06 Ağustos 2020, Perşembe 13:48:29

Seyahat yasakları karantinadan daha etkili

Uluslararası seyahat yasakları, yeni tip corona virüsün (Covid-19) yayılımını kontrol etmede gelen yolcuları karantinaya almanın üç katı kadar etkili olabilir.
  • Uçuş yasağı olmadan bu virüs kontrol altına alınamıyor..artık yapacak tek şey var tatil için yasaklanmalı
  • Günaydın mı demek lazım, yoksa insan hayatı mı para mı dendiğinde ne düşünuldüğüne mi bakmak lazım. Zor işler.
  • Ezbere konuşmak kolay onlarca insan aç,işsiz kaldıktan sonra neyin uçuş yasağı!!!

Uluslararası seyahat yasakları, yeni tip corona virüsün (Covid-19) yayılımını kontrol etmede gelen yolcuları karantinaya almanın üç katı kadar etkili olabilir. ABD, İngiltere ve Kanadalı araştırmacılardan oluşan bir ekip, ekonomik olarak zarar verici olmasına rağmen sınırları kapatmanın uygulanmasının daha kolay olduğunu buldu. Bununla birlikte, bilim insanları gelen yolculardan kendi kendini tecrit etmelerini istemenin kaçınılmaz olarak insanların kuralları görmezden gelmesine ve hastalığı halk arasında yaymasına yol açacağını açıkladı.

UÇUŞ YASAĞI OLURSA ENFEKTE OLMA RİSKİ AZALIYOR

Stanford, Oxford ve Newfoundland üniversiteleri tarafından yapılan çalışmada, nüfusun yüzde 0,1'inin çeşitli seyahat kısıtlamaları altında enfekte olmasının ne kadar süreceğini tahmin ediliyor. Matematiksel modelleme kullanılan çalışmada, uçuş yasağının uygulanmasının halinde bu sürenin 95 ile 123 gün sürebileceğini belirtildi.

Diğer taraftan, nüfusun yüzde 0,1’in enfekte olmasının yurtdışından gelenlerin yüzde 50'si karantina tavsiyesini takip ettiyse, sadece 44 veya 46 gün, ancak uygunluk iyi ve gelen yolcuların yüzde 95'i izole edilmişse, 77 ile 89 güne kadar uzatılabileceği kaydedildi. Hiçbir kısıtlama ve karantina uygulamasının olmadığı en kötü senaryoda ise süre 38 güne kadar düşüyor.

Çalışmanın yazarları, "Resim oldukça açık: Doğru kontrol olmadan, enfekte gezginlerin akışı yeni bir ikinci dalganın tohumunu kolayca ekebilir" ifadelerini kullandı.

TARTIŞMALI BİR SİYASİ VE EKONOMİK KARAR

Öte yandan, araştırmacılar seyahat kısıtlamalarının son derece tartışmalı bir siyasi ve ekonomik karar olduğunu belirtti. İngiltere Hükümeti, Mart ayı ortasında sınırda karantina önlemlerini ertelediği ve 10 bin  enfekte insanın ülkeye akın etmesine izin verdiği için eleştirilmeye devam ediyor. Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkeler ise  pandeminin ilk dalgası esnasında salgını önlemek için sınırlarını katı bir şekilde kapattığı için Covid-19’a karşı çok daha iyi bir mücadele verdi.

Seyahat yasakları karantinadan daha etkili

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Belliydi ~ 2 ay önce
Uçuş yasağı olmadan bu virüs kontrol altına alınamıyor..artık yapacak tek şey var tatil için yasaklanmalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sosyal MesafesiZ ~ 1 ay önce
Olmayan parayı harcamaya devam eden Türk milleti gibi savurgan başka bir millet görmedim
Yılmaz Bilen ~ 2 ay önce
Günaydın mı demek lazım, yoksa insan hayatı mı para mı dendiğinde ne düşünuldüğüne mi bakmak lazım. Zor işler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Millet aç hocam aç!!! ~ 2 ay önce
Ezbere konuşmak kolay onlarca insan aç,işsiz kaldıktan sonra neyin uçuş yasağı!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne yani ~ 2 ay önce
Açlıktan ölmesinler virüsten mi ölsünler diyorsun?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000