01 Şubat 2019, Cuma 09:15:17

Sökülen uçaklar ekonomiye kazandırılacak

Uçakların sökülmelerine yönelik mevzuat karışıklığı revize ediliyor. Sektör temsilcileriyle Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan”ın bir araya geldiği görüşmeden, çalışma gruplarının derhal oluşturulması kararı çıktı.
  • İyi bir gelişme, milyon$ lık parçalar ekonomiye kazandırılacak
  • Bu eski meshur ucagi yeni havalimaninda gauet ihtisamli bi pozisyonda statik model yapin..... Bizim ne eksigimiz var British, Cathay vs vs gibilerinden....

Uçakların sökülmelerine yönelik mevzuat karışıklığı revize ediliyor. Sektör temsilcileriyle Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan”ın bir araya geldiği görüşmeden, çalışma gruplarının derhal oluşturulması kararı çıktı. İlk toplantı bugün (Cuma) gerçekleştiriliyor.

Hafta başında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı ziyaret eden TOBB Sivil Havacılık Meclis Başkanı ve Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun ile SHGM Genel Müdür Yardımcısı Can Erel ve diğer TOBB yetkililerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda alınan karar uyarınca SHGM önderliğinde mevzuatın geliştirilmesi sağlanacak.

Ekonomik ömrünü ve değişik nedenlerle işletmesi durdurulan hava araçlarının sökümü ve parçalanması ile elde edilen kullanıma uygun yedek parçanın yeniden ekonomiye kazandırılması amaçlanıyor. Ayrıca, hava araçlarının tasarımı, imal, işletim ve bakım faaliyetlerinde kullanılan malzemelere uygulanan atıl kalmış kısıtlamaların da kaldırılarak sektörün desteklenmesi yönündeki öneriler Ticaret Bakanı Pekcan tarafından yerinde bulunarak hemen adım atılması sağlandı.

Mevzuat değişikliğinden sonra uluslararası havacılık kurallarına göre uygulanacak yeni yönetmelik ve yönergelerle bu faaliyetlerin bürokratik işlemleri hem kolaylaşacak hem de birçok parçanın yine standartlar dahilinde kullanımı sağlanacak.

Çalışma gruplarının toplantıları sonrasında uygulamanın kısa sürede revize edilmesi bekleniyor.
 

Sökülen uçaklar ekonomiye kazandırılacak

Facebook Yorum

Yorumlar

Çok ~ 2 yıl önce
İyi bir gelişme, milyon$ lık parçalar ekonomiye kazandırılacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TC-JDM ~ 2 yıl önce
Bu eski meshur ucagi yeni havalimaninda gauet ihtisamli bi pozisyonda statik model yapin..... Bizim ne eksigimiz var British, Cathay vs vs gibilerinden....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000