19 Mart 2016, Cumartesi 11:22:07

Şeremetyevo ihalesinde skandal!

Rusya, küresel ticaret kurallarını altüst eden yeni bir skandala imza attı.
  • 2023'te göreceek ruslar dünyanın tek hakimi olacağız!!
  • Ya arkadaş eleştirmek gibi bir derdim yok ancak şu haberin akışını herhangi bir arama motorundan takip edebilir, burayıda editleyebilirsiniz. Bakın araştırma bile değil sadece arama motoruna rönesans yazdığınızda bile dün herşeyi görebilirdiniz. Dün haberini yaptınız, altına yazdık daha kazanmadıklarını finale kaldıklarını. Ve o haberi düzeltmeden bu haberi yayınladınız. Alma verme olayı filan olmadı, rönasans hiç almadı. Direk kurdukları ikinci şirket aldı ihaleyi. Ayrıyeten burdaki arkadaşlarda sallamadan önce, Enka ve enka'dan çıkma rönesans ın sahiplerinin putinle bile oturup yemek yediklerini bilsinler bi zahmet. Bunlar gibi bir kaç şirket daha var rusyada. Burda devletlerin değil paranın çekişmesi var ondan yani.
  • Yorumlar bomba gibi, cok harika ama unutulan birsey var ki Energo-Stroy Ronesans firmaisnin Petersburg'da actigi diger bir sirketi. Bilmeden sallamiyalim luften.
  • Türkiye'de bunun 10 katı fazlası yapılıyor. Neden tepki gösteriyorsunuz ki? Adam milletin bi tarafına koya koya Türkiye'de ihake bırakmadı. Ruslar yine milli hislerle bunu yapıyor biz hangi hislerle kimin için yapıyoruz? Kupon???
  • Ruslar yapınca skandal, Türkiye cumhuriyeti yapınca demokrasi oluyor. hahaah Rönesans'a gayet güzel olmuş. Helal olsun Ruslara. Ne ekersen onu biçersin.
  • Rus'lardan herşey beklenir,skandal değil
  • Artık güncelleyin şu uygulamayı saçma sapan bir hal aldı

Rusya, küresel ticaret kurallarını altüst eden yeni bir skandala imza attı. Dün sabah Moskova Şeremetyevo Havalimanı Genel Müdürü Vasilenko, 630 milyon dolarlık terminal ve tünel inşaatı ihalesini Türk inşaat şirketi Rönesans’ın kazandığını açıkladı. Yaklaşık 5 saat sonra kurumun basın açıklamasında ‘İhaleyi Energo-Story kazanmıştır” denildi.

Rusya’nın başkenti Moskova’nın Şeremetyevo havalimanı ‘B’ terminali ihalesine siyaset karıştı ve Rusya küresel ticaret kurallarını hiçe sayarak bir skandala daha imza attı. Sabah saatlerinde hem Reuters hem de Rus ajanslarının terminal inşaatı ihalesini Türk kökenli Renaissance Construction (Rönesans İnşaat) şirketinin kazandığına ilişkin haberler yayınlandı. Yaklaşık 5 saat sonra ise Mosokva Şeremetyevo Havalimanı basın merkezinin resmi ‘basın açıklaması’ geldi. Bu açıklamada ihalenin iptal edildiği ima edilerek, “B terminali inşaatı Energo-Stroy’a verildi”denildi.  

GENEL MÜDÜR AÇIKLAMASI

Türkiye’nin 24 Kasım 2015’te, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağını düşürmesinden sonra Rusya Federasyonu Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırımlar uygulama kararı almıştı. Ancak buna rağmen Ocak 2016’da sözkonusu ihalede iki Türk şirketinin en iyi teklifi verdiği açıklanmış ve ihale iptale dilmemişti. Dün sabah ise Moskova Şeremetyevo Havalimanı Genel Müdürü Mihail Vasilenko “Geçtiğimiz ay ihalenin son aşamasına gelindiğinde finale Türk ‘Renaissance Construction’ (Rönesans) ile ‘Limak’ firmaları kalmıştı. Bu iki şirket arasında yaptığımız seçim sonuçlandı. Havalimanının ‘B’ terminalini ile tüm terminalleri birbirine pistin altından bağlayacak tünel inşaatı ‘Renaissance Construction’ şirketine verilmesi kararlaştırıldı. İhale onların” demişti.

630 MİLYON DOLAR

2018 yılına kadar tamamlanması gereken ‘B’ terminali restorasyonu için 300 milyon dolar, tüm terminalleri birbirine bağlayacak tünelin de 330 milyon dolar maliyeti olacağını belirten Vasilenko, açıklamasını şöyle sürdürmüştü: “Ülkemiz Türkiye’ye yönelik bir takım müeyyideler uygulanmasına rağmen Türk firmasını seçtik. Bu şirketin sahibi Türk vatandaşı olmasına rağmen şirketinin Rusya topraklarında çalışma izni, akreditasyonu bulunuyor. Dolayısıyla ihale kararında yasalara aykırı hiçbir husus bulunmuyor.”

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı inşa etti

Erman Ilıcak tarafından 1993 yılında kurulan Rönesans Holding, dünyanın 21 farklı ülkesinde ana müteahhit ve yatırımcı olarak hizmet veriyor. İnşaat, gayrimenkul geliştirme, enerji ve sağlık ana dallarında faaliyet gösteren Holding, dünyanın en büyük uluslararası müteahhitlik şirketleri arasında 37’nci sırada, Avrupa’da ise 10’uncu en büyük müteahhit olarak yer alıyor. Rönesans Holding bugün 40 bin çalışanı ile alışveriş merkezleri, ofisler, oteller, konutlar, karma yapılar, ağır sanayi tesisleri, altyapı projeleri, imalat sanayi tesisleri, kimyasal ve ilaç üretim tesisleri, yiyecek ve içecek işleme tesisleri, otomotiv ve makine fabrikaları, devlet binaları, sağlık kompleksleri ve enerji santralleri inşa ediyor. 3 milyar dolar global ciro ve 5 milyar dolar aktif büyüklüğe sahip Rönesans’ın hedefi, orta vadede inşaat sektöründe dünyanın en büyük ilk 10 kuruluşu arasına girmek. Holdingin lokomotif şirketi olan Rönesans İnşaat, Türkiye’de tartışmalara neden olan Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı da inşa etmişti.

RÖNESANS’A GÖRE TAMAMLANMAMIŞTI

Rönesans Holding, iptal kararından önce yaptığı açıklamada, “Rönesans İnşaat, Moskova Şeremetyevo havalimanı terminal ve tünel inşaatı ihalesinde finale kalan şirketler arasındadır. Ancak, ihale süreci henüz tamamlanmamıştır” denildi ve ihalenin sonucuna ilişkin resmi bir açıklama açıklama yapılması halinde bunun kamuoyu ile paylaşılacağı belirtilmişti. (Hürriyet)

Şeremetyevo ihalesinde skandal!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

023 ~ 5 yıl önce
2023'te göreceek ruslar dünyanın tek hakimi olacağız!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şaşkınım ~ 5 yıl önce
Ya arkadaş eleştirmek gibi bir derdim yok ancak şu haberin akışını herhangi bir arama motorundan takip edebilir, burayıda editleyebilirsiniz. Bakın araştırma bile değil sadece arama motoruna rönesans yazdığınızda bile dün herşeyi görebilirdiniz. Dün haberini yaptınız, altına yazdık daha kazanmadıklarını finale kaldıklarını. Ve o haberi düzeltmeden bu haberi yayınladınız. Alma verme olayı filan olmadı, rönasans hiç almadı. Direk kurdukları ikinci şirket aldı ihaleyi. Ayrıyeten burdaki arkadaşlarda sallamadan önce, Enka ve enka'dan çıkma rönesans ın sahiplerinin putinle bile oturup yemek yediklerini bilsinler bi zahmet. Bunlar gibi bir kaç şirket daha var rusyada. Burda devletlerin değil paranın çekişmesi var ondan yani.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Moskova ~ 5 yıl önce
Yorumlar bomba gibi, cok harika ama unutulan birsey var ki Energo-Stroy Ronesans firmaisnin Petersburg'da actigi diger bir sirketi. Bilmeden sallamiyalim luften.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adam haklı ~ 5 yıl önce
Bu da bir türk firması olarak yasak kapsamına alınmamış bir türk firması. http://www.turizmhaber.com/index.php/turizm-haberleri/308-rusya-tuerkiye-yaptirimlarina-otelcilik-ve-turizmi-de-ekledi
iğneyi kendine... ~ 5 yıl önce
Türkiye'de bunun 10 katı fazlası yapılıyor. Neden tepki gösteriyorsunuz ki? Adam milletin bi tarafına koya koya Türkiye'de ihake bırakmadı. Ruslar yine milli hislerle bunu yapıyor biz hangi hislerle kimin için yapıyoruz? Kupon???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kupon değil kapak ~ 5 yıl önce
Yine bizde kalmış ihale. Üzül, çıldır, çatla patla...
Ruslar ~ 5 yıl önce
Ruslar yapınca skandal, Türkiye cumhuriyeti yapınca demokrasi oluyor. hahaah Rönesans'a gayet güzel olmuş. Helal olsun Ruslara. Ne ekersen onu biçersin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
haine ~ 5 yıl önce
Hükümeti sevmiyorsan sevme ama vatan haini olmanın sebebi nedir? Mayandan mı kaynaklanıyor bu durum?
haine'e ~ 5 yıl önce
bıkmadınız şu vatan millet edebiyatı yapmaktan. mutlu olmak zorunda mıyım rönesans'ın kaybetmesinden? belki rakip firmada çalışıyorum?
Selim Koç ~ 5 yıl önce
Rus'lardan herşey beklenir,skandal değil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ugulama !!! ~ 5 yıl önce
Artık güncelleyin şu uygulamayı saçma sapan bir hal aldı

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000