14 Mart 2019, Perşembe 14:09:41

'SİHA'larda yerlilik oranı yüzde 93'

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, "SİHA'larda yerlilik oranı yüzde 93. Bütün kritik sistemleri biz yapıyoruz. Bu çok yüksek bir oran. Dünyada böyle bir üretim modeli pek yok." dedi.
  • Ensar Thy yide yonetiyor, ne tarikatmis kardesim
  • Onca sapıklık vakalarından sonra o vakıf hala nasıl faal akıl almaz ama burası Türkiye, herşeyin iyice çivisinin çıktığı yer.
  • PTTMessenger gibi Hamdolsun :)
  • İyi ki bir siha yaptılar sanırsın uzay mekiği. Ayrıca damat'ın firmasından başka yapan da niyeyse yok. Belki vardır ya da niyet eden olmuştur ama damat para kazansın diye dur demişlerdir kimbilir.
  • Sadece motor %7 mi? Bu konuları bilmeyenler de bir şey oluyor sanıyor... bu yerlilik oranı çoook ama çok yanlış. Yerli otomobilde bile o oranda değilken hele...
  • ekonomi bitmiş,döviz,dış borç,faiz,ithalat rekor kırıyor,patates,soğan,kağıt ne arasan ithal ediyoruz bu da kalkmış masal anlatıyor. millet aç kalınca siha mı yiyecek ? siha yapınca bütün sorunlarımız bitecek mi?
  • Arkana almışsın kayınpederi ve devlet teşviklerini atıp tutuyorsun !
  • %7 si hangi malzeme?
  • Söylediği yerlilik oranının yalan olduğu o kadar belli ki. Ama nasıl olsa sorgulamadan inanan bir kitle var. Önüne ne koyarsan yiyiyor mübarekler. Kaldı ki yerlilik oranı önemli bir şey değildir. Önemli olan kullanılan parçaların patentinin kime ait olduğu. Başka ülkelere satabilmenin tek anahtarı o. Mesela Atak helikopterinin motorunun patentine sahip olmadığın için dışarı satamıyorsun. Daha doğrusu satabilmen için motor üreticisi şirketinin bulunduğu ülkeden (Atak için ABD) izin alman gerekiyor. Peki Bayraktar'ın motorunu kim üretiyor? Yerli mi? Değilse istediğin ülkeye ihraç edebiliyor musun? Ukrayna'ya ihraç edilenler için Batı blokundan izin almak kolay olmuştur. Ne de olsa Rusya düşmanı. Velhasıl kelam, bırakın bu yerli ve milli olayını. Fikri hakları sende olduktan sonra her şeyini dışarıda yaptırıp montaj yapsan dahi kimse sesini çıkaramaz.
  • Dogru Amerika mq-1 israel heron falan hep cine hindistana yaptiriyor :D

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, "SİHA'larda yerlilik oranı yüzde 93. Bütün kritik sistemleri biz yapıyoruz. Bu çok yüksek bir oran. Dünyada böyle bir üretim modeli pek yok." dedi.

Baykar Teknik Müdürü de olan Bayraktar, Genç Ensar tarafından Ensar Vakfı Genel Merkezi’nde düzenlenen "Milli ve Özgün İnsansız Hava Aracı Sistemleri ve Milli Teknoloji Hamlesi" başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, Türk havacılık tarihine ilişkin bilgiler verdi.

Müslüman alimlerin dünya havacılık tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Bayraktar, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ gibi öncü isimlerin olduğunu hatırlattı.

Bayraktar, insansız hava araçlarının (İHA) havacılıkta son dalga olduğuna işaret ederek, İHA'ların teknolojideki paradigma değişiminde bir kırılım oluşturduğunu vurguladı.

Savunma ve stratejik sanayilerde yazılımların mutlaka milli olması gerektiğini belirten Bayraktar, ürünlerdeki asıl katma değerin yazılım ve tasarım olduğunu söyledi. Bayraktar, "Savunma sanayisinde teknoloji ve yazılımı üretmiyorsanız ne bağımsız ne de müreffeh olabiliyorsunuz." dedi.

- "Türkiye'nin savunma ihtiyaçlarının yüzde 65'i yerli kaynaklardan"

Selçuk Bayraktar, İHA'ların yeni bir alan olduğunu ve bu teknolojilerin muhakkak milli olması gerektiğine işaret etti. Bayraktar, milli güdüm sistemine sahip İHA'ların TSK envanterine girdiğini ve bunun ekonomik sürdürülebilirlik açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Bayraktar, ortaya konulan millileşme vizyonuyla savunma sanayisinde 2000’li yıllarda yüzde 15’lerde olan yerlilik oranının şimdi yüzde 65’lere ulaştığını, Türkiye'nin savunma ihtiyaçlarının büyük kısmını yerli kaynaklarla tedarik ettiğini belirterek, "Bizim SİHA'larda yerlilik oranı yüzde 93. Bütün kritik sistemleri biz yapıyoruz. Bu çok yüksek bir oran. Dünyada da böyle bir üretim modeli pek yok." dedi.

Türkiye'de İHA'ların 2005 yılından bu yana olan gelişim sürecini anlatan Bayraktar, İHA'ların milli mühimmatla donatılmasıyla terörle mücadelede daha da önemli hale geldiğini vurguladı.

- "İHA'ları kullanma kabiliyeti açısından Türkiye, dünyanın 3 ülkesinden biri"

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Baykar Teknik Müdürü Bayraktar, Türkiye'nin, kendi sınıfında bazı uçaklarda bir numara ve Bayraktar TB2'nin kendi sınıfının en iyisi olduğunu söyledi.

İHA'ları kullanma kabiliyeti açısından Türkiye'nin, dünyanın 3 ülkesinden biri olduğuna işaret eden Bayraktar, terörle mücadele nedeniyle Türkiye'nin İHA'larla birçok operasyon yaptığını anlattı.

Bayraktar, birçok ülkenin bu alana ilişkin çalışmalar yaptığını ve birbiriyle yarıştığını belirterek, Çin'in sesten hızlı insansız savaş uçağı üzerine çalıştığını aktardı.

Çalışmalarına "milli ve özgün olmak" hedefiyle başladıklarını ifade eden Bayraktar, etik ve ahlaki olarak dünyanın en iyisini yapabileceklerine inandıklarını söyledi.

- "Ukrayna'ya bile İHA ihraç eder hale geldik"

Selçuk Bayraktar, İHA'ları geliştirirken terör bölgelerinde yaptıkları saha çalışmaları sayesinde İHA teknolojisini hızla geliştirdiklerini belirtti.

Bayraktar, Zeytin Dalı Harekatı’nda TSK'nın silahlı insansız hava aracı (SİHA) Bayraktar TB2'yi çok etkin olarak kullandığını söyledi. Türkiye'nin SİHA'ları sadece kullanan değil, dünyaya ihraç eden bir ülke olduğuna dikkati çeken Bayraktar, Türkiye'nin yaklaşık 100 yıldır uçak üreten Ukrayna’ya bile SİHA ihraç ettiğini bildirdi.

Bayraktar, TSK’nın SİHA'larla teröristleri bulundukları yerde etkisiz hale getirdiğini belirterek, "Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin'de, Kandil'de teröristleri takip edip imha eder hale geldi. Bu bir anlamda teknolojinin kuvvet çarpanının sonucu." dedi.

Üzerinde çalıştıkları Akıncı İHA'nın konvansiyonel harpte çok stratejik bir görev ifa edeceğini kaydeden Bayraktar, Akıncı'nın gelişmiş keşif ve taarruz yeteneklerine sahip olacağını söyledi.

Bayraktar, bu yıl TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nin Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirileceğini hatırlatarak, festival kapsamında birçok yarışma düzenleyeceklerini de bildirdi.

'SİHA'larda yerlilik oranı yüzde 93'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Thy ~ 2 ay önce
Ensar Thy yide yonetiyor, ne tarikatmis kardesim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yuh be ~ 2 ay önce
Onca sapıklık vakalarından sonra o vakıf hala nasıl faal akıl almaz ama burası Türkiye, herşeyin iyice çivisinin çıktığı yer.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Muhittin ~ 2 ay önce
Sırf seçimleri Amerika'nın istediği yönde sonuçlansın diye Reis e muhalif 300 bine ýakın CIA ajanları Türkiye de.
muhittin'e ~ 2 ay önce
300 bin cıa ajanı Türkiye'de mi? Abd'de o kadar ajan var mı? Varsa bile hepsini buraya niye yollasın? Adam oturduğu yerden bir tivit atıyor ortalığın anasını ağlatabiliyor zaten. Ne içiyorsun birader sen?
YERLİ İHA ~ 2 ay önce
PTTMessenger gibi Hamdolsun :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yürü bee ~ 2 ay önce
İyi ki bir siha yaptılar sanırsın uzay mekiği. Ayrıca damat'ın firmasından başka yapan da niyeyse yok. Belki vardır ya da niyet eden olmuştur ama damat para kazansın diye dur demişlerdir kimbilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Motor ~ 2 ay önce
Sadece motor %7 mi? Bu konuları bilmeyenler de bir şey oluyor sanıyor... bu yerlilik oranı çoook ama çok yanlış. Yerli otomobilde bile o oranda değilken hele...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
masal ~ 2 ay önce
ekonomi bitmiş,döviz,dış borç,faiz,ithalat rekor kırıyor,patates,soğan,kağıt ne arasan ithal ediyoruz bu da kalkmış masal anlatıyor. millet aç kalınca siha mı yiyecek ? siha yapınca bütün sorunlarımız bitecek mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eyyy damat ~ 2 ay önce
Arkana almışsın kayınpederi ve devlet teşviklerini atıp tutuyorsun !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ord prof ~ 2 ay önce
%7 si hangi malzeme?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Perol ~ 2 ay önce
Yaktığı petroldür
Hadi ya! ~ 2 ay önce
Söylediği yerlilik oranının yalan olduğu o kadar belli ki. Ama nasıl olsa sorgulamadan inanan bir kitle var. Önüne ne koyarsan yiyiyor mübarekler. Kaldı ki yerlilik oranı önemli bir şey değildir. Önemli olan kullanılan parçaların patentinin kime ait olduğu. Başka ülkelere satabilmenin tek anahtarı o. Mesela Atak helikopterinin motorunun patentine sahip olmadığın için dışarı satamıyorsun. Daha doğrusu satabilmen için motor üreticisi şirketinin bulunduğu ülkeden (Atak için ABD) izin alman gerekiyor. Peki Bayraktar'ın motorunu kim üretiyor? Yerli mi? Değilse istediğin ülkeye ihraç edebiliyor musun? Ukrayna'ya ihraç edilenler için Batı blokundan izin almak kolay olmuştur. Ne de olsa Rusya düşmanı. Velhasıl kelam, bırakın bu yerli ve milli olayını. Fikri hakları sende olduktan sonra her şeyini dışarıda yaptırıp montaj yapsan dahi kimse sesini çıkaramaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Parçacı ~ 2 ay önce
Geç parçayı, bir savaş durumunda kimin petrolüyle uçacak ona bak
LH ~ 2 ay önce
Dogru Amerika mq-1 israel heron falan hep cine hindistana yaptiriyor :D

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000