08 Kasım 2015, Pazar 09:27:48

Siirt'teki helikopter kazasına takipsizlik

Siirt Pervari’de 10 Kasım 2012’de yaşanan helikopter kazazı ile ilgili askeri savcılığın yürüttüğü soruşturma tamamlandı. 17 Jandarma Özel Harekât mensubunun şehit olduğu kaza ile ilgili savcılık kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.
  • Allah şehitlerimize rahmet eylesin.
  • Kara Havacıların elindeki hava aracı sayısı da, pilot sayısı da Hava Kuvvetlerinin sahip olduklarından fazladır. Sadece NİCELİK kıyaslaması yönüyle bakıp, sonra da idare edilme yönünden İDARE EDİLEBİLME NİTELİĞİNE bakarsanız, ülkemize milyarlarca dolarlık maliyeti olan bu servetin halinin içler acısı olduğunu görürsünüz. Niye mi? Kara Havacılık Komutanı Tümgeneral seviyesinde de ondan. Hava Kuvvetleri ise adı üstünde bir Kuvvet ve Orgeneral başında duruyor. Sakın n'olmuş falan demeyin, Komutan kafadır. Kafası engin olmayan gövde sahipsiz demektir. Kıyaslamak gibi, rakip gibi algılayıp Kr.Hvcl. nı hakir gören, Gn.Kur. Başkanına, Kara Kuvvetleri Komutanına çekiştiren HavaKuvvetleri Komutanları dahi olmuştur. Bir nevi öksüz ve yetim gibi itilip kakılır bu sınıfın personeli. İhtiyaç vardır vaz geçilemez, ama çekilemez de. Tüm sebep budur aslında. Bakın 2 senedir terfilerde kaç Kr. Hvcl. Subayı General yapıldı. Eğer teşkilatı güçlü olsaydı, her türlü istihbaratı sağlanır öyle gönderilirdi.
  • Karahavacıların büyük talihsizliğidir havacılıktan anlamayan komutanların abuk subuk emir ve baskılara maruz kalmaları. Bütün sorumluluğu olumsuz bir durumda pilotlara yüklemeyi pek iyi becerirler. İlgili komutanlar da personelini savunmayıp başkalarını memnun etmeye çalışınca da kaçınılmaz sonuç bu oluyor. Günahı boynunuza eyyy ilgili insanlar!!!
  • Ne diyeyim ben sana şimdi......

Siirt’in Pervari İlçesi Herekol Dağı mevkiinde operasyon bölgesine indirilecek ilk tim için havalanan helikopter 06:55’te havalandı ve 07:12’da planlanan yere ulaştı. Helikopter 07:28’de dönüş yaptı. İkinci timin intikali için havalanan helikopter ile 07:45 gibi irtibat kesildi.

Operasyon bölgesinde bulunan ilk tim, ikinci timi getirmek üzere olan helikopter sesinin büyük bir gürültü ile kesildiğini fark etti. Olay bölgesine giden tim, helikopterin düştüğünü gördü.

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, 17 Jandarma Özel Harekât mensubunun şehit olduğu helikopter kazazı ile ilgili, Diyarbakır’da bulunan Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı soruşturma başlattı. Ailelerin de yaptığı başvurular sonrası yürütülen soruşturma 3 yıla yakın sürdü.
Siirt'te 2012'de 17 Askerin Şehit Olduğu Helikopter Kazasına Takipsizlik

Komutan: Kimseyi zorla göndermedim
Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Siirt 3’üncü Komando Tugayı Komutanı, yapılan hava intikalinin iptali ile ilgili kendisine bir talebin gelmediğini savundu. Kararda adı yer almayan komutan, herhangi bir personeli veya pilotu, olumsuz koşullara karşın göreve gitmeye zorlamasının söz konusu olmadığını kaydetti.

Değişen mevsim şartları sebep oldu
Askeri savcılık yürüttüğü soruşturma sonrası, sıralı komutanların sorumlu olduğunu gösterir bir delil veya şüphe bulunmadığına işaret etti. Kararda, “Kaza/kırıma mevsime bağlı olarak gelişen hava değişikliği ile görüş mesafesinin düşmesi neticesinde meydana geldiğinin değerlendirildiği anlaşılmakta” denildi.

'Adil yargılama olmalı'
Kazada şehit olan askerlerden bir kısmının ailesinin avukatı Mehmet Erkan Akkuş "Askeri savcılık üç yıllık soruşturma sonunda helikopterin neden düşmemesi gerektiğini açıklayıp; sıralı ve oorumlu komutanların görevlerini ihmal ettiklerine, mevzuat hükümlerine aykırı haraket ettiklerine dair yeterli delil ve şüphe bulunmadığına, ani değişen hava şartları ve yoğun sisin kazaya neden olduğuna karar vermiş. Komutanlar sıralıdır ama sorumluk vicdana ve adil bir yargılama ile ortaya çıkar" dedi.

Pilot havanın kötü olduğunu bildirdi
Av. Akkuş açıklamasının devamında "Soruşturmayı yürüten askeri savcılık bile olay günü helikopterin düştüğü bölgeye helikopter ile hava muhalefeti iniş yapamamıştır. ilk sortiyi yapan, ve ikinci sortide düşen helikopteri kullanan Şehit Plt Yzb. Anıl Barış Çetin bölgede hava şartlarının kötü olduğu ve uçuş emniyetinin tehlikeye düşmesi durumunda uçuşu keseceğini bildirmiştir. Buna rağmen uçuş konusunda ısrar ısrar edildiği makul şüphesi vardır. Ayrıca Hava muhalefeti sebebiyle helikopterin düşmesi de başlı başına bir ceza davası sebebidir. 'Mevsime bağlı olarak gelişen hava değişikliğini ' öngörememek de harekatı planlayan ve harekat emri verenlerin kusurunu ortaya koyar. Biz askeri savcılığın bu kararına, bir başka komutanlık nezdinde kurulmuş bir askeri mahkemeye itiraz edeceğiz" şeklinde konuştu.

Siirt'teki helikopter kazasına takipsizlik

Facebook Yorum

Yorumlar

Allah rahmet eylesin. ~ 5 yıl önce
Allah şehitlerimize rahmet eylesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sahipsizlik ~ 5 yıl önce
Kara Havacıların elindeki hava aracı sayısı da, pilot sayısı da Hava Kuvvetlerinin sahip olduklarından fazladır. Sadece NİCELİK kıyaslaması yönüyle bakıp, sonra da idare edilme yönünden İDARE EDİLEBİLME NİTELİĞİNE bakarsanız, ülkemize milyarlarca dolarlık maliyeti olan bu servetin halinin içler acısı olduğunu görürsünüz. Niye mi? Kara Havacılık Komutanı Tümgeneral seviyesinde de ondan. Hava Kuvvetleri ise adı üstünde bir Kuvvet ve Orgeneral başında duruyor. Sakın n'olmuş falan demeyin, Komutan kafadır. Kafası engin olmayan gövde sahipsiz demektir. Kıyaslamak gibi, rakip gibi algılayıp Kr.Hvcl. nı hakir gören, Gn.Kur. Başkanına, Kara Kuvvetleri Komutanına çekiştiren HavaKuvvetleri Komutanları dahi olmuştur. Bir nevi öksüz ve yetim gibi itilip kakılır bu sınıfın personeli. İhtiyaç vardır vaz geçilemez, ama çekilemez de. Tüm sebep budur aslında. Bakın 2 senedir terfilerde kaç Kr. Hvcl. Subayı General yapıldı. Eğer teşkilatı güçlü olsaydı, her türlü istihbaratı sağlanır öyle gönderilirdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Retrowing ~ 5 yıl önce
Karahavacıların büyük talihsizliğidir havacılıktan anlamayan komutanların abuk subuk emir ve baskılara maruz kalmaları. Bütün sorumluluğu olumsuz bir durumda pilotlara yüklemeyi pek iyi becerirler. İlgili komutanlar da personelini savunmayıp başkalarını memnun etmeye çalışınca da kaçınılmaz sonuç bu oluyor. Günahı boynunuza eyyy ilgili insanlar!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Asker ~ 5 yıl önce
Ne diyeyim ben sana şimdi......

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000