her türlü tamamlayıcı servislerin yanı sıra, Somali Kamu İktisadi Teşekkülü ortaklığı ile yakıt tedarikini de içermektedir. Hizmet kapsamında havaalanında VIP, dış hatlar ve iç hatlar ayırımı yapılacak, gece inişleri ve 24 saat hizmet vererek uluslararası liman tescili de alınacak. Hazırda olan havalimanının yarısını yıkacağız ve yerine daha modern bir havalimanı yapacağız. Şu an 15 olan uçak kapasitesi ise 60’a, yolcu kapasitesi ise 5 bine ulaşacak. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılacak olan bu proje için 10+10 yıllık sözleşme imzalandı. Bunun nedeni de Somali’de 20 yıllık sözleşme yapılamıyor. 10 yılın bitiminde ikinci 10 yıllık sözleşme ile biz işletmeye devam edeceğiz. İstemezsek bitecek, sözleşme sona erecek. 20 yıllık bu süre içinde, eğer Mogadişu’ya başka bir havalimanı yapılması gerekiyorsa, bu işi de biz yapacağız” dedi.

İnşaat çalışmalarının 15 Mart'a başlaması ve yıl sonuna kadar da tamamlanması planlanıyor. (Akşam)

SOMALİ'YE HAVALİMANINI TÜRK FİRMASI YAPACAK

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000