20 Ocak 2020, Pazartesi 08:53:46

"İran üzerinden uçmaya devam edeceğiz"

İran ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında Irak toprakları üzerinde yaşanan askeri saldırılara rağmen Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli birçok şirketin İran hava sahası üzerindeki uçuş güzergahını değiştirmediği açıklandı.
  • Emirates, İran hava sahası hariç tüm hava sahalarını kullanıyor. SFO ya da LAX uçuşlarından rahatlıkla görebilirsiniz.
  • katar havayolunun başka bir şansı da yok suudi arabistan hava sahası için yasaklı. iran ve ırak hava sahası güvenlik nedeniyle kapanırsa. tüm avrupa yönü uçuşları durur.

İran ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında Irak toprakları üzerinde yaşanan askeri saldırılara rağmen Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli birçok şirketin İran hava sahası üzerindeki uçuş güzergahını değiştirmediği açıklandı

Washington ile Tahran yönetimi arasında Orta Doğu'da yaşanan gerilim ve İran ordusunun Ukrayna havayolları'na ait bir yolcu uçağını 'yanlışlıkla' düşürmesi sonrası Avrupa ve Asya merkezli birçok uluslararası sivil havacılık firması İran hava sahası üzerinden uçmayı durdurmuştu.

Son yıllarda filosunu genişleten Emirates, Katar, Etihad, Flydubai ve Kuveyt havayolları gibi şirketlerin son dönemde bölgede yaşanan gelişmelerden olumsuz etkilendiği ancak her türlü önlemi alarak İran üzerinden Asya ve Avrupa kıtasını bağlayan uçuşlardaki rotasını kullanmaya devam edeceği açıklandı.

Emirates Havayolları Başkan Yardımcısı Adil al-Ghaith, İran hava sahasının bölgedeki firmalar için oldukça önemli olduğunu belirterek, Irak ve İran'ın 10 farklı şehrine gerçekleştirdikleri günlük seferlerine aksatmadan devam ettiklerini söyledi.

Katar Havayolları tepe yöneticisi (CEO) Akbar al-Baker ise, "İran üzerinden uçmaya devam edeceğiz. İran bizim için önemli bir ülkeve bizim komşumuz. Ayrıca İran'daki vatandaşlara hizmet etmek istiyoruz." diye konuştu.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar başta olmak üzere Basra Körfezi kıyısındaki birçok Arap ülkesi Asya, Avrupa, Afrika, Türkiye ve Rusya arasında yapılan transit uçuşlar için önemli bir konumda bulunuyor. Birçok havacılık şirketi Avrupa'dan Uzak Doğu ve Orta Asya'ya giden uçuşlarında bu ülkelerde aktarma yaparak İran hava sahasını kullanıyor.

Körfez ülkelerinden Katar ile bölgedeki diğer ülkeler arasında 2017 yılında patlak veren "ekonomik yaptırım" krizi sonrası Doha yönetiminin Tahran ile olan ilişkileri daha da güçlenmişti.

5 Haziran 2017’de, Suudi Arabistan, BAE, Mısır, Bahreyn, sabah saatlerinde Doha hükümetiyle diplomatik ilişkilerini sonlandırdığını ve hava sahalarını Katar'a kapattıklarını açıklamıştı. Söz konusu ülkeler gerekçe olarak Katar yönetiminin terör örgütlerini desteklediğini öne sürmüştü. (Euronews)

"İran üzerinden uçmaya devam edeceğiz"

Yorumlar

Yalan ~ 4 yıl önce
Emirates, İran hava sahası hariç tüm hava sahalarını kullanıyor. SFO ya da LAX uçuşlarından rahatlıkla görebilirsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
katar ~ 4 yıl önce
katar havayolunun başka bir şansı da yok suudi arabistan hava sahası için yasaklı. iran ve ırak hava sahası güvenlik nedeniyle kapanırsa. tüm avrupa yönü uçuşları durur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000